عضو کمیسیون سخت‌افزار: کاهش تعرفه واردات لپ‌تاپ ربطی به کم‌شدن قیمت آن ندارد

اعضای کمیسیون سخت افزار نظام صنفی تهران درزمان یه کنفرانس خبری اطلاعاتی رو درباره کاهش تعرفه واردات لپ تاپ و هم اینکه اهداف بلندمدت این کمیسیون در سالای آینده به خبرنگاران دادن و تاکید داشتن که کاهش این تعرفه، باعث کاهش قیمت لپ تاپ نمیشه. دلایل این نبود کاهش قیمت هم در این جلسه بررسی شد که در ادامه به چند مورد از اون می پردازیم.

«سیامک غنیمی فرد»، از اعضای این کمیسیون خبر کاهش تعرفه واردات لپ تاپ رو تایید کرد و دلیل اونو تولید نه خیلی مناسب این کالا در داخل کشور گفت. به گفته اون از سال ۹۲ این تعرفه ۴ درصدی تبدیل ۱۰ درصد و بعد در سال ۹۳ به ۱۵ درصد رسیده بود که نتیجه موفق آمیزی هم واسه تنها تولیدکننده داخلی این دستگاه در ایران نداشته. ایشون عقیده داره شرکت داخلی بیشتر در مورد لپ تاپ گیمینگ فعالیت می کنه که ۱ درصد بازار رو در اختیار خود قرار داده:

«از ۱۲ شرکت تولیدکننده لپ تاپ در دنیا در سالای گذشته، تنها ۵ ۶ مورد در میدون جهانی باقی مونده ان که این موضوع خود نشون دهنده اینست که تولید لپ تاپ در ابعاد بین المللی هم با مشکلاتی روبروست. بازار ایران در ماه نیاز به ۳۵ الی ۴۰ هزار لپ تاپ داره که تولیدکننده داخلی سهم ناچیزی از اون داره، از همین رو این شرکت همکاری صنفی خود رو انجام داده که به موجب اون تعرفه لپ تاپ به همون اندازه ۵ درصد برگرده.»

غنیمی فرد اشاره می کنه که در سالای فعلی با کم شدن شدید واردات لپ تاپ مواجه شدیم که دلیل اون به دو موضوع کلی افزایش واردات اون و در نتیجه سوداگری قاچاقیان در این بخش و البته پیشرفت موبایلای هوشمند و جایگزینی شون به جای لپ تاپا واسه بعضی افراد برمیگرده. اون سهم بازار لپ تاپ در کشور رو اینجور تقسیم بندی کرد و گفت: ۷۰ درصد مدلای دوم و سوم در موضوع افزایش تعرفه واردات به مشکل برخورده بودن.

  • لپ تاپای  i3: سی درصد
  • لپ تاپای i5: چهل درصد
  • لپ تاپای i7: سی در صد

«احمد علی پور» از اعضای دیگه کمیسیون سخت افزار نظام صنفی مقابله با قاچاق رو یکی از عوامل اصلی این کاهش تعرفه گفت ولی تاکید کرد که این موضوع به تنهایی پاک کننده موضوع قاچاق لپ تاپ در کشور نیس. به گفته علی پور مقابله با قاچاق همکاری و همیاری دسته جمعی و هماهنگی رو می خواد که باید در بدنه اقتصاد کشور اتفاق بیفته و فقط با ۱۰ درصد کاهش تعرفه وارداتی عملی نیس:

« موضوع ای که به اشتباه از طرف بعضی رسانه ها عنوان می شه اینست که کاهش ۱۰ درصدی تعرفه منتهی به کاهش قیمت لپ تاپ می شه که غلطه. تغییرات اندازه ارزی تا به امروز در بازار کشور خیلی به چشم نیامده چون که بازار اون جست و خیز قبلی رو نداره و تا اندازه ای راکده و واردات جدیدی انجام نشده. تا زمان اعمال قانون کاهش ۱۰ درصدی که به همراه نوسانات ارز میشه مدت زمان زیادی باقی مونده که شاید مردادماه امسال واردات دستگاه های جدید رو به همراه قوانین تازه سازمان داشته باشیم.»

کاهش تعرفه فقط منجر می شه تا پولی که قبلا به جیب قاچاقچی می رفت، با اجرای طرح نصیب دولت می شه و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین شرکتای شناسنامه دار بتونن همپای قاچاقیان واردات داشته باشن. از دیگر فواید این کاهش به ثبات قیمت میشه اشاره کرد و از همه مهم تر، خدمات پس از فروش مناسب رو به جای دستگاه های قاچاق بی گارانتی داره.»

«احسان بیات» دیگه عضو این کمیسیون هم در این جلسه به مشکلات دیگه موجود در صنعت سخت افزار اشاره می کنه و خبر میده که به دستگاه هایی مثل آبمیوه گیری و ریش تراش ارز مبادله ای تعلق میگیره و اما هنوز به دستگاه های IT در کشور که از ملزومات هستش، این نوع ارز تعلق نمی گیره. ایشون در ادامه به تشریح اهداف بلندمدت کمیسیون پرداخت و گفت:

«آشتی آحاد صنف با کمیسیون، هم افزایی پتانسیلای موجود در صنف، حل مشکلات ارزی، حل ضرایب مالیاتی اعضای صنف و ارزش گذاری و موضوعات گمرکی از جمله مواردیست که می خوایم در آینده واسه رفع مشکلات اونا تلاش کنیم. الان بعضی وقتا مواقع واسه واردات یه تبلت ۳۰۰ هزارتومانی بیشتر از یک و نیم ماه زمان احتیاجه که در کنار اون هزینه های زیادی هم باید به سازمانای جورواجور از جمله آزمایشگاه رگولاتوری به خاطر تایید سلامت و… پرداخت شه که این مسائل واردکنندگان رو واسه واردات قانونی دلسرد می سازه. این کمیسیون می خواد تا جایی که میشه مثل این مشکلات رو حل و فصل کنه.»

در آخر به نظر می رسه همکاری صنفی تنها تولیدکننده لپ تاپ در کشور و تلاش این کمیسیون باعث شده که این تعرفه دچار تغییراتی شه اما این موضوع رو باید در نظر داشت که براساس قوانین ناقص موجود در کشور، در هر لحظه یه شرکت تولیدکننده دیگه می تونه به وزارت صنعت، معدن و تجارت ادعای تولیدکنندگی لپ تاپ کنه بدون اینکه دست کمای شرایط تولیدکننده بودن رو از سمت سازمان نظام صنفی رایانه ای دریافت کنه. این موضوع بدون معناست که اندازه تعرفه واردات لپ تاپ با اینکه تا اندازه ای درست شده ولی هر اون می تونه دوباره تغییر پیدا کنه.

باید دید که کاربران و مصرف کنندگان لپ تاپ حاضر هستن تا این دستگاه رو با در نظر گرفتن وضعیت نه خیلی باحال خدمات پس از فروش و گارانتی در ایران به قیمتی بالاتر از جنس نوع قاچاق اون بخرن یا خیر.