طرح ۲۰ تا ۲۰ ظرف یک‌سال فضای مجازی را برای کودکان ایمن می‌کند

«طرح ۲۰ تا ۲۰ » هم جهت با پشتیبانی از کودکان در فضای مجازی و در جهت اجرایی شدن سند پشتیبانی و برنامه اقدام پیشرفت خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، به وسیله کارگروه وزارت ارتباطات رونمایی شد و براساس اون قراره به مدت یکسال اهداف دراز مدت این کارگروه به نتیجه و ثمر برسه.

«خسرو سلجوقی»، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری پیشرفت خدمات فضای مجازی کودک و نوجوون در گفتگو با سایت ما تاکید می کنه که نگرانی فضای مجازی و کودک یه مشکل جهانیست و فقط به ایران مربوط نمی شه، اما در کشور ما خیلی با اهمیته. اون به سایت ما میگه:

«می خوایم نه فقط همگام با دنیا بلکه جلوتر از برنامه های بقیه ملل قدم ورداریم تا فضایی امن و مناسب واسه کودکانمون داشته باشیم. مراقبت از کودکان در دنیای واقعی به مراتب ساده تر از فضای مجازیست چون که حد و حدود و کنترلی بر اونا در دنیای واقعی مستولیه که در جهان اینترنت نمیشه اونو داشت. یه کودک با داشتن یه تبلت وارد دنیایی از اطلاعات می شه که همه میدونیم حتما واسه اون به درد بخور نخواد نبود و این انبوه اطلاعات می تونه اونو از پای در بیاره.»

به گفته سلجوقی سازمان ITU (اتحادیه بین المللی مخابرات) کارگروهی واسه مراقبت از کودکان آنلاین تشکیل داده که در اون به محتوای مناسب واسه این قشر سنین پرداخته می شه:

«یونسکو حتی وارد کار شده و کتابی ۱۲ جلدی نوشته که در اون یه نوع رژیم اطلاعاتی به شهروندان کشورها پیشنهاد شده. کتابی که در یونیسف تالیف شده فقط دارای فهرست و مصادیق کلیه و جزییات اون به خود کشورها واگذار شده تا براساس دین و مذهب و فرهنگ و آیین شون اونو تدوین و اجرا کنن. این موضوع باعث شده که کلیات طرح یکی باشه و در جزییات اون فرقایی وجود داشته باشه تا فرهنگای ملل هم حفظ شه و به اونا خدشه وارد نشه.»

مجری پیشرفت خدمات فضای مجازی کودک و نوجوون تاکید می کنه که ۱۰ جلد از این ۱۲ جلد در ایران آماده شده و اشاره می کنه که مجموعه خلاصه ای از این کتب الان در مدارس (پایه های دهم و ششم) تدریس می شه که خودش یه قدم واسه سواد اطلاعاتی کودکان و نوجوانانه. اون اشاره می کنه که این کتابا به زودی در بدنه دولت مانند مدرک ICDL عمل میکنن چون که دونستن اطلاعات عمومی و سواد رسانه ای امروزه واسه همه کارمندان دولت واجبه:

«پیش نویسی که به وسیله بخشای جورواجور از جمله وزارت ارتباطات، آموزش پرورش، مرکز ملی فضای مجازی و حتی بخشای خصوصی تدوین شد حالا تبدیل به یه سند اجرایی شده که امروز تماشاگر رونمایی بخشایی از اون بودیم. مثلا اپراتور کودک رو داریم که با کمک همراه اول راه اندازی شده و قصدش فقط ایجاد رابطه سالم نیس بلکه جفت و جور آوردن محیط و محتوای مناسب واسه کودکان هم هست.»

سلجوقی از حضور بخش خصوصی در مراحل جور واجور نوشتن این سند و اجرایی شدن اون در طول این یه سال میگه و باور داره که با کمک این بخش میشه چاره ای اساسی واسه موضوع کودکان آنلاین اندیشید: «بخش خصوصی حتی در تحقیقای اولیه کمک حال ما بوده و از امکاناتشان استفاده کردیم. همین الان هم شرکتایی مثل تاتی، نبات و… هستن که فعالیت می کنن ولی خیلی دیده نمی شن که می خوایم در این طرح یکساله بیشتر اونا رو وارد جریان کنیم.»

امروزه موضوع کودکان آنلاین در ایران یکی از نگرانیای وزیر ارتباطات که خود پدر دو کودکه شده و تیم اجرایی انتخاب شده به وسیله ایشون به سرپرستی دکتر سلجوقی می خوان تا با کمک کار و کاسبیا و دیگه بخشای خصوصی بتونن چاره ای دقیق واسه اون فکر کنن تا شاید بتونیم فضای مجازی رو تبدیل به یه فرصت واسه نسل آینده کرده و ازش استفاده مثبت ببریم.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *