چرا اپل برای رقابت با آمازون، اسپیکر خانگی هوشمند مجهز به Siri نمی سازد؟

از نظر آمار فروش، آیفون مهم ترین محصول اپل هستش، اما یکی از بخشایی که کمتر به اون توجه می شه، دستیار صوتی دیجیتالی به نام «سیری» است. با اینکه این عامل هوشمند در اول فقط به آیفون اومد، اما حالا راه خود رو به مکا، اپل تی ایشون و خودروهای موافق با پلتفرم CarPlay باز کرده.

حتی ایرپادهای این شرکت هم با سیری سازگارند. پس تموم آدمایی که در اکوسیستم اپل حضور داشته و از اجناس این شرکت استفاده می کنن، تقریباً در هر زمان و مکانی به این دستیار هوشمند دسترسی دارن.

این موضوع واسه اهالی کوپرتینو خیلی مهمه، چون جنگ بر سر اپلیکیشنای هوش مصنوعی براساس صوت بالا گرفته: مایکروسافت با کورتانا، گوگل با اسیستنت، و آمازون با الکسا، و جالبه که با وجود دو غول نرم افزاری اول، همه کارشناسان آمازون رو پیشگام این بخش می دونن.

البته این تصور الکی نیس و آمازون با اسپیکرهای هوشمند اکو مجهز به الکسا تونست تحولی رو در این بخش به وجود آورد که هیچ شرکت دیگری قادر به انجام اون نبود. این دستگاه تا الان بیشتر از ۱۱ میلیون عدد فروش داشته و کاربران با به کار گیری اکو و الکسا به طیف بزرگی از لوازم خونگی هوشمند و عملکردهای روزمره دست پیدا میکنن.

بر خلاف موفقیت آمازون، به نظر می رسه اپل هیچ علاقه ای به ساخت دستگاهی مشابه نداره که تصمیم معقولی واسه اونا به نظر می رسه. مدیران این شرکت میخوان Siri رو به دستیار هوشمندی تبدیل کنن که در همه جا حاضره، و نیاز به یه وسیله جداگونه و جدا از هم نداره.

در واقع باید گفت آمازون مجبور به ساخت اکو بود، چون هیچ سخت افزاری در بازار اجناس الکترونیکی مصرفی نداشت؛ البته به جز خونواده کیندل که فقط در حد یه کتابخوان الکترونیکی هستن. گوگل هم باید اسپیکر Home رو عرضه می کرد، چون موبایلای پیکسل به تنهایی نمی تونن بار سنگین عمومی سازی Assistant رو بر دوش بکشن.

از طرف دیگه گوگل نمی تونه به دیگر شرکتا هم اطمینان کنه، به خصوص اینکه بیشتر اونا در حال پیشرفت دستیارهای دیجیتال و پلتفرم هوش مصنوعی اختصاصی خودشون هستن. در مقابل، اپل مجموعه ای بزرگ از آیفون، اپل تی ایشون، تبلت و ساعتای هوشمند رو به دست کاربران سرتاسر جهان رسونده.

با این راه و روش اپل، همه دیوایسای این شرکت به صورت کامل در پاسخگویی به کاربر حاضر هستن و پیشرفتای گذشته پلتفرم HomeKit هم قدم موثر دیگری در پیشرفت اهداف اونا میشه.

البته تنها ضعف این مسئله، از دست دادن بازخورد صوتی در مواردیست که نیاز به دریافت جواب، پیام یا اطلاعات بیشتر داریم، مشکلی که در اسپیکرهای هوشمند جداگونه مانند اکو یا هوم وجود نداره. هم اینکه واسه پخش موسیقی دلخواه در پلتفرم اپل حتماً به یه سیستم صوتی موافق با AirPlay نیاز دارین.

گفتنیست هنوز احتمال داره که کوپرتینوییا، اپل تی ایشون رو به یه مرکز هوشمند جداگونه مانند اسپیکرهای هوشمند تبدیل کنن تا این فضای خالی جزئی هم از بین بره. به هر حال همه منتظرن تا ببینن اپل واسه پیشرفت دستیار هوشمند با سابقه اش یعنی Siri چه تمهیداتی فکر می کنه.

شاید به این مطالب هم علاقه داشته باشین:

تیم کوک از خونه هوشمندش میگه

راکربرگ و دستیار هوشمند جارویس