اگه همیشه جوش میزنین این کارا رو انجام ندین 

شمام از اون دسته افرادی هستین که قبل از رفتن به مهمانی و قرار ملاقاتای مهم جوش میزنین؟ جوش صورت یکی از ناخوشایندترین اتفاقاتیه که واسه مون میفته. این مهمونای نخونده که بی دعوت بین، به سختی هم می رن. ممکنه مراحل درمان جوش واسه کسی به موارد خاصی بستگی داشته باشه که واسه بقیه قابل انجام نباشه، اما بعضی از عادتای اشتباه هم باعث می شن تا صورت جوش بزنه. مثلا وقتی روش بالش خود رو منظم نمی شویید، همیشه با صورت تون بازی می کنین و روی پوست خود دست می کشین و… بیشتر دچار جوش و جوش می شید. همراه ما باشین تا شما رو با «نبایدها»یی واسه آزاد شدن از جوشا آشنا کنیم.

 

۱. ترکاندن جوشای برآمده و کیستی

جوشای سفت، ملتهب و دردناکی رو که روی پوست ظاهر می شن، اصلا نترکانید، چون این کار باعث می شه جای جوش روی پوست باقی مونده و دیرتر بهبود پیدا کنه. خارج کردن چرک از بعضی از شکلای مختلف جوش چرکی با احتیاط مشکلی نداره، اما اگه بعضی از شکلای مختلف جوش خیلی عمیق و جدی باشن، واسه خارج کردن چرک به کمک دکتر نیازه.

۲. لمس جوشای موجود در ناحیه «مثلث مرگ»

مثلث مرگ نام فیلمی مهیج با بازی سیلوستر استالونه نیس، بلکه ناحیه ای حساس در صورت شماس که از ناحیه بین ابروها تا گوشه های دهن کشیده می شه. ترکاندن و لمس جوشا در این ناحیه باعث ایجاد عفونتای پوستی و مشکلات بدتری مثل لخته شدن خون، سکته مغزی و حتی مرگ می شه.

۳. پوشاندن جوشا با کانسیلر زیر چشم

پوشاندن جوش با مواد نامناسب و با روشای اشتباه یکی از عادی ترین اشتباهاتیه که باعث بدتر شدن وضعیت جوشای روی پوست می شه. ناحیه زیر چشم، دارای پوست خشکه و کانسیلرهایی که زیر چشم استفاده می شه معمولا چرب هستن. پس اگه از اونا واسه پوشاندن و مخفی کردن جوشا استفاده کنین دچار اشتباه خیلی بزرگی شدین. به جای کانسیلرهای عادی از شکلای مختلف غیرکومدوژنیک (کالاهایی که روی اونا کلمه غیرکومدوژنیک اشاره شده، یعنی موجب جوش نمی شن یا به بیان دیگر باعث انسداد منافذ پوست تون نمی شه) و مسدودکننده چاله ها استفاده کنین.

کلا بهتره از مصرف مواد آرایشی شامل سیلیکون یا میکا پرهیز کنین. اگه کارخانه ماده ای آرایشی ادعا می کنه که دارای آب رسانی قوی و رطوبته، از اونم دوری کنین تا جوش نزنید. از مواد آرایشی و بهداشتی جور واجور استفاده نکنین تا واکنش پوست تون به یک ماده به ویژه رو آسون تر بررسی و با دکتر درباره اون واکنشا مشورت کنین.

کارشناسان پوست به نکته ی مهمی اشاره می کنن. اونا فکر می کنن که استفاده از اجناس بهداشتی و آرایشی خوب کافی نیس، چون خیلی از آدما بعد از آرایش از موادی واسه پاک کردن اون استفاده می کنن که باعث ایجاد جوش می شه. پس پیشنهاد ی پزشکان متخصص پوست اینه که آرایش و پوست خود رو با آب بشویید تا از مشکلات مصرف پاک کنندها دور بمونین.

۴. پاک نکردن آرایش

حتی اگه نسبت به پاک کردن آرایش خود خیلی مقید باشین، بازم امکان داره که مقداری از بقایای آرایش در شب روی پوست تون جا خوش کنه. این بقایا می تونن باعث مشکلاتی جدی شده و روی ظاهر پوست اثر منفی بگذراند. اگه مواد آرایشی روی پوست باقی بمونن باعث بسته شدن منافذ می شن و روی پوست سِبوم یا چربی طبیعی ایجاد می کنن. طبیعیه که تجمع چربی طبیعی روی پوست موجب جوش می شه. علاوه بر اینکه وجود این چربیا در روند طبیعی پوست واسه درمان خودبه خودی و نوسازی مشکل ایجاد می کنه.

۵. نشُستن صورت بعد از ورزش

همه ما با فواید ورزش واسه ذهن و تن آشناییم، اما اگه بعد از ورزش کردن، صورت تون رو نشویید با اراده خودتون امکان ایجاد جوش رو افزایش میدید. اگه بی معطلی بعد از ورزش، صورت رو نشویید، باکتریا روی پوست تجمع می کنن. اگه عجله دارین و بعد از تمرین نمی تونین صورت تون رو بشویید، حتما صورت تون رو با دستمال تمیز پاک کنین.

۶. زیاد ه روی در شستن صورت

با شستنِ پوست صورت موجب ازبین رفتن باکتریای مفید و محافظ پوستی می شید. زیاد شستن پوست باعث شکستگی اونم می شه. البته مشکلات زیاد شستن صورت به پاک کننده ای که استفاده می کنین هم بستگی داره. سعی کنین، پاک کنندهایی که استفاده می کنین، جور واجور و دارای ویژگی آبرسانی به پوست در زمستونا و دارای خاصیت لایه ورداری پوست در ماه های گرم تر باشن.

اگه از پاک کننده ای شامل سالیسیلیک اسید به شکل دائمی استفاده کنین، پوست تون خشک، پوسته پوسته و قرمز میشه. علاوه بر اینکه این باکتریا هم در غیاب چربیای محافظ به شکل شما باز میشه.

۷. استفاده از روبالشی کثیف

روبالشی شما می تونه زمینه مناسبی واسه رشد باکتریا باشه. این باکتریا باعث ایجاد انگل دمودکس در مژها و ایجاد جوش می شن. همه افراد به ویژه کسائی که در منافذ پوستی شون جوش ایجاد می شه، باید به نظافت روبالشی توجه زیادی کنن. وجود جوش روی پوست باعث می شه تا نیاز به انجام اقدامات مختلف واسه جلوگیری از شکستگی پوست بیشتر و جدی تر پیگیری بشه. رعایت نظافت روبالشی هم یکی از این اقداماته.

۸. استفاده از قلم موهای آرایشی آلوده

قلم موهای آرایشی آلوده می تونن باعث نا آرومی پوستی بشن. پس باید به نظافت اونا رسیدگی شه. دفعات رسیدگی به نظافت و شستن قلم موهای آرایشی به نوع اونا بستگی داره. بهتره که بعضی از شکلای مختلف قلم موها رو هر روز تمیز کنین و انواعی که کمتر استفاده می شن و احتمال آلودگی کمتری دارن، هر دو هفته یک بار با شامپو و… تمیز کنین. بعضی دیگر از قلم موها و وسایل که کاربردی هر روزه ندارن، اما درهرحال زیاد استفاده می شن هم باید به طور هفتگی شُسته شن.

۹. خشک کردن صورت با حوله ی حموم

وقتی بدن تون رو پس از استحمام با حوله خشک می کنین، آلودگیا و باکتریا به حوله جذب می شن. حال اگه بعد از خشک کردن خود با حوله ی حموم واسه خشک کردن صورت تون از همون حوله کمک بگیرین، شک نداشته باشین میکروبای روی اونو به سطح پوست انتقال میدید. واسه رفع این مشکل، می تونین از حولهای یک بار مصرف استفاده کنین. واسه رعایت نظافت بیشتر می تونین تعدادی حوله و لیف فراهم و هر کدوم رو یک بار استفاده کنین و بعد بشویید. با وجود چند حوله و لیف، آسون تر می تونین نظافت رو رعایت کنین و هر دفعه از حوله و لیفی تمییز و شسته شده استفاده می کنین.

۱۰. تمیز نکردن گوشی موبایل

تمیز نکردن صفحه موبایل، عادت بدیه که سلامتی شما رو تحت اثر قرار می ده و وضعیت جوشای پوستی رو بدتر می کنه. وقتی موبایل رو به پوست صورت فشار میدید، باکتریای روی اون به سطح پوست منتقل و باعث ایجاد نا آرومی پوست می شه. بهتره به جای تماس مستقیم تلفن با پوست و مشکلات اون، از هدفون استفاده کنین. حتی تمیز بودن صفحه گوشی هم احتمال ایجاد جوش رو کاهش نمی ده، چون یه جور از جوش موسوم به جوش ی «مکانیکا» در اثر اصطکاک و تماس همیشگی با صفحه گوشی ایجاد می شه. ایجاد فشار روی جوشای موجود روی پوست هم اصلا کار خوبی نیس.

۱۱. استفاده از روسری و کلاه کثیف

اگه زیاد از کلاه یا روسری استفاده می کنین، حتما باید اونو هر چند وقت یک بار بشویید و نظافت رو در استفاده از اون رعایت کنین. اگه واسه دوچرخه بازی یا موتورسواری و… هم از کلاه ایمنی استفاده می کنین، حتما اونو بشویید. علاوه بر اینکه تموم نواحی در رابطه و درتماس با کلاه ایمنی مثل دسته های دوچرخه و… رو هم با الکل پاک کنین تا آلودگی وجود نداشته باشه.

۱۲. لمس کردن و دست زدن به شکل

تا جایی که می تونین از دست زدن یا به اصطلاح خودمونی وَر رفتن با پوست صورت خود پرهیز کنین. دست زدن به شکل اگه عادت یا ژستیه که معمولا هنگام صحبت و فکرکردن و… دارین، باعث می شه که جوشای موجود در پوست صورت پخش شن. این جوشا پروپیونی باکتریوم نام دارن و با لمس و دست زدن همیشه، آسون در سطح پوست پخش می شن و نا آرومی و جوشایی نوک تیز ایجاد می کنن.

۱۳. استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب

به جای استفاده از کرمای ضدآفتاب مایع سعی کنین از مدلای پودری استفاده کنین. استفاده از ضد آفتاب مناسب چیزی ضروریه که از پوست در برابر اشعهای خطرناک آفتاب محافظت می کنه. تو یه سری از آدما، استفاده از اجناس چرب باعث ایجاد نا آرومی پوستی می شه. واسه اینکه هم پوست تون رو از اشعهای خورشید حفظ کنین و هم اونو تمیز نگه دارین، از ضدآفتابای پودری کمک بگیرین.

۱۴. دور نگه داشتن مواد آرایش مو از خط رویش مو

اگه از شکلای مختلف ژِلا، موسا و… واسه موهاتون استفاده می کنین، ایرادی نداره؛ اما نگذارید که این مواد با خط رویش موی تون درتماس باشن. خیلی از این اجناس باعث انسداد منافذ پوستی می شن و درنتیجه، در خط رویش مو، جوش ایجاد می کنن. پس در مصرف این دست از مواد دقت زیادی به خرج بدین. به مصرف موادی چون حالت دهندهای مو و نرم کنندها دقت کنین و نگذارید که ریشه ی مو به اونا آغشته بشه؛ به ویژه اگه در پیشانی تون جوش دارین.

۱۵. دوری از درمانای غیرحرفه ای و بی پایه

قبول کنین تموم اطلاعاتی که در سطح اینترنت تجویز می شه یا بعضی از تجویزات دوستان و آشنایان به دردنخور و بعضی وقتا مضره. مثلا، کیستا معمولا هورمونی هستن؛ پس واسه درمان کیستا و جوش هورمونی باید به متخصص پوست مراجعه کنین و نگذارید که راهکارهای اشتباه موجب باقی ماندن آثار جوش روی صورت تون شه. درواقع، باید به ایجاد تعادل در هورمونا کمک کنین. پس وقت و پول خود رو واسه خرید تجویزاتی که پایه و پایه درستی ندارن، صرف نکنین. چون ممکنه شرایط بدتر بشه و درنهایت باید به متخصص پوست مراجعه کنین؛ یعنی مشکلی رو که به دست متخصص حل می شه، بیهوده حادتر نکنین. شاید واسه همه مراجعه همیشگی به متخصص پوست واسه رسیدگی به وضعیت اون ممکن نباشه، اما بهتره هر چند وقت یک بار حتما این کار رو بکنین.