توسعه اکوسیستم استارتاپی، عامل بازگشت نخبگان به کشور

«سورنا ستاری»، معاون علمی و فناوری ریاست جمهور در گفتگوی خبری گذشته خود درباره ضرورت پیشرفت و گسترش اکوسیستم استارتاپی واسه برگشت نخبگان به کشور صحبت کرده و تاکید داشته که آمار پدیده ای به نام فرار مغزها بسیار کمتر شده. ایشون عقیده داره که تحصیلات دانشجویان در خارج کشور نه فقط مشکلی نداره بلکه می تونه شروع راهی درست باشه، چون که خیلی از این افراد می تونن با علم به کشور برگشته و کسب وکار خود رو شروع کنن و یا کمک حال شرکتا باشن.

ستاری اقرار داره که امروزه تنها یه درصد دانشجویان بیرون مرز کشور هستن و رتبه ایران در آمریکا از نظر تعداد دانشجویان حالا سیزدهمه، رقمی که در اوایل انقلاب در رتبه اول جای داشت:

«بحث اصلی ما درباره بچه های دانشجو این نیس که جلوی خروج اونا رو بگیریم. مهاجرت پدیده بدی نیس. مهاجرت و خروج از کشور پدیده درست و واقعیه که باید اتفاق بیفته. میتونم خیلیا رو نام ببرم که از بچه های نخبه ایرونی بودن، به بیرون مرز کشور رفته بودن و حالا واسه استارتاپا برگشته ان. ما در سیستم دانشگاهی مون نمی تونستیم این بچه ها رو سر کار ببریم که مثلا هیأت علمی باشن. بچهایی داریم که با حقوق هرساله ۶۰۰هزار دلار دارن برمی گردن و در استارتاپا فعالیت می کنن.»

دکتر «حامد تاج الدین»، مدیرعامل «ساناگستر سبز» که خود از نخبگان برگشته به ایرانه، به سایت ما از دانشجویان نخبه و تحصیلات آکادمکی شون در آنسوی مرزها میگه. اون باور داره که بیشتر آدمایی که واسه مدرک دکترا به دانشگاه های خارج می رن در سیستم آکادمیک اونجا موندگار می شن و بعضیا هم در شرکتای بزرگ بین المللی مشغول به کار می شن:

«من و چندتن از دیگر دوستان در اول قصد راه اندازی یه کار و کاسبی در خارج کشور رو داشتیم که به دلیل نبود تفاهم بر سر مسائل کلی این ممکن نشد. بعد از تکمیل کردن تحصیلاتم در دوره دکتری، کم کم قصد برگشت به ایران رو داشتم که با ایمیل تیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نخبگان، این تصمیم بیشتر رنگ قوت به خود گرفت. در این ایمیل از نخبگان دعوت شده بود تا طرحای خود رو به دکتر در نیویورک ارائه بدن تا در صورت موافقت با پشتیبانی این مجموعه کسب وکار خود رو در ایران راه اندازی کنن.»

 

تاج الدین تاکید می کنه که سورنا ستاری از تک و توک افرادیست که در ۴۰ سال گذشته واسه برگشت نخبگان به کشور تلاشای ستودنی رو انجام داده و فعالیتای اون و تیمش باعث شده که اکوسیستم استارتاپی به جایگاه فعلی برسه. اون باور داره که وجود این شخص و تیم ایشون باعث دلگرمی خیلی از افراد مشغول در این بخش س چون که دارای تفکرات جدیدی مثل درآمدن ایران از اقتصاد تک محصولی (نفت) و کمک به شرایط مملکت با به کار گیری فناوری و… است:

«سیل اولیه حضور کار و کاسبیا در کشور، پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت کیفیت و سرعت اینترنت در کشور از جمله مواردی بود که ایجاد کننده برگشت من و یه سریای دیگه به ایران شد. بدیش اینه در دولت نهم و دهم به رفتن نخبگان ایرونی برچسب زده می شد که باعث بیشتر شدن این در کشور شد. حالا حالا خوبیش اینه تلاشای دولت جدید برخلاف این سیاستای غلط بوده و تا حدی هم خروجی مثبتی داشته و به طور یقین بهتر هم می شه.»

مدیرعامل ساناگستر سبز که کار و کاسبیایی رو راه اندازی کرده و با بخش سنتی درگیر شده، از ضرورت رفع مشکلات بخش سنتی با کار و کاسبیا میگه و مانند دکتر ستاری عقیده داره که سرمایه گذاری بخش سنتی در کار و کاسبی های مدرن می تونه زمینه ای واسه آشتی این دو قشر بایکدیگر باشه: «شاید با وجود کار و کاسبیا بعضی موقعیتا از بین برن اما تا بوده همین بوده، ما به این نکته توجه نمی کنیم که در ازای ازبین رفتن یا کمتر شدن یه سری موارد تماشاگر موجی از فرصتای شغلی نو و جدید هم هستیم و فرمت اشتغال در هر بخش تغییر پیدا میکنه نه اینکه اونو به کل نابود کنه.»

تاج الدین پشتیبانی دولت در بخش کار و کاسبیا رو در بخش مالکیت و مالی خیلی درست نمی دونه و حضور دولت و بخشای جور واجور اون در کنار کار و کاسبیا رو به شکل یه رگولاتوری و صاف ساختن راه واسه موفقیت اونا رو خواستاره. اون از اجرا اینجور سیستمی در تموم جوامع پیشرفته میگه و عقیده داره که واسه بهتر شدن وضع اقتصاد کشور باید سهم دولت رو از این بخش کم کرد:

«نهادهای اجتماعی از قوانین گرفته تا مواردی مثل بیمه و مالیات و…رو دولت باید واسه کار و کاسبیا عوض کنه و مسیرهای اونا رو صاف کنه تا این کسب وکارها به جایگاه خوبی برسن و اقتصاد کشور رو برتری بخشن. این وسط نخبگان علوم انسانی خارج و داخل کشور هم نباید فراموش شن چون که یکی از مهم ترین افراد سازنده کشور این افراد هستن که در اکوسیستم استارتاپی بعضی وقتا ندیده گرفته شدن.»

بین ارکان دولتی، سازمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به سرپرستی «سورنا ستاری» از تک و توک سازمان هاییه که تموم و کمال پشت کار و کاسبیا وایس تاده و به پشتیبانی از اونا می پردازه. تعامل این سازمان با دیگه بخشای دولتی شاید بتونه آینده اقتصادی کشورمون رو به همراه صاحبان ایده و اجرا کنندگان خلاق اون در ایران‎، به جایگاهی بالا برسونه.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *