گیم‌دیدنی؛ پیشنهاد امروز: ABZU

نوروز باستانی، از زمانای قدیم فرصتی واسه ملاقات با آشنایان و گاه دوستائی بوده که شایدً واسه یه مدت طولانی فراموش شون کردیم. رسم دوست داشتنی عیددیدنی، همیشهً به ما یادآوری کرده که نوروز فرصتی واسه ملاقات بزرگ ترها، نشستن به پای صحبت هاشون و البته عیدی گرفتنه؛ اما ما قرار نیس تموم سیزده روز عید رو در خونه عمو و خاله و مادربزرگ سپری کنیم و اوقاتی مخصوص به خودمون هم داریم که ترجیح می دیم صرف گیم دیدنی شن.

دو هفته عید، بهترین فرصت واسه تجربه بازی هاییست که شاید قبلاً از قلم افتاده باشن اما در این بی آب و علف بازی، بازنگری اونا می تونه تعطیلاتی پربار رقم بزنه. طی ۱۳ شب اول سال ۱۳۹۷، سایت ما هر شب یه پیشنهاد تازه واسه اوقات فراغت شما داره؛ پیشنهاداتی که از بین بهترین بازیای جداگونه انتخاب شدن و اونقدر کوتاه هستن که تو یه روز از تعطیلات عید به اتمام می رسن؛ بازیایی که بیشتر قیمت ارزانی دارن و حجم کم. پس همین امشب می تونین بازی پیشنهادی امروز رو دانلود کنین و فردا چند ساعتی با اون سرگرم باشین.

بازیایی که در سری مقاله گیم دیدنی معرفی می شه، همه با قیمتی ناچیز در پلتفرمای جور واجور مثل استیم و پی اس ان قابل جفت و جور هستن و همه حجمی کم دارن. پس در شرکت در این رقابت ۱۳ روزه دودلی نکنین؛ قراره با هم خوش بگذرانیم.


رسالت بازیای کوتاه اینه که در قبال وقتی که به اون اختصاص داده می شه، تاثیر دوطرفه بسیار طولانی تری بر مخاطب بزاره مثلا بتونه شما رو از دنیای دور و برتان دور کنه و به یه سفر خیالی ببره، حتی اگه واسه بازه وقتی کوتاهی باشه.

آبزو این رسالت رو به طور کامل انجام میده. شاید تعداد خیلی کمی از ما شانس این رو داشته باشیم که به دنیای زیر آب سفر کنیم و با آرامش بکر این دنیای مرموز مستقیما در رابطه باشیم. این اثر با وجود رنگ و بوی عالی که در طول گیم پلی به خود میگیره هیچ وقت نمی ذاره از چرخه تکرار خسته شیم.

هرچند ممکنه کوتاه بودن ذاتی اون موجب این اتفاق باشه. آبزو شما رو به اعماق اقیانوس می بره و با میزبانان رنگارنگ این قلمرو آشنا می کنه.

بازی از خط داستانی خاصی پیروی نمی کنه اما باید اشاره کرد که آبزو به یه اثر هنری می مونه تا یه بازی ویدیویی؛ از همین رو تمرکز این اثر روی جنبه های سمعی و بصریه که تونسته در این بسیار موفق باشه و شما رو حتی واسه چند ساعت هم که شده از دنیای روزمره تون دور کرده و تموم وجودتون رو غرق در دنیای آبی خود می کنه.

شما به شکل یه غواص به دنیای زیر آب می رید و در طول هر مرحله مشغول به گشت و گذار در این آکواریوم نامتناهی میشین. بازی رقابت خاصی رو واسه مخاطب در نظر نگرفته و تلاش بر این داشته تا جایی که می تونه خود رو به عنوان یه اثر آروم بخش و قشنگتر معرفی کنه.

ممکنه این چرخه به گوشتون تکراری و حتی الکی بیاد ولی در همین چند ساعت، حتی اگه طرفدار جهان نا تموم آبی هم نباشین، اونقدر عاشق این دنیای روح افزا میشین که مطمئنا بیشتر از یه روز و یه بار به سراغ آبزو خواهید رفت.

در وانفسای بازیای امروزی که همه آمیخته به فشنگ و خون شدن، آبزو مثل یه زنگ تفریح تلقی می شه . تموم عناصر این بازی رو میشه در کلمه چشم نواز خلاصه کرد؛ محیطا همه دارای طراحی ساده اما در عین حال قشنگتر و گیرا هستن. موسیقی بازی هم مثل بستری آهنگین همه این محیطا رو در دل خود جای داده.

در تموم طول بازی بدون این که فهمیده باشین مشغول لذت بردن از این پدیده ها که دست در دست هم یه هارمونی آبی بی اشکال رو شکل دادن، هستین.

پس این شانس رو به آبزو بدین که در قبال چند ساعت از وقت شما، هدیه ای مهم به نام آرامش به شما عرضه کنه؛ پس لباس غواصی تون رو به تن کنین و به دل آب بزنین.