لشکرکشی ایرانیان به صفحه اینستاگرام کایل واکر؛ فرهنگ بی‌فرهنگی آنلاین

دو شب پیش و در جریان مسابقه فوتبال برایتون در برابر منچسترسیتی، علیرضا جهانبخش در اوایل بازی با کایل واکر، مدافع انگلیسی و ملی پوش درگیر شد و در ادامه اتفاقاتی اتفاق افتاد که دست کم پیش بینی اون سخت نبود و حمله به پیج مدافع انگلیسی، دوباره باعث شد که ایرانیان تیتر رسانه های بین المللی شن؛ البته نه در قالبی زیبنده و پسندیده.

حملات ایرانیان به صفحات اینستاگرامی و فیس بوکی بازیکنان فوتبال سابقه قدیمی ای داره و اونا از لیونل مسی گرفته تا بنجامین ویلیامز، داور استرالیایی رو با کامنتای تهدیدآمیز خود مورد حمله قرار دادن.

اتفاقی که واسه کایل واکر اتفاق افتاده اما حکایت اسفناک تری داره. ماجرا از این قراره که ایرانیان به خاطر شباهت اسمی، کایل واکر مجری شبکه رادیویی بی بی منچستر رو مورد حمله قرار دادن و این اقدام تا جایی پیش رفت که مجری رادیویی در دو پست جدا از هم (استوری) توضیح داد که اون کایل واکر بازیکن فوتبال نیس. اشتباهی حمله کردن ایرانیان هم واسه اولین بار اتفاق نیفتاده و اگه یادتون باشه، قبلا صفحه اینستاگرامی سوگورو اوساکا، دونده دوی ماراتن، به دلیل شباهت اسمی با بازیکن فوتبال تیم ژاپن مورد حمله ایرانیان قرار گرفته بود.

باید گفت که این روزا بعضی ایرانیان دامنه هیجانای خود رو وسعت دادن و کافیه موضوعی کمترین ناراحتی رو واسه اونا به وجود آورد تا موبایل به دست گرفته و به شکل مجازی، به سراغ شخصی در اون طرف دنیا رفته و اونو با الفاظ رکیک رو به رو کنن. در بعضی از موارد، کار حتی از بد و بیرا گذشته و تهدیدای عجیبی واسه این افراد فرستاده میشه که هر کدوم نمونه روشن جرمه.

بعضی از کارشناسان می گن که باشگاه های خارجی به دلیل همین رفتارها کمتر تمایلی به سرمایه گذاری روی بازیکنان ایرونی دارن. «یاسمن اسماعیلی افجه» روانشناس در گفتگو با سایت ما این موضوع رو خیلی درست نمی دونه اما اونو کلا رد هم نمی کنه. اون به نقابی اشاره می کنه که کاربران با زدن اون، اعتراض خود رو در فضای مجازی علنی می کنن. اون میگه این مسائل نه سن و سال می شناسه و نه فقط مختص ایرانه؛ بلکه فقط چون ما ایرونی هستیم اخبار اقدامات داغون کننده ایرانیان به گوشمون می رسه:

«البته اینکه این پدیده در ایران شکل بسیار بدی به خود گرفته و از خیلی کشورها عادی تر شده حرفی نیس اما باید گفت که کاربران کشورای لاتین زبون هم گاه از این حملات دسته جمعی علیه یه شخص خاص استفاده می کنن. ادبیات فضای مجازی همه کاربران شکل بدی به خود گرفته و اگه یادتون باشه ربات توییتری هم بعد از چند ماه یادگیری، تبدیل به شخصی بد دهن و نژاد پرست شده بود.»

اشاره افجه به رباتیه که مایکروسافت اونو در شبکه اجتماعی توییتر فعال کرد و اونو طوری طراحی کرد که از کاربران توییتر یاد بگیره و مانند اونا رفتار کنه. این ربات بعد از چندی تبدیل به کاربری خشن و نژاد پرست شده بود که با الفاظی رکیک بقیه رو مورد خطاب قرار می داد.

این کارشناس میگه که آموزشای همگانی می تونه به حل اینجور معضلی کمک کنه. از نظر ایشون آموزش فرهنگ فضای مجازی این روزا از خیلی از آموزشای تدریس شده در مدارس واجب تره و با اون باید مثل موضوع بهداشت در مدرسه رفتار شه:

«این آموزشا باید در کتب درسی قرار بگیره و معلمان هم نسبت به اون آگاه و مسلط باشن. این آموزشا باید از کودکی به افراد داده  شه تا در بزرگسالی تماشاگر این نوع رفتارها از اونا نباشیم.»

قبلا «دکتر حریرچی»‏، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی هم در گفتگوی تفصیلی خود با سایت ما درباره بروز این جور رفتارها در فضای مجازی نظرات جالبی رو ارائه داد:

«خشونت کلامی بیشترین نوع خشونتیه که ما در ایران تماشاگر اون هستیم. این نوع از خشونت، امروزه در فضای مجازی بیشتر از همیشه کاربرد داشته و ماهیتی طنز پیدا کرده. ما به شکل جوک و لطیفه و حرفای طعنه آمیز به همدیگه این خشونت رو منتقل می کنیم. اگه هم کسی در بین کاربران نخواد اینطور رفتار کنه‏، موردقبول دیگه کاربران قرار نمی گیره و رانده می شه. نتیجه این شده که با موج گفتارها و فرهنگ غلط یه سری کاربر، بقیه همراه می شن.»

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *