تئودور کازینسکی؛ تروریستی نابغه که به ابد و یک روز زندان محکوم شد

بهره هوشی بالاتر از انیشتین و تحصیل در هاروارد آینده ای روشن رو واسه تدی ترسیم می کرد؛ حالا اما اون به جرم تلاش واسه ترور ۲۳ نفر از فعالان بخش فناوری طی چندین رشته بمبگذاری، به حبس ابد بدون عفو محکوم شده و در حال گذروندن زندگی پشت میله های سرد زندانه.

کودکی با بهره هوشی بالاتر از اینشتین

«تئودور کازینسکی» در ۲۲ می ۱۹۴۲ میلادی در «شیکاگو» به دنیا اومد و بزرگترین بچه زوجی آمریکایی لهستانی بود.

تدی و داداش کوچکترش دیوید

اوکودکی خوشحال و سرحال بود اما پس از یه مدت به دلیل دچار شدن به بیماریای آلرژیک در محیطی منزوی بستری شد و این دوران تقریبا طولانی تاثیر داغون کننده ای روی روحیه اون به جا گذاشت تا جایی که به گفته پدر و مادرش همیشه با مشاهده حیوانات زندانی در قفس احساساتی می شد.

والدین تد که آثار نبوغ رو در بچه خود دیده بودن، اونو واسه کسب نمرات بالا تحت فشار قرار می دادن و حتی ایشون ناچار شد دو مقطع رو به صورت جهشی طی کنه.

بر خلاف اینکه کازینسکی دو سال از همکلاسی هاش کوچکتر بود، بهترین نمرات کلاس رو به خود اختصاص می داد و به خاطر همین به اون لقب «متفاوت» رو داده بودن. تد حتی به لطف نبوغ ذاتیش در تیم شطرنج و کلاسای فوق العاده هم حضوری فعال داشت.

تحصیل در بهترین دانشگاه

در سال ۱۹۵۸ کازینسکی در حالی که تنها ۱۶ سال سن داشت با بهره مند شدن از بورس تحصیلی وارد «دانشگاه هاروارد» شد. اون همزمان با تحصیل در رشته ریاضی در آزمایشاتی به سرپرستی پروفسور «هنری ماری» شرکت می کرد که طی اون اثرات آزار زبانی شدید روی تخریب ذهنی شرکت کنندگان مطالعه می شد و بعضی عقیده دارن که یکی دیگه از دلایل تغییرات شخصیتی تد به همین زمونه ای برمیگرده. خود اون از این آزمایشات به عنوان بدترین تجربه زندگیش نام برده.اون چهار سال بعد واسه تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه میشیگان شد و همزمان با تدریس، پایان نامه اش رو به شکلی تکمیل کرد که تشویق خیلی از استادان توانا این موسسه رو به ارمغان آورد.

تد در سال ۱۹۶۷ موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضیات شد و به خاطر تکیه بر کرسی استادی دانشگاه برکلی کالیفرنیا راهی غرب کشور شد. در این زمان مشکلات روانی به صورت چالشایی در سخنرانی و دوری از رابطه با دانشجویان خود رو نشون داد و در سال ۱۹۶۹ منتهی به استعفای کازینسکی از سمت استادیاری شد.

ورود به دنیای وحش

اتاقک تئودور

در اوایل دهه ۱۹۷۰ دکتر کازینسکی کار و کاسبی قبلی خود رو رها کرده و در اتاقکی دورافتاده و بدون آب و برق در لینکن مونتانا به زندگی در تنهایی کامل، شکار خرگوش و پرورش سبزیجات روی آورده بود. اون در این دوران تحقیقات زیادی داشت و دیدگاهی ضد فناوری پیدا کرده بود که با در نظر گرفتن سابقه درخشانش در ریاضیات بسیار عجیب به نظر می رسید.

حدود یه دهه بعد کازینسکی با ترک حیات وحش به شیکاگو برگشت و همراه برادرش در کارخانه ای مشغول به کار شد. در همین زمان با یکی از خانمای سرپرست وارد رابطه عاشقانه شد که آخرسر خیلی خوشی نداشت. اون واسه انتقام از معشوقه سابقش شعری هجوآمیز درباره اون نوشت که منتهی به اخراجش از کارخانه شد. کسی که خبر اخراج رو به اون داد، سرپرست دیگری به نام «دیوید کازینسکی» بود!

ظهور یونابامبر

در این دوره با برگشت کردن مشکلات روانی کازینسکی و تسلط پیدا کردن اون در ساخت بمبای دست ساز، ماجرا وارد مرحله جدیدی شد. تد در سال ۱۹۷۸ بمب دست سازی رو در بسته ای پستی به دانشگاه میشیگان برد و بدون نشون دادن خودش مطمئن شد که بسته واسه یکی از استادان «دانشگاه نورث وسترن» ارسال شه.

مسئولان دانشگاه میشیگان بی خبر از همه جا بسته رو به نورث وسترن فرستادن اما این محموله قبل از رسیدن به دست پروفسور نامبرده، به وسیله یه افسر امنیتی به نام «تری میکر» باز شد و انفجار اون جراحتای جزئی روی اون برجا گذاشت.کازینسکی که می دونست افسران امنیتی از این به بعد تموم بسته ها رو با دقتی دوبرابر بررسی می کنن، واسه پیاده کردن نقشه بعدی یکسال صبر کرد. اون پس از برگشت به مونتانا بمب دیگری رو ساخته و به نشانی دانشگاه نورث وسترن فرستاد.

تد که از هر نوع فناوری از کامپیوتر گرفته تا هواپیما و حتی آزمایشای نوآورانه زیست شناسی متنفر شده بود این بار بخش هوانوردی رو هدف عملیات تروریستی خود قرار داد.

بمب سوم در سال ۱۹۷۹ در پرواز ۴۴۴ «امریکن ایرلاینز» منفجر شد و ۱۲ زخمی به جای گذاشت. بمب چهارم هم واسه رئیس خطوط هوایی «یونایتد ایرلاینز» فرستاده شد که صورت اونو با جراحتای جدی مواجه کرد.

«دفتر بازرسی فدرال» با همکاری «اداره پست» و «دفتر تنباکو، الکل و اسلحه گرم آمریکا» بازرسیای زیادی رو واسه پیدا کردن عامل این حملات مرموز شروع کرد. FBI در اون زمان این تروریست نامعلوم رو UNABOM می نامید که برگرفته از سرواژهای انگلیسی «بمب گذاری دانشگاه و خطوط هوایی» است که بعدا به «یونابامبر» تغییر پیدا کرد.

کازینسکی با گذشت زمان مهارت بیشتری در تولید بمبای داغون کننده پیدا کرده بود و در سال ۱۹۸۲ بمب جدیدی رو واسه «دیوژن آنجلاکس» پروفسور مهندسی دانشگاه «کالیفرنیا» فرستاد که به عنوان متخصصی پیشرو در مورد امواج مایکرو، آنتن و الکترومغناطیس شناخته می شه.

از دیگر قربانیان اون میشه به استادان برجسته دانشگاه «وندربیلت»، میشیگان، شرکت بوئینگ و متخصصی به نام «جیمز مک کانال» اشاره کرد. مک کانل به خاطر تحقیق در مورد امکان انتقال خاطرات بین جانوران می شناسنش و آزمایشای عجیب و جنجال برانگیزش لقب «مک کانیبال»، به معنی آدم خوار رو براش به ارمغان آورده بود.

سه سال بعد بمبش به حدی داغون کننده شدن که به جای بیمارستان، قربونی رو مستقیما روونه دیار باقی می کردن. در ۱۹۸۵ مالک بخت برگشته یه فروشگاه بزرگ کامپیوتر، قربونی نفرت یونابامبر از فناوری شد. در سالای بعد یه تاجر کامپیوتر دیگه، زیست شناسی در دانشگاه کالیفرنیا و «چارلز اپستین» پروفسور شناخته شده علوم کامپیوتر در دانشگاه «ییل» هم به جمع قربانیان اون ملحق شدن.

پروفسور «دیوید گلمتر» از محققین و نویسنده های برجسته در مورد «محاسبات موازی» بر اثر انفجار بمب کازینسکی دچار صدمات جدی مثل قطع دست و آسیب شدید چشم شد.

بازداشت به لطف داداش

مخفی کاری و مهارت تئودور کازینسکی در به جا نگذاشتن رد پا و سرنخ از خودش به حدی بود که تا بیست سال هیچ از یه سازمانای امنیتی آمریکا موفق به شناسایی اون نشدن.

اون که شاید از بازی با این سازمانا خسته شده بود در سال ۱۹۹۵ بیانیه ای ۳۵ هزار کلمه ای با عنوان «مانیفست یونابامبر» رو درباره مشکلات جامعه مدرن تدوین کرد که سرنخ اصلی در دستگیری اون هستش.

کازینسکی با فرستادن این بیانیه به رسانه های برجسته مثل نیویورک تایمز اونا رو تهدید کرد در صورت نبود انتشار باید منتظر عواقبی مثل انفجار دفتر روزنامه باشن. بیانیه مفصل اون اولین بار در سال ۱۹۹۵ و با عنوان «جامعه صنعتی و آینده اون» به چاپ رسید.مدت کوتاهی پس از منتشر کردن این بیانیه داداش زدن تد «لیندا پاتریک» مقاله رو خواند و از اونجا که به نظر اون باحال بود اونو به همسرش نشون داد. با اینکه مدت خیلی از قطع رابطه بین دو داداش می گذشت اما دیوید سبک نوشتن و ایده های برادرش رو شناخت و پس از مشورت با یه کارآگاه خصوصی در اوایل ۱۹۹۶ این موضوع رو با FBI گفت.

در سوم آپریل ۱۹۹۶ ماموران فدرال کازینسکی رو در اتاقکش دستگیر کردن و رسانه ها هم با منتشر کردن تصاویری از فردی با سر و وضع ژولیده و صورت اصلاح نشده، یونابامبر معروف رو به دنیا معرفی کردن. بازرسان FBI در این اتاقک معروف یه بمب کامل، مواد منفجره و ۴۰ هزار صفحه وقایع نگاری دست نویس رو پیدا کردن که در اونا همه جنایاتش همراه با جزئیات کامل توضیح داده شده بود.

زندگی پشت میله ها

کازینسکی در سال ۱۹۹۸ و پس از رد شدن درخواستش مبنی بر محاکمه شدن به عنوان فردی ضد فناوری تلاش کرد خودشو دار بزنه. اون با اصرار بر برخورداری از سلامت کامل عقلی مانع استفاده وکلایش از دفاع بر مبنای ابتلای به جنون یا مشکلات ذهنی شد.

یونابامبر در آخر به ۱۳ فقره بمبگذاری متهم شد اما دادگاه به جای اعدام اونو به هشت بار حبس ابد بدون عفو یا یعنی «ابد و یه روز» زندان محکوم کرد.

نمایی از مینی سریال Manhunt: Unabomber

اون سالای محکومیت خود رو در فوق امنیتی ترین زندان دولت آمریکا با عنوان «ای دی اکس فلورنس» و همراه با «تیموتی مک ایشون»، بمبگذار معروف اوکلاهاما و «رمزی احمد یوسف»، بمب گذار مرکز تجارت جهانی سپری کرد.

کازینسکی حتی در زندان هم تسلیم نشد و به مقابله با مقامای دولتی ادامه داد تا جایی تصمیم دولت مبنی بر به مزایده گذاشتن سند ۴۰ هزار صفحه ای واسه پرداخت غرامت به قربانیان رو نقض حقوق اولیه شهروندی خواند؛ اینکار اما مانع دولت نشد و اسناد رو به مبلغ ۱۵ میلیون دلار به خریدار واگذار کرد.

تد هنگام رد دعوتنامه دانشگاه هاروارد واسه شرکت در جشن یادبود، از سالای فعالیتش در دانشگاه به عنوان زندان و از سالای حبسش به عنوان جایزه نام برد.

سال گذشته شبکه «دیسکاوری» سریال هشت قسمتی Manhunt: Unabomber رو از زندگی این تروریست ساخت که ستاره فیلم آواتار، «سم ورثینگتون» و بازیگر فیلم اونجرز، «پل بتانی» در اون اجرای نقش کردن.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *