دستیاران صوتی، تشنه ی اطلاعات شخصی

دستیاران صوتی که تازگیا پا به موبایل هامون گذاشته ان وسایل کاربردی هستن. این منشیای مجازی واقعاً دوست دارن شما رو بشناسن. اما  اطلاعاتی رو که در اختیار دستیار صوتی تون قرار می دید به اختیار بوده؟

سیری، کورتانا و google now درخواستاتون رو خیلی راحت انجام میدن. حتی به موبایل تون هم سر و نظم میدن. تقریبا می تونن نیازتون رو به اخبار، جاها، یادآورا و پیامکا – البته به زبون انگلیسی – جوابگو باشن. اما واقعاً چقدر ای از اطلاعات کافیه؟

اطلاعات ما فقط جنبه آماری داره؟

تو ذهن ما اطلاعاتی که در اختیار دستگاه هامون قرار می دیم، خام و به نسبت کم ارزش هستن. این که کجا زندگی می کنیم، چی می خوریم، چه تفریحاتی داریم اطلاعات خیلی خصوصی به نظر نمی رسن و شاید اینطور فکر می کنیم که تا وقتی که به صورت خاص مورد بررسی قرار نگیریم دادن اطلاعاتمون مشکل حادی بوجود نمی آورد.

ولی جزئیات به ظاهر کم اهمیتی هست که به واقع مهم هستن، به طور مثال این که ۴ درصد از مردم انگلستان در طول سال خون اهدا می کنن با این که جون اسمیت اهل بریستل هر سه ماه یه بار خون اهدا می کنه به طور کامل فرق داره.

اگه شمام مثل ما کنجکاوید تا بیشتر در این مورد بدونین، از شما دعوت می کنیم تا ادامه مطلب رو بخونین.

چیزی که به اون اشاره کردیم دقیقا همون کاریه که کارتای اعتباری در انگلستان انجام میدن. هر خرید و محل اون، هر مقدار تخفیفی که دریافت می کنین ضبط می شه و در حدود دو سال در دسترس میشه تا هر فرد به صورت جدا از هم مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

کورتانا تقریبا به همین روش اداره می شه. همه چیز بسیار معمولی پیش میره، البته تا وقتی که شما شروع می کنین به سخن گفتن از اطلاعات شخصی تون. از اون به بعده که اتفاقات جالبی میفته…

اونا از ما چه می دونن؟

سیری، کورتانا و google now می دونن که شما کجا هستین. سیری می تونه شما رو از یه محل به محلی دیگه در شهرتون ببره، کورتانا می تونه به شما یادآوری کنه تا کتاب صد سال تنهایی رو وقتی به دیدار پدر و مادرتون رفتید از اونا قرض بگیرین، google now می تونه وقتی تو یه فروشگاه خاص هستین لیست خرید مربوط به اونجا رو ارائه دهد.

iOS 8 در مورد حریم خصوصی مشکلاتی داره، اما بیشترشون وابسته به موقعیت جغرافیایی تون هستن. مثلا اگه my location رو خاموش کنین (که به دوستان و دور و بریا این اجازه رو میده تا وقتی شما در نزدیکی شون هستین با خبر شن) یا Frequent location رو غیر فعال کنین (که محلایی رو که بیشتر می رید به خاطر می سپارد و وای فای رو روشن می کنه) خود رو از شر دنبال کننده هاتون خلاص کردین.

هم اینکه کورتانا هم از محلایی که خیلی وقتا می رید آگاهه و اونا رو با دفترچه تماس تون همگام می کنه. چیزی که بیشتر نگران کننده هستش توانایی جدید ویندوز ۱۰ه. در بخشی از کنفرانس معرفی این سیستم عامل اعلام شد: "موقع به کار گیری نرم افزارای صوتی مثل تبدیل کننده صدا به نوشته، ما اطلاعات گفتاریشما رو جمع آوری می کنیم تا با تحلیل اونا کیفیت درک سخن رو بالا ببریم." نمی تونین نگران کننده بودن این ویژگی جدید رو رد کنین.

بسته به اشتراک گوگل شما، google now تموم اطلاعات تون رو یه جا داره، مثل ایمیلا، موقعیت شما و گذشته جست و جوی تون رو، و باحال اینجاس که پشت زمینه موبایلتان در حال جمع آوری همه موارد یاد شده هست.

کورتانا و google now با در نظر گرفتن ساعات مراجعه تون، فرق بین محل کار و خونه شما رو درک می کنن.

هر سه دستیار صوتی، علاقه خاصی هم به شبکه های اجتماعی دارن. حالا بهتره به این سوال جواب بدین، شبکه های اجتماعی چه قدر از ما می دونن؟ واسه بسیاری افراد جواب این سوال "خیلی خیلی زیاد" است. پروفایلتان، پر از اطلاعات شخصیه، جزئیات زندگی و شخصیتی تون، تموم لایکا و علایقتان به طور تموم و کمال آنجاست. و همینطور اطلاعات مفیدی در مورد دوستان و خونواده تون. اگه همیشه از جفت بودن بخشای جور واجور موبایلتان لذت می بردین، باید بگیم که شما رد پای کاملی از خود به جای می ذارین. حتی وقتی که در شبکه اجتماعی محبوبتون نیستین و اصطلاحا log out کردین هم به لطف کوکیا همه اطلاعات تون در حال رصده.

عوضش تموم اینا چی به دست میاریم؟

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Get-Started-with-Cortana.mp4"]

کمی سرگرمی، شاید. البته لذت و توانایی در رابطه بودن با کسائی که مدتا هستش از ما دور هستن هم چیز کمی نیس. کورتانا، سیری و google now هر سه یه چیز رو براتون به ارمغان می آوردن و اون همون فلسفه موبایلای هوشمنده: راحتی در انجام امور ساده.

فلسفه موبایلای هوشمند راحتی در انجام امور ساده س!.

یاد آورا مثلا بسیار کار اومد هستن. دادن فهرست مخاطبین تون می تونه شما رو خیلی راحت در مورد عزیزانتون نگه داره. در مورد شبکه های اجتماعی هم کمتر نیاز به گشت و گذار بی هدف میشه. کورتانا حتی می تونه سرگرمیایی رو به شما پیشنهاد دهد. کافیه کمی از دستیار صوتی تون استفاده کنین تا لذت راحتی کارا رو بچشید.

گوگل ادعا می کنه تموم اطلاعات شما واسه "بالا بردن سطح رضایت مندی کاربران و هم اینکه افزایش کیفیت سرویسا" یشانه. مایکروسافت عقیده داره "اطلاعات واسه بهینه سازی تجربه کاربری و وقت کاربر استفاده میشن و هم اینکه از اونا واسه افزایش بهره وری نرم افزارا و سرویسا استفاده می شه." اپل هم حرفای مشابهی می زد، هم اینکه میگه: "به کار گیری این اطلاعات واسه تحلیل داده ها و افزایش کیفیت اجناس و هم اینکه رابطه با مشتریان لازمه."

چه کاری می تونیم انجام بدیم؟

نگران نباشین، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

در IOS 8 می تونین در بخش settings –> pricacy اطلاعاتی رو که به اپل می دید مدیریت کنین. اگه هم دوست داشتین می تونین لوکیشن سرویس رو خاموش کنین. یه ویژگی کار اومد در این نسخه یه آیکون در اخطار باره که به شما درباره نرم افزارایی که در حال جمع آوری اطلاعات تون هستن خبر میده. واسه فعال کردن این توانایی به نشانی زیر برید:

Settings > Privacy > Location Services > System Services.

کار با کورتانا یکم راحت تره. کورتانا یه دفترچه یادداشت داره که همه اطلاعات شما رو در اون جمع آوری می کنه. هر وقت احساس کردین پایش رو از گلیمش درازتر کرده، سری به دفترچه یادداشت اون بزنین و اطلاعات تون رو پاک کنین. در مورد google now هم می تونین اونو روی حالت شخصی سازی (Customize) بذارین. هم اینکه می تونین اطلاعات پس زمینه google now رو خاموش کنین که باعث مصرف کمتر باتری هم می شه، اما در آخر هنگام مراجعه به گوگل پلی باید اونو روشن کنین.

چه قدر اطلاعات کافیه؟

جواب این سوال در آخر به خودتون بستگی داره. این که خط قرمز هاتون رو چه چیز و تا چه حدی در نظر بگیرین. شاید واسه شما کاربرده های دستیاران صوتی بسیار با ارزش تر از حریم شخصی باشه، شاید هم برعکس.

شما چه فکر می کنین؟ نکات مثبت دستیاران صوتی بیشتره یا منفی؟ اصلا چه قدر از اطلاعاتتون رو در اختیارشون می ذارین؟ نظرات خود رو با ما و دوستان تون به اشتراک بذارین.