اگه می خواین پولدار شید این عادتا رو ترک کنین

اگه می خواین پولدار شید این عادتا رو ترک کنین

خیلیا در زندگی واسه پولدار شدن روش خودشون رو دارن. بعضی از راه شانس ثروتمند می شن؛ بعضی دیگر ممکنه از راه حل زیاد درآمدشان رو افزایش دن. معمولا افرادی که همیشه ثروتمند هستن، نقاط مشترکی باهم دارن. بااین حال، چه اونایی که شانس داشتن و چه اونایی که از راه حل زیاد پولدار شدن، ممکنه به دلیل عادتای بد نتونن پول شون رو حفظ کنن. اینکه چرا بعضی افراد همیشه پولدار باقی می مونن و بعضی دیگر همیشه اندر خم یک کوچه ان، سؤالیه که ممکنه ذهن همه ما رو بعضی وقتا به خود مشغول کنه. واسه جواب به این سؤال، محققان در یک مطالعه به مدت ۵ سال دو گروه از آدما پولدار و بی پول رو با همدیگه مقایسه کردن (منظور از آدما بی پول حتما قشر کم درآمد نیس، چه بسا افرادی که درآمد خوبی دارن ولی در مدیریت پول خود مهارت کافی ندارن و پس همیشه جیب شون خالیه). نتایج مطالعه نشون داد بزرگترین فرقای ثروتمندان و فقرا به عادات رفتاری اونا مربوطه. پس اگه می خواید پولدار شید، این مطلب رو بخونین و عادتا و طرز تفکر افراد بی پول رو ترک کنین.

 

۱. افراد بی پول فقط به سرنوشت تکیه می کنن

فقط در موارد خیلی نادر میشه به شانس یا سرنوشت تکیه کرد؛ مثل زمانی که نمی دونین بلوز قرمز رو انتخاب کنین یا آبی. اما هیچوقت نباید در مسائل خیلی مهم زندگی به این چیزها باور داشته باشین. افراد پولدار فکر می کنن که راه زندگی شون رو خودشون تعیین می کنن. در مقابل، ۹۰ درصد مردمی که بی پول هستن واسه بدبختی و عواملی که نمی تونن اونا رو کنترل کنن سرنوشت رو سرزنش می کنن. این افراد واسه بهبود رفاه شون به جای اونکه پول شون رو طبق یادگیری و تحصیل خرج کنن، اونو واسه پدیده های ماورایی و بخت آزماییا خرج می کنن.

۲. افراد بی پول از آشنایی با افراد جدید دوری می کنن

٪۶۸ پولدارها عاشق آشنایی و ایجاد رابطه با افراد جدید هستن، درحالی که فقط ۱۱% از آدما بی پول این جور رفتار می کنن. بیشتر کسائی که از دید پولی در وضعیت پایداری هستن، واسه داشتن یک حس خوب و حفظ اون سعی می کنن. اونا حتی ممکنه روزهای مهم مثل روزهای عید و نظایر اونو به آشنایان جدید (و البته آشنایان قدیمی) تبریک بگن، درحالی که خیلی از آدما بی پول این کار رو نمی کنن.

۳. بی پولا معمولا از شغل شون نفرت دارن

۸۵ درصد از افرادی که در مورد ی پولی موفق هستن، به کارشون علاقه دارن. برعکس افراد بی پول فقط مشکلات شغل شون رو می بینن. با اینجور نگرشی، هیچوقت وضع پولی تون بهبود پیدا نخواهد کرد. اگه کارتون رو دوست ندارین اونو تغییر بدین، اما ناله نکنین. اگه هم نمی تونین اونو تغییر بدین سعی کنین جنبه های مثبت اونو ببینین. (بد نیس بدونین دلایلی هست که باعث می شه افراد به دنبال کار و شغلی که دوست دارن، نرن!)

۴. بی پولا به سلامتی خود اهمیت نمی دن

افراد پولدار زمان زیادی رو به سلامتی شون اختصاص میدن. این افراد به طور منظم به دکتر شون مراجعه می کنن، روش زندگی سالم رو انتخاب کردن، از فواید ورزش واسه سلامتی آگاه ان و ورزش می کنن (۷۶% از آدما پولدار ۴ روز در هفته ورزش می کنن)، رژیم غذایی اونا متعادله و موفق به ترک عادتای بد زندگی شون شدن. اما در بین افراد بی پول، فقط ۱۳% قبول دارن که سلامتی و موفقیت با همدیگه رابطه دارن.

۵. بی پولا خطر نمی کنن

فقط ۶% از آدما بی پول حاضرند واسه بهبود وضعیت پولی شون خطرا کنن. درحالی که میزان این خطر پذیری واسه افراد پولدار بیشتر از ۵۰% است. خیلی از آدما پولدار در این مطالعه خاطرنشان کردن که در طول زندگی شون کمه کم یک بار با خطرایی روبرو شدن که به شکستای بزرگ منجر شده. اما اونا سعی کردن به جای گیرکردن در اون، با موفقیت از اون عبور کنن.

۶. افراد بی پول به برنامه های تلویزیون وابسته هستن

در بین افرادی که پولدار نیستن، ۷۸% عاشق برنامه هایی هستن که در اون جزئیات زندگی خصوصی بقیه نشون داده می شه. درحالی که فقط ۶% پولدارها اینجور عادتی دارن. به طورکلی افراد پولدار وقت زیادی رو صرف تماشای تلویزیون نمی کنن و شاید کمتر از یک ساعت در روز به اون اختصاص میدن (شاید اگه افراد با ضررهای اعتیاد به تلویزیون آشنا شن، زمان کمتری رو به تماشای اون اختصاص بدن). همین امر در مورد اینترنت هم صادقه؛ افراد موفق کمتر از یک ساعت در روز در محیط اینترنت گشت میزنن، مگه اینکه کلا کارشون برمبنای اینترنت باشه.

۷. بی پولا زیاد مطالعه نمی کنن

داستایوسکی بزرگ می گه: «مطالعه نکردن به معنای فکرنکردنه». ۸۸% افراد پولدار با این گفته موافق هستن. اونا کمه کم نیم ساعت در روز کتابایی درباره مسائل حرفه ای و شغلی، رشد فردی و ادبیات تاریخی مطالعه می کنن. درحالی که فقط ۲% درصد افراد کم درآمد اینجور کاری انجام میدن. البته همونجوریکه گفته شد، منظور از آدما بی پول، حتما قشر کم درآمد جامعه نیس. خیلی از آدما به اندازه کافی درآمد دارن و اونو خرج چیزای غیرضروری می کنن، اما به کتاب که می رسن دیگر پول ندارن. خوشبختانه الان روشای زیادی واسه مطالعه هست (مثل کتابخونها، کانالای تلگرام مخصوص مطالعه کتاب و نظایر اونا) و حتما نیاز نیس کتاب بخرین تا بخونین. پس بهونه نیارین و سعی کنین عادت به مطالعه رو در خود بپرورانید.

۸. افراد بی پول صبحا دیر از خواب بیدار می شن

بیشتر از نصف صاحبان کسب وکار با درآمد بالا، کمه کم ۳ ساعت پیش از شروع روز کاری بیدار می شن. اونا این ساعتای صبح رو واسه ورزش، برنامه ریزی واسه کارایی که باید بکنن، بررسی و انجام پروژه های شخصی شون و نظایر اونا صرف می کنن. خیلی از آدما موفق ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رو به مراقبه اختصاص میدن یا اینکه در سکوت فکر می کنن.

البته زود بیدارشدن این افراد معنیش این نیس که کمبود خواب دارن. اتفاقا ۸۹% از پولدارها خواب کافی دارن و بین ساعتای ۹ تا ۱۰ شب به رختخواب می رن و ۷ تا ۸ ساعت در شب می خوابن.

۹. بیشتر بی پولا نمی تونن افراد منفی رو از خودشون دور کنن

%۹۶ از افرادی که بی پول هستن، کمه کم یک نفر رو در دور شون دارن که عاشق دروغ پراکنی و شکایت از زندگی (یا افراد منفی) است. افراد موفق با کسائی رفت و اومد می کنن که نه تنها جزو افراد منفی گرا نیستن، بلکه مثبت و الهام بخش هم هستن. شمام می تونین اینجور افراد فوق العاده ای رو در رویدادهای فرهنگی، کارهای داوطلبانه یا عضویت در سازمانای غیرانتفاعی پیدا کنین. تموم وقت تون رو صرف یافتن این افراد باارزش کنین و ببینین که چیجوری زندگی تون تغییر می کنه.

۱۰. ول خرجی بدترین عادت بی پول هاست

خیلی از آدما بی پول بیشتر از درآمدشان خرج می کنن و روی امور پولی شون مدیریت ندارن. شاید شمام افرادی رو می شناسین که واسه اتومبیل، گوشی موبایل و وسایل گرون دیگر پول خرج می کنن، درحالی که نه استطاعت خرید اونا رو دارن و نه حتی به اونا نیاز دارن. مثلا کسی رو درنظر بگیرین که در حساب بانکی اش فقط ۱۰۰ هزار تومن پس انداز داره، اما تلفن همراهش دو میلیون تومن می ارزه. این کار ضعف در مدیریت پولی اش رو نشون می ده. افراد پولدار حساب وکتاب دخل وخرج شون رو دارن و معمولا درآمد شون رو به این روش پخش می کنن:

  • ۲۰ درصد پس انداز
  • ۲۵ درصد پرداخت اجاره، رهن و نظایر اون
  • ۱۵ درصد غذا
  • ۱۰ درصد سرگرمی
  • ۵ درصد هزینه وسایل نقلیه (مثل اتومبیل شخصی یا حمل ونقل عمومی)
  • مابقی پول واسه مواردی مثل لباس، دارو و آموزش مصرف می شه.

پیشنهاد چه جوری به شما اینه که؛ این عادتا رو هر چه زودتر ترک کنین. افراد موفق بی دلیل موفق نیستن. راز اونا اینه که اول به دنبال کارهای موردعلاقه شون می رن و بعد اون کارا رو به منبع درآمدشان تبدیل می کنن. اگه هنوز به دنبال یک حرفه یا شغل هستین، یک طرح عملی رو به شما پیشنهاد میدیم:

  • فهرستی از چیزایی که از انجام اونا لذت می برین تهیه کنین. اونایی رو که به مهارت خاصی نیاز دارن مشخص کنین.
  • بعد ۱۰ مورد از اونا رو که بیشتر دوست دارین جدا کنین و به اونا از ۱ تا ۱۰ امتیاز بدین.
  • ۱۰ فعالیت انتخاب شده رو از نظر درآمد احتمالی آزمایش کنین. مثلا، محاسبه کنین که چند شال گردن می تونین در ماه ببافید و اگه اونا رو بفروشین چقدر درآمد دارین.
  • حالا امتیاز کلی هر کار رو محاسبه کنین. اون کارایی که بیشترین امتیاز رو کسب کردن می تونن اهداف زندگی شما باشن.

چه موارد لازم دیگری واسه افزایش درآمد و بهبود وضعیت پولی تون به ذهن تون می رسه؟ اونا رو با ما درمیان بذارین.
نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *