پایان نامه ارشد با موضوع تلفن همراه، پیام کوتاه، شرکت های تولید کننده، رابط کاربر

ماهواره تعیین می گردد. حال این عمل را با داده های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می کند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با اختلافی ناچیز، معین می کند. گیرنده به دریافت اطلاعات همزمان از حداقل سه ماهواره برای محاسبه دو بعدی و یافتن طول و عرض جغرافیایی، و همچنین دریافت اطلاعات حداقل چهار ماهواره برای یافتن مختصات سه بعدی نیازمند است. با ادامه دریافت اطلاعات از ماهواره ها گیرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت، مسیرپیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقی مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطاعات مفید دیگر، می نماید.
* همراه شخصی دیجیتال: یک کامپیوتر قابلحمل کوچک بیسیم، مانند Palm m-500 یا Handspring Visor.
* سرویس پیام کوتاه۴۳: فناوریای که امکان ارسال پیامهای متنی کوتاه را از طریق تلفنهای سیار فراهم میسازد. زمانی که یک پیام کوتاه ارسال می شود، توسط یک مرکز سرویس پیامهای کوتاه دریافت شده و سپس از طریق این مرکز، به دستگاه تلفن همراه مورد نظر، فرستاده می شود. امروزه با توجه به پیوند خوردن این فناوری با فن آوری وب می توان بسیاری ایده ها و پروژه ها را بر اساس ترکیب این دو انجام داد که پیش از این میسر نبود.
* سرویس پیام افزوده۴۴: حالت توسعهیافته سرویس پیام کوتاه است که انیمیشنهای ساده، تصاویر کوچک و موسیقیهای کوتاه را پشتیبانی میکند. یک استاندارد باز است به این معنی که تمامی شرکت های تولید کننده تلفن های همراه میتوانند از این استاندارد به راحتی در تلفنهای خود استفاده کنند.
* سرویس پیام چندرسانهای۴۵: نسل بعدی پیامرسانی بیسیم که توانایی تحویل رسانههای بسیار غنیشده را دارد. همچنین سقف کارکترهایی که می‌توان در یک پیام استفاده کرد در این سرویس افزایش یافتهاست.
* پروتکل کاربردی بیسیم: فناوریای که امکان دسترسی به اینترنت را از وسایل سیار فراهم میکند.
* Smartphone: تلفنهای سیاری که از قابلیت پشتیبانی کاربردهای سیار و همچنین امکان دسترسی به اینترنت برخوردارند و شامل ریزپردازندههای پروتکل کاربردی بیسیم برای دسترسی به اینترنت هستند.
* بلوتوث: بلوتوث استانداردی است که از فرکانس هایی با برد کم استفاده می کند تا یک ارتباط بی سیم میان دو دستگاه سازگار با هم به وجود اورد.
۲-۵ استانداردهای بیسیم
سازمانهای زیادی در سراسر دنیا در حال توسعه استانداردهای ارتباطی بیسیم هستند. یکی از سازمانهای پیشرو در این زمینه، موسسه اروپایی استانداردهای ارتباط از راه دور۴۶ است که هدف آن ایجاد استانداردهای جهانی بیسیم میباشد. مهمترین این استانداردها و فناوریها عبارتند از[۱]:
دسترسی چندگانه مبتنیبر تقسیم زمان۴۷: بهمنظور افزایش میزان انتقال داده، در این پروتکل، هر محدوده تلفنی سیار به سه بازه زمانی تقسیممیشود. بهاین ترتیب از یک فرکانس برای ایجاد چندین کانال داده به طور همزمان استفاده میشود. این استاندارد از سال ۱۹۹۲ و بهطور عمده در اروپا استفادهشدهاست.
۴۸GPRS: این فناوری، سوئیچینگ بسته۴۹ را جایگزین سوئیچینگ مداری۵۰ میکند و در نتیجه اتباطات سیار، سریعتر و با وقفههای کمتری انجام میگیرند.
دسترسی چندگانه مبتنیبر تقسیم کد: به این فناوری بهعنوان تنها مبنای مطمئن برای سیستمهای تلفن همراه نسل سوم نگاهمیشود. بهجای تقسیم طیف فرکانسی به کانالهای باریک، اجازهمیدهد تا تمام تلفنها و ایستگاهها از تمام طیف فرکانسی برای ارسال و دریافت استفادهکنند و برای تفکیک آنها از یکدیگر از تئوری رمزگذاری استفادهمیکند[۱,۲۵].
سیستم جهانی ارتباطات همراه: سیستمی سلولی که بر اساس دسترسی چندگانه مبتنی بر تقسیم زمان کارمیکند.
WLAN 802.11 (Wi-Fi): استاندارد شبکه محلی بیسیم برای دسترسی به رسانه انتقال[۱,۲۵].
پروتکل کابردی بیسیم: یک پشته پروتکل برای دسترسی به وب از طریق دستگاههای سیار میباشد. برای وسایلی با پهنای باند کم، پردازشگرهای کند، مقدار حافظه کم و مانیتورهای کوچک بهینهشدهاست.
زبان نشانهگذاری بیسیم۵۱: یک زبان اسکریپتی برای تولید محتوای وب بیسیم میباشد. مبتنی بر XML بوده و با WAP سازگار است.
IPv6: پروتکل نسل بعدی برای دسترسی به اینترنت بیسیم.
۲-۶ بستر پیادهسازی کاربردهای تجارت سیار
برای ایجاد کاربردهای سیار، تلفنهای همراه دارای زبانهای برنامهنویسی مخصوص به خود هستند که از تنوع زیادی نیز برخورداند. با توجه به سیستمعاملی که در موبایل استفادهشدهاست، میتوان از یکی از زبانهای سازگار با آن استفادهنمود. زبانهایی مثل جاوا هم وجود دارند که به سیستمعامل گوشی بستگی ندارند و اگر آن ورژن از جاوا روی گوشی نصب باشد بدون توجه به نوع سیستمعامل میتوان از آنها استفاده کرد. کلاً گوشیهای تلفن همراه از لحاظ سیستمعامل به دو دسته تقسیم میشوند، تلفنهای همراه دارای سیستمعامل و تلفنهای همراه بدون سیستمعامل. اکثر گوشیهای قدیمی دارای سیستمعامل نبودند و توسط یک برنامه که شرکت سازنده برای آن مینوشت کنترل میشدند یا از یک پلاتفرم تنها مانند جاوا و یا بلکبری۵۲ استفاده میکردند. پس برای انتخاب یک موبایل، بهتر است داشتن یا نداشتن سیستم ‌عامل، هم در نظر گرفته شود. موبایل‌هایی که به اصطلاح سیستم ‌عامل ندارند و از یک پلتفرم ساده استفاده می‌کنند به جز مواردی محدود و استثنایی، نمی‌توانند از هیچ نرم‌افزاری پشتیبانی کنند. با وجود تفاوت های این سیستمعاملها، ولی هر کدام با مشکلات کم و بیش یکسانی دست بهگریبان هستند. بهعنوانمثال همگی با یک دستگاه همراه کوچک با صفحه نمایش محدود، منابع پردازشی نسبتاً محدود و گزینه های اندک جهت ورود دادهها مواجه هستند. به همین دلیل سازندگان سیستم های عامل اجزای تکراری و کدهای غیرضروری از قبیل واسط برنامه های کاربردی غیرضروری و راهاندازها را از سیستم عامل حذف کرده اند. معروفترین این سیستمعاملها عبارتند از:[۲۶]
* سیمبیان۵۳
چهارده شرکت اصلی و چند شرکت فرعی از به وجود آوردندگان این سیستمعامل هستند، بعضی از این شرکتها در زمینه نرم‌افزار و بعضی از آنها در زمینه سخت‌افزار به رشد این سیستم عامل و موبایل‌های آن کمک کرده‌اند. در این میان نوکیا با ‏‏۹.۴۷% پیشتاز است و پس از آن ‏اریکسون‏ با ۶.۱۵%، ‏سونیاریکسون با ۱.۱۳%، پاناسونیک با ۵.۱۰%، ‏زیمنس‏ با ۴.۸% و ‏سامسونگ با ۵.۴% قرار دارند. این سیستمعامل هماکنون توسط شرکتهایی چون سیمبیان، نوکیا و سونیاریکسون پشتیبانی میشود و روی گوشیهایی از جمله گوشیهای سری ۶۰، ۸۰ و ۹۰ نوکیا استفاده میشود. از لحاظ ساختار سیستمعامل، در پائینترین لایه، هسته یا کرنل سیستم عامل بهمراه کتابخانه توابع قرار دارد که توسط آن برنامه‌های ‏اجرا شده توسط کاربران اجازه می‌یابند که به این توابع کتابخانه‌ای دسترسی پیدا کنند. در حقیقت هسته اصلی ‏ سیمبیان ‏ بر ‏پایه معماری میکروکرنل بنا شده است، بدین معنی که در ساختار آن کمترین رجوع و استفاده از ‏کرنل توسط سیستم عامل انجام می‌شود و کلاً این هسته شامل دو عنصر مدیریت حافظه و ‏زمانبندی می‌باشد و در آن ‏خبری از پشتیبانی از فایل های سیستمی و یا عناصر شبکه وجود ندارد و در حقیقت اینگونه وظایف به عهده سرور های خارج ‏از کرنل واگذار شده است تا با محدود کردن وظایف کرنل، سیستم عامل کند و سنگین نشود. اندکی بالاتر و در لایه بعدی ‏سیستم، قسمت ‏کتابخانههای سیستمی‏ قرار دارد که در آن اندازه و ظاهر تمام شکل ها و کاراکتر ها بهمراه مدیریت بانک اطلاعاتی ‏قرار دارد که جزئی حیاتی از کارکرد متعادل سیستم می‌باشند. لایه بعدی ‏شبکهبندی و ارتباطات‏ نام دارد که بخشهای مختلف آن هر کدام وظایف خاصی در رابطه با ارتباطات ‏پیرامون این سیستمعامل بعهده می‌گیرند. بخش عمده دیگری که در ‏ساختار سیستم عامل یافت می‌شود بخشی ست با نام ‏UIKON‏ که مسئول شیوه نمایش رابط کاربری است.
مهمترین زبانهایی که بر روی این سیستمعامل استفاده میشوند عبارتند از جاوا و c++. البته این سیستمعامل از زبانهای دیگری نیز چون c، جاوا اسکریپت، اسمبلر، WML Script، OPL و Python نیز پشتیبانی میکند که بعضی از آنها برای مقاصد خاصی سودمند هستند.
* پالم۵۴
یک سیستمعامل توسعهیافته است که بیشتر بر روی همراههای شخصی دیجیتال و بعضی از گوشیهای سامسونگ یافت میشود و از جاوا نیز پشتیبانی میکند. سیستم عامل پالم اولین بار در سال ۱۹۹۸ به عنوان سیستم عامل موفق اولین دستگاه همراه شخصی دیجیتال، موسوم به پالم پیلوت ۱۰ ، مورد استفاده قرار گرفت. شرکت پالم اخیراً واسط برنامه های کاربردی خاصی به این سیستم عامل افزوده است که توانائی های تلفنی را نیز به آن می افزاید.
این سیستم عامل علاوه بر فناوری رمزنگاری ۱۲۸ بیتی اساسال، پخش موسیقی، سرویس گیرنده پست الکترونیکی و پیامرسان اینترنتی را نیز ارائه می کند. سیستم عامل پالم همچنین صفحه نمایش با قدرت تفکیکپذیری بالاتر، مرورگر وب، نرم افزار شبکه های خصوصی مجازی و واسط برنامههای کاربردی برای پشتیبانی از شبکه های محلی بی سیم مبتنی برIEEE 802.11b را در بردارد. این سیستمعامل از زبان جاوا پشتیبانی میکند.
* ویندوز موبایل۵۵
ویندوز موبایل یکی از بهترین سیستم عامل های موبایل میباشد که توسط شرکت بزرگ تولیدکننده انواع ویندوز یعنی مایکروسافت تولید و عرضه شده است. این سیستمعامل دارای بستر win32و مناسب برای سیستمهای توسعهیافته و قابل حمل است. این سیستم عامل برخی از توانائی ها و قابلیت های دستیار شخصی دیجیتال را به تلفن های همراه اضافه کرده است. در مقایسه با دیگر محصولات شرکت مایکروسافت در مجموع قابلیتهای کمتری فراهم میکند. همچنین به حافظه کمتری نیاز دارد و از واسط کاربر سادهای بهره میبرد. همچنین انرژی کمتری نیز مصرف می کند. زبانهای برنامهنویسی مانند c++، ویژوال بیسیک، جاوا و ویژوال c++ برای این سیستم وجوددارد.
* لینوکس
یکی از قویترین سیستمعاملهاست که اکثر نرمافزارهای موجود در آن آزاد و رایگان هستند. با وجود آن که سیستم عامل لینوکس می تواند در تلفن های هوشمند تعبیه شود ولی این سیستمعامل جایگاه و محبوبیت زیادی در بین کاربران دستگاههای همراه ندارد. مهمترین دلیل این امر آن است که فناوری لینوکس در کاربردهای تلفنی بالغ نیست و برای ارائه توانائی ها و قابلیت های سایر سیستم عامل های همراه، به دو برابر حافظه رم و فلش نیاز دارد.. با وجود این برخی از شرکت های کرهای نظیر شرکت پالم پالم ۱۲ و میزی ۱۳ از سیستم عامل لینوکس در تلفن های همراه خود استفاده می کنند. در عین حال هیچ کدام از توزیع کنندگان لینوکس منابع کافی برای ورود به بازار سیستم های عامل تلفن های همراه را ندارند. شرط ورود به این بازار حمایت سازندگان تلفن همراه و سازندگان پردازشگرها است تا برای پشتیبانی از لینوکس سرمایهگذاری

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *