تاثیر هاست در بهبود SEO سایت

تاثیر هاست در بهبود SEO سایت

هاست از آنجایی که اطلاعات موجود در یک فضای اینترنتی را بر عهده دارد باید به خوبی مدیریت شود که برای اینکار نیز نیاز به کنترل پنل دارد. کنترل پنل بر اساس دو سیستم عامل لینوکسی و ویندوزی انتخاب می شوند. ولی سوای تمامی این موارد یکی از سوالاتی که برای کاربران به وجود می آید این است که آیا هاست بر سئو سایت تاثیر خود را می گذارد یا نه؟ اگر می خواهید جواب سوال تاثیر هاست در بهبود سئو سایت را بدانید در ادامه همراه ما باشید.

آیا هاست بر سئو سایت تاثیرگذار است یا خیر؟

عموما بعضا از تارنما ها بدین ادله تولید میشوند که به درجه بالایی در موتور کاوشگر دست پیدا نمایند . برای این کار هم دست اندرکاران متمایز در کنار نیز دخیل می باشند . مهم‌ترین آنان محتوای یک تارنما است که میتواند مخاطب را در سوی خویش جذب نماید . اما یکی دیگر از عواملی که بر این مورد تاثیر خویش را میگذارد , هاستی است که برای یک وب سایت و سرور تعیین می شود . به طور کلی می توان خاطرنشان کرد دست اندرکاران پایین در هاست بر بهینه سازی سایت یک وب سایت تاثیرگذار هستند :
هر سرور میزبانی که سرویس ها دهنده هاست می‌باشد , برهه زمانی زمان معین شده ای را برای این فعالیت داراست این زمان از اهمیت دو چندان بالایی شامل است . گوگل ابزارهای مضاعف مهمی را برای تاثیرگذاری در آتی سئوی سایت شما دارااست . از این ابزارهای حساس می شود به خزنده گوگل و یا این که Crawler اشاره نمود . وظیفه خزنده این میباشد که وب سایت شما را به صورت همیشه چک نماید و صفحه های را تحقیق کند . از این رو در‌حالتی که در هنگام بررسی وبسایت شما به دلیل مشکلات سرور صاحبخانه نتواند پاسخگو باشد , در آن صورت عملیات جستجو گری انجام نخواهد شد .
 

  • زمان پایداری سرور میزبان (Uptime/Downtime)
  • زمان خزش
  • سرعت (Speed)
  • مکان سرور (Location)

 زمان پایداری سرور میزبان (Uptime/Downtime)

هر سرور میزبانی که سرویس ها دهنده هاست میباشد , برهه زمانی زمان معلوم شده ای را برای این فعالیت دارااست این زمان از اهمیت زیاد بالایی شامل است . گوگل ابزارهای مضاعف مهمی را برای تاثیرگذاری در آتی سئوی وب سایت شما داراست .
این کار تاثیر بسیار منفی ای بر سایت و سئو آن دارد. چرا که در صورت برور این مشکل گوگل سایت شما را غیر قابل دسترس می داند و برای نظارت و بررسی سایت های دیگری را انتخاب می کند. از این رو موتورهای جستجوگر بر اساس سرچ هایی که افراد می کنند، سایت شما را بالا نمی آورند؛ چرا که سایت شما دیگر قابلیت دسترسی ندارد. خزنده های گوگل به صورت دوره ای کارهای بررسی را بر روی تمامی سایت ها انجام می دهند تا در دسترس بودن آن ها را چک کنند.

زمان خزش

هیچکس نمی تواند از زمان خزش اطلاع پیدا نماید , به جز خویش خزنده ها . از این رو در تعیین هاست خودتان می بایست غایت اعتنا را داشته باشید که دست‌کم زمان بیرون از دسترس بودن را داشته باشد . به خاطر اهمیتی که‌این مورد پیدا نموده است شرکتهای ارائه دهنده هاستینگ زمان دسترسی هاست های خویش را ۹۹ درصد اعلام می نمایند ; ولی متاسفانه حقیقت چیز دیگری است و این عمل فقط به دلیل تبلیغات مثبت و جذب کردن اشخاص در سوی خویش هست .
اما متاسفانه حقیقت چیز دیگری است و این کار صرفا به دلیل تبلیغات مثبت و جذب کردن افراد به سمت خود می باشد. از این رو به این بازی اعداد توجه زیادی را نداشته باشید و برای خرید هاست خودتان که بتواند تاثیر مثبتی را بر سئو سایت بگذارد، به مورد مهمی تحت عنوان “اعتبار شرکت” توجه داشته باشید.
حال یکی از سوالات مهم و رایجی که پیش می آید این است که هاست با قابلیت Uptime صد درصد داریم یا نه. در جواب این سوال می توان گفت نه. چرا که مقوله امنیت یک بحث کاملا نسبی است و نمی توان با اطمینان به آن عدد کاملی را نسبت داد. هر چقدر یک سرور پایداری بیشتری را از خود نشان دهد، به همان اندازه می توان گفت که امنیت بیشتری را با خود به همراه دارد. ولی متاسفانه هر چقدر یک سرور امنیت بالایی داشته باشد، این طور نیست که قابلیت تامین کردن امنیت کامل برای شبکه، سرور، نرم افزارها، سرویس ها و در نهایت خدمات دیگر را داشته باشد.

سرعت (Speed)

الگوریتم های گوگل با اعتنا به ساختاری که دارا هستند , عامل ها و فاکتورهای متفاوتی را بررسی و محاسبه کرده و مبنی بر آن امتیاز یک وبسایت را با موتورها کاوشگر معلوم می نمایند .ولی خوبتر است این نکته مضاعف دارای اهمیت ذکر شود که تکنولوژی و فناوری های جانور توانسته اند به نقطع ی عطف خویش دست یابند , تکنولوژی CDN این عمل را به انجام می‌رساند .
گاهی اوقات با مشکل بزرگی مواجه هستید و آن کند شدن سایت خودتان است. برای این مشکل تنها می توان یک مورد را عامل این اتفاق دانست و آن نیز سرویس دهنده می باشد. تنظیمات، برنامه نویسی و همچنین طراحی نامناسب یک سایت دلیلی هستند تا از سرعت سایت شما کم کرده و به نوعی آن را کند کنند. البته در صورت انتخاب یک فضای نامناسب برای منابع هاست مورد نظر نیز می تواند باعث کندی در عملکرد و سرعت سایت شما شود. با یک مثال می توانید این موضوع را به خوبی متوجه شوید. تا حالا دقت کردید که وقتی حافظه گوشی شما پر می شود، چه اتفاقی می افتد؟ سرعت عملکرد و اجرای برنامه ها در تلفن همراه شما به شدت پایین خواهد آمد و گاهی اوقات جز اذیت کردن چیزی را به همراه نخواهد داشت.
پر شدن هاست نیز به همین صورت است. همچنین گاهی اوقات از پردازشگر و RAM استفاده بیش از حد می شود و شاهد کاهش سرعت خواهید بود. این مورد می تواند این باشد که شما بیشتر از توان سرورتان از آنها استفاده می کنید.

مکان سرور (Location)

از سایر موردها مهمی که در کاوش و در غایت سئوی وب سایت شما تاثیرگذار است , مکان سرور و یا این که به عبارتی لوکیشن می‌باشد . اگر‌چه نقش این مسئله چندان دوچندان نمی‌باشد، اما درهرصورت می‌تواند تاثیر جزئی را بگذارد و به شرایط وب سایت شما یاری دهد .
پس توجه کنید اگر محتوا و مطالب موجود در سایت شما به گونه ای است که مخاطبان ایرانی دارد، بهترین گزینه پیش روی شما استفاده از سرورهای ایرانی است. البته مکان سرور تنها بر روی همین گزینه یعنی SEO تاثیر خود را نمی گذارد بلکه می تواند امنیت بیشتری را نیز به همراه داشته باشد و سرعت بارگذاری سایت را افزایش و هزینه های موجود را کاهش دهد. اگر سایتی که شما آن را طراحی و یا مدیریت می کنید، مخاطبانی بین المللی و از تمامی دنیا داشته باشید هاست ها خارج از ایران انتخاب مناسب تری است.
البته بهتر است این نکته بسیار مهم ذکر شود که تکنولوژی و فناوری های موجود توانسته اند به اوج خود دست یابند و در هر حیطه ای اثرگذاری خود را بگذارند که نمونه ای از این تاثیرات بر روی مکان سرور است که تکنولوژی CDN این کار را به انجام می رساند. به گونه ای که دیگر موقعیت مکانی سرور شما اهمیت بسیار بالایی نخواهد داشت. چرا که کاربر در هر جا که سایت شما را باز کند، بهره برنده از ارائه دهنده خدمات CDN است و در نهایت سایت شما همان سرور را بارگذاری خواهد کرد.

جمع بندی

هاست موضوع اصلی و کلیدی ای بود که در این مطلب به آن پرداخته شد و دلیل آن نیز اهمیت بالای این فضای اینترنتی است. در این مطلب به بررسی هر آنچه در رابطه با سئو سایت تاثیرگذار و پر اهمیت بود، پرداخته گردید و تمامی موارد موجود را پوشش دادیم. پس فراموش نکنید اگر سئو سایت شما اهمیت بالایی برایتان دارد، از موضوع هاست انتخابی و همچنین نکات گفته شده غافل نشوید.