۶ راهی که می توان از بازی کردن پول بدست آورد

یکی از معروف ترین ضرب المثلایی که هنگام انتخاب رشته کاری به شما می گن: «کاری رو که دوست دارین انجام بدین و دیگه هیچ روزی از زندگی تون رو کار نمی کنین.»

مردم عاشق بازیای ویدیویی هستن. بسیار خوب می شد اگه بشه از بازی کردن به حدی پول در آورد که زندگی یه فرد به طور کامل تامین شه. حالا خوبیش اینه این شدنیه؛ اما کسی که بخواد از راه بازی کردن به مایحتاج خود رسیدگی کنه راه سختی در پیش داره.

خیلی از افراد تصمیم می گیرن که وارد این میدون شن اما بعد یه مدت از کار بی خیال میشن. اونا به جای انجام دادن کاری که دوست دارن، در حال نفرت ورزیدن به کاری هستن که وقتی دوست داشتن.

از طرف دیگه خطر اینجور فعالیتایی بالا هستش. به ازای هر فردی که تونسته از بازی کردن پول زیادی به دست آورد، صدها نفر هست که تلاش کردن و شکست خوردند.

پا گذاشتن بر اینجور میدون ای چیزی نیس که به شما پیشنهاد شه، مگه اینکه جوون، مجرد و تمایل به فعالیت درباره مسئله ای رو داشته باشین که امکان داره بعد از چند سال بفهمین تموم وقت و انرژی تون به هدر رفته.

به هر حال، موفقیت در این راه شدنیه. ۶ راهی که پتانسیل بالایی واسه درآمدزایی دارن و کار اصلی شما در اون بازی کردنه، به توضیح زیر آورده شده:

پخش زنده (Live Stream)

بدیش اینه پخش زنده بازیای ویدیویی شدیدا اشباع شده. به چه دلیل کسی باید بازی شما رو ببینه در حالی که می تونه در حال تماشای چندین پخش زنده معروف و هیجان انگیز دیگه باشه؟

بازی کردن خود رو همزمان در کل جهان به صورت زنده پخش کنین. تلاش کنین مخاطبان بیشتری به خود جذب کرده (کسب درآمد با به کار گیری تبلیغات) و یه سری طرفداران پر و پاقرص واسه خود دست و پا کنین (کسب درآمد با به کار گیری کمک مالی و اشتراک ماهیانه).

به ازای هر فردی که تونسته از بازی کردن پول زیادی به دست آورد، صدها نفر هست که تلاش کردن و شکست خوردند.

بزرگترین پلتفرم واسه اینجور کاری توییتچ (Twitch) است، اما بخش گیمینگ سایت یوتیوب هم رشد زیادی کرده. سایتای Beam و Hitbox رو ندیده بگیرین، چون مخاطبان این دو سایت به حدی کمه که نمی شه پول زیادی در آورد.

به چه دلیل سخته __ ایجاد مخاطب واسه یه پخش زنده زمان بسیار زیادی می خواد. شاید ماه ها بگذره و شما نتونین بیشتر از ۱۰ مخاطب داشته باشه، و باید ماه های خیلی بیشتری بگذره که تعداد مخاطبان شما به عدد ۱۰۰ برسه.

خیلی از افراد حتی نمی تونن به اینجور سطحی برسن و زود بی خیال میشن؛ چون واسه به دست آوردن پول باید دست کم چندین هزار بیننده داشته باشین.

بدیش اینه پخش زنده بازیای ویدیویی شدیدا اشباع شده. به چه دلیل کسی باید بازی شما رو ببینه در حالی که می تونه در حال تماشای چندین پخش زنده معروف و هیجان انگیز دیگه باشه؟

شما باید شخصیت خود رو طوری جلوی پخش زنده نشون بدین که با بقیه فرق داشته باشه؛ اول باید شوخ طبعی متفاوتی داشته باشین.

از اون مهم ترین، جذابیت شمام در این راه تاثیر داره؛ می خواین به عنوان یکی از بهترین بازیکنان خودتون رو تو یه پخش زنده نشون بدین یا عنوانی رو بازی کنین که هیچکی بازی نمی کنه؟

چیجوری شروع کنیم __ مشکلات کمی واسه وجود به اینجور میدون ای هست. تموم چیزی که نیاز دارین یه کامپیوتر قوی، عناوینی که می تونن بیننده جذب کنن، شخصیت موثر، و تعدادی نرم افزار پخش زنده داشته باشه.

واسه پی سی گیمینگ، برنامه Open Broadcaster پیشنهاد می شه که هم مجانی و هم اپن سورسه و حتی روی سیستم عامل لینوکس هم کار می کنه.

واسه کنسول گیمینگ، راه های بسیار آسونی واسه نشون دادن گیم پلی بازی شما هست. بهتره در این لینک افراد موفق سایت توییتچ رو ببینین و ببینین چه عواملی باعث شده تا مخاطبان زیادی پای بازی اونا بشینن.

 راهنمای بازی (Guide)

هر کسی می تونه راهنما بنویسه. واسه کسب درآمد بالا، باید واسه بازیای معروف راهنما بنویسین؛ اما هرچقدر یه بازی پرطرفدارتر باشه راهنماهای بیشتری واسه اون هست.

تازه کارا عاشق خوندن راهنما هستن؛ خصوصاً در بازیای چند نفره تک به تک (Player versus Player یا PvP) که میخوان در رقابت با فردی دیگه برنده شن.

شما می تونین یه سایت راه اندازی کرده و راهنماهای خود رو در اون بذارین، راهنماهای ویدیویی خود رو در سایت یوتیوب آپلود کنین یا راهنمای خود رو به صورت کتاب الکترونیکی منتشر کنین.

دو مورد اول از راه تبلیغات کسب درآمد می کنن، در حالی که واسه کتابای الکترونیکی خود باید قیمت بذارین و علاقه مندان با دادن پول به اونا دسترسی داشته باشن.

به چه دلیل سخت است__ هر کسی می تونه راهنما بنویسه. واسه کسب درآمد بالا، باید واسه بازیای معروف راهنما بنویسین؛ اما هرچقدر یه بازی پرطرفدارتر باشه راهنماهای بیشتری واسه اون هست.

واسه جداسازی راهنماهای خود از بقیه، باید بینش بهتری داشته و به نکات بیشتری در راهنمای خود اشاره کنین. واسه اینجور کاری باید زمان بسیاری رو واسه هر بازی بذارین و تبدیل به یه بازیکن حرفه ای شید.

بالاتر از اون، باید مهارت نوشتن بسیار قوی داشته باشین. راهنمای بازی ویدیویی باید متراکم، کامل و خالی از هرگونه مطالب اضافه و اشتباهات نگارشی باشه. مهارتای قالب بندی مطالب هم لازمه؛ چه بخواین واسه نوشتن کتاب الکترونیکی وقت بذارین یا اونو در وب منتشر کنین.

چیجوری شروع کنیم__ یه بازی معروف پیدا کرده و اونو تا جایی که می تونین بازی کنین. مشکلاتی که بازیکنان با اون درگیرن رو بفهمین و به همه زیر و بم بازی تسلط پیدا کنین.

این جوری می تونین مشکلات بازیکنان رو حل کنین و مطلب مفیدی بنویسین. در بازیای چند نفره آنلاین نقش آفرینی (MMORPG)، روی راهنمای گرفتن طلا، راهنمای مراحل و راهنمای حمله تمرکز کنین.

واسه بازیای تک به تک مثل اورواچ، واسه شخصیتا و مکانیکای بازی راهنما بنویسین.

پادکستا و ویدیوها

حوصله سربر؟ سطحی؟ کیفیت پایین تولید برنامه؟ همه این موارد موجب می شن که شما در این میدون شکست بخورین.

یه نمایش روزانه، هفتگی یا حتی ماهانه مربوط به بازیای ویدیویی درست کنین. موضوع هر نمایش می تونه یه دورهمی درباره بازیای ویدیویی باشه که چند نفر با همدیگه گفتگو می کنن.

خیلی از افراد تصمیم می گیرن که وارد این میدون شن اما بعد یه مدت از کار بی خیال میشن.

شما می تونین در نمایش خود از افراد بزرگ این صنعت دعوت کرده و به مصاحبه با اون بپردازید یا حتی می تونین درباره یه بازی خاص، ترفندها و نکاتی رو ارائه بدین.

پادکستا و ویدیوهای سایت یوتیوب می تونن از راه تبلیغات درآمد زایی کنن. اگه تمایل داشته باشین می تونین از راه اشتراک Patreon هم به درآمد زایی بپردازید.

به چه دلیل سخت است__ قبل اینکه پولی از این راه کسب شه باید مخاطبان زیادی داشته باشین. نمایش شما باید به اندازه ای خوب باشه که مخاطبان رو راضی کنه پای برنامه شما بشینن.

حوصله سربر؟ سطحی؟ کیفیت پایین تولید برنامه؟ همه این موارد موجب می شن که شما در این میدون شکست بخورین. در واقع، پادکستا و ویدیوها خود ترکیبی از راهنما و پخش زنده هستن.

شما باید علم و بینش یه راهنمانویس رو داشته باشین و از طرف دیگه به جذابیت و سخت کوشی یه پخش کننده زنده نیاز دارین. حالا خوبیش اینه، محتوایی که ارائه می دید نباید به اندازه راهنماها عمیق و پیچیده باشه و شخصیتی که به مخاطبان ارائه می دید، حتماً نباید به اندازه پخش کننده زنده جذاب و جدا باشه.

چیجوری شروع کنیم__ مطالب زیادی درباره اینکه چیجوری پادکست خود رو راه بندازین و کیفیت کارتون چیجوری بالا بره در اینترنت هست.

اگه علاقه ای به صوت ندارین می تونین از تصویر استفاده کنین؛ نمایشای ویدیویی هم طرفداران خود رو دارن و یوتیوب هم زمینه خوبی واسه پیشرفته. می تونین پادکستای گیمینگ معروف رو در این لینک مشاهده کرده تا دیدگاه عمیق تری نسبت به مسئله پیدا کنین.

بازیای رقابتی

اگه به اندازه کافی حرفه ای هستین که در سازمان E-Sports یا ورزشای الکترونیکی ثبت نام کنین، شاید بتونین درآمد بسیار خوبی به دست بیارین.

مسابقه ها در عناوین تک به تک (PvP) فت و فراوون پیدا می شه. هرچقدر یه بازی محبوب تر باشه، جوایز مسابقات هم بیشتره. اگه به اندازه کافی حرفه ای هستین که در سازمان E-Sports یا ورزشای الکترونیکی ثبت نام کنین، شاید بتونین درآمد بسیار خوبی به دست بیارین.

خیلی از بازیکنان حرفه ای در کنار مسابقات، از راه پخش زنده درآمد جداگونه به ؛ چون معمولاً شرایط یه پخش کننده زنده رو دارن.

به چه دلیل سخت است__فرض کنین شما می تونین بهترین بازیکن جهان باشین، اما در همون اوایل مسابقه از بازی بیرون انداخته میشین و حتی یه برد به دست نمیارید. اینجور اتفاقاتی بسیار رایجه.

حتی اگه تو یه مسابقه بتونین برنده شید و کسب درآمد کنین، شاید پول به دست اومده با خرج هتل و پروازها همخوانی نداشته باشه. اگه شما دائم در بالاترین جایگاه جدول نیستین، بهتره درآمد اصلی زندگی خود رو براساس مسابقات بنا نکنین.

علاوه بر اون، صنعت ورزشای الکترونیکی هنوز جوونه . حتی اگه تو یه تیم معروف و قابل احترام بازی کنین، «حقوق» دریافت شده از کمتری چیزای یه زندگی عادی هم کمتره.

در بازار مسابقات بازیای ویدیویی همیشه دزدها و کلاهبردارانی هستن که حق بازیکنان ساده رو می خورن. بازیکنان بسیاری هستن که ادعا دارن آدمایی که مسابقه رو برگذار کردن هیچ پولی واسه زحماتشان نداده ان.

چیجوری شروع کنیم__ یه بازی تک به تک محبوب انتخاب کنین که مسابقات بسیاری واسه اون برگذار می شه و سازمان E-Sports هم به اون علاقه نشون میده. تمرین کنین؛ تا جایی که بدن و مغزتون میکشه باید تمرین کنین.

همونطور که بهتر میشین، با بقیه بازیکنان حرفه ای رابطه برقرار کرده و با اونا بازی کنین. بدیش اینه، اگه این رشته رو به عنوان یه پخش کننده که علاقه زیادی به رقابت نداره دنبال کنین، درآمد بیشتری به دست میارید.

ژونالیست بازیای ویدیویی

بررسیا و مصاحبه ها می تونن پروسهای زمانبری باشن. کلا، نوشتن به صورت هر روزه می تونه انرژِی روانی خیلی از شما بگیره.

نقد و بررسی، اخبار، و مصاحبه های جور واجور درباره یه بازی، سبک و یا صنعت بنویسین. شما می تونین سایت ژورنالیسم خودتون رو راه اندازی کنین (که از راه تبلیغات و اشتراک Patreon درآمدزایی می کنه) یا تو یه سایت معروف که به شما حقوق ماهانه میده کار کنین.

به چه دلیل سخت است__ مثل دیگه میدونای ژونالیسم، رقابت بسیار تنگاتنگه. خیلی از مردم میخوان با نوشتن درباره بازی ویدیویی درآمد بالایی داشته باشن.

اگه تو یه سایت معروف کار می کنین، باید واسه هر ریالی که از این راه به دست میارید وقت بذارین، نمونه کار بسازین و مهارتای خود رو زیاد کنین.

اگه در سایت خودتون کار می کنین، چند سال زمان میبره تا به یه درآمد دست کم برسین. شاید به خاطر مدیریت نه عالی در میونه رو بی خیال شین.

از طرف دیگه، کار در میدون ژورنالیسم اصلاً سخته. اگه در بخش خبرنویسی فعالیت دارین، باید به تموم منابع در هر لحظه دسترسی داشته و از محتوای اونا بدونین و زودتر از همه خبرها رو منتشر کنین.

بررسیا و مصاحبه ها می تونن پروسهای زمانبری باشن. کلا، نوشتن به صورت هر روزه می تونه انرژِی روانی خیلی از شما بگیره.

چیجوری شروع کنیم__ به دنبال موقعیتای شغلی و سایتای نه خیلی معروف باشین. مطمئن شید که یه سری نمونه کار واسه خود دارین

رزومه کاری خود رو به همراه نمونه کار واسه اونا بفرستید و امیدوار باشین که از طرف سایت قبول شید. اگه هیچ نمونه کاری ندارین، شاید بهتر باشه به صورت داوطلبانه در سایتای کوچیک شروع به کار کنین.

به شما پیشنهاد نمی شه که سایت جدیدی راه اندازی کنین مگه اینکه در این راه چند سال تجربه کسب کرده و در سایتای معروف مشغول به کار بودین. اینکه هر روز از خواب بیدار شید و بنویسین کار اصلاً آسونی نیس. مدیریت سایتای بزرگ ژورنالیستی؟ سطح و اندازه کار به حدی بالا هستش که می تونه شما رو فرسوده کنه. با وجود تموم این اوصاف، اگه دوست دارین در این مورد کار کنین به چه دلیل شانس خود رو در سایت سایت ما امتحان نمی کنین؟ الان بخش بازی و کنسول تمایل به جذب نویسنده داره.

تست بازیای ویدیویی

اگه نتونین در شرکتای بزرگ صنعت ویدیوگیم مقامی پیدا کنین، باید با بازیای موبایل سر و کله بزنین.

پیشرفت بازیای ویدیویی چندین فاز جور واجور داره. وقتی که ساخت بازی نزدیک به اتمامه، پیشرفت دهندگان به آدمایی نیاز دارن که بازی رو امتحان کنن.

قبل اینکه به دنبال حرفه «به ظاهر» مورد علاقه تون هستین، خوب روی این موضوع فکر کنین. احتمال بالایی هست که پشیمون شید.

به عنوان یه تِستر باید هر چیزی که پیشرفت دهنده از شما می خواد رو آزمایش کنین. پیدا کردن مشکلات و باگا هم از وظایف یه گیم تستره. بدیش اینه مردم و بازی سازه های ایرونی شناخت کمی نسبت به این حرفه دارن. آدمایی که بازیای ویدیویی رو آزمایش می کنن می تونن تاثیر زیادی در افزایش کیفیت محصول داشته باشن و سرنوشت یه اثر رو عوض کنن. مثل آدمایی که نرم افزارهای موبایل رو آزمایش می کنن، پلی تسترها هم در صنعت بازیای ویدیویی اهمیت زیادی دارن. با امید به اینکه در کشور ایران روی این افراد بیشتر سرمایه گذاری شه.

به چه دلیل سخت است__در این روزا تبدیل شدن به یه گیم تستر کار سختی نیس، اما ذهنتون رو شدیدا بی حس و بی حوصله می کنه.

از طرفی، حقوق اینجور کاری اصلاً بالا نیس (با دست کم استانداردهای ایجاد یه زندگی همخوانی داره). اگه نتونین در شرکتای بزرگ صنعت ویدیوگیم مقامی پیدا کنین، باید با بازیای موبایل سر و کله بزنین.

چیجوری شروع کنیم__ واسه پیداکردن آدمایی که به دنبال گیم تسترها هستن، می تونه به سرویسایی مثل پلی تست کلاود، بتافمیلی، MyAppAware، بست رویو اپ و ارلی برد مراجعه کنین.

استخدام در شرکتای بزرگ کار بسیار سختیه؛ شما باید در جدولای استخدام به دنبال کار باشین، شرکتایی که به دنبال افراد هستن رو پیدا کنین، رزومه کاری خود رو بفرستید و در آخر منتظر جواب باشین.

بازی کردن واسه پول در آوردن هنوزم جواب میده

بازیا سرگرم کننده هستن؛ چون می تونن یه وقتی شما رو از دنیای واقعی نجات بدن. وقتی که بازی کردن شغلتون می شه، اون بخش خارج شدن از دنیای واقعی دیگه معنا نمی ده و از همه مهم تر، معنی «سرگرم کننده» از لیست دلایلی که بازی می کنین خط می خوره.

بازی کردن رو دوست دارین؟ قبل اینکه به دنبال حرفه «به ظاهر» مورد علاقه تون هستین، خوب روی این موضوع فکر کنین. احتمال بالایی هست که پشیمون شید.

اگه هنوز تصمیم گرفتید که ادامه بدین، شرایط و فرصتایی که در این متن براتون توضیح داده شده، می تونه به شما در این راه بسیار کمک کنه. موفق باشین.

نظر شما در این رابطه چیه؟ اینجور راه هایی در کشور ایران جواب میده؟ چه ایده هایی واسه موفق شدن در این حرفه پیشنهاد می کنین؟ نظرات و تجربه های خود رو در بخش پایین مطلب با ما در میان بذارین.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *