[اینفوگرافی]: داستان برند مایکروسافت

[اینفوگرافی]: داستان برند مایکروسافت

مایکروسافت یکی از تک و توک برنده هایی بود که نه فقط در بخش ی بیزینس خود موفق انجام داد، بلکه به جربزه می توان گفت که دنیا رو وارد عصر تازه ای کرد. در اینفوگرافی به گذشته برمیگردیم تا ببینیم از کجا و چیجوری این غول بزرگ سیلیکون ولی خلق شد و پیشرفت پیدا کرد! با همراه باشین:

داستان برند مایکروسافت
داستان برند مایکروسافت

اگر نمی تونید اینفوگرافی رو ببینین، می تونید متن زیر رو بخونین:

داستان از سال ۱۹۷۳ شروع می شه، درست وقتی که گیتس در دانشگاه هاروارد،یه نسخه از زبون BASIC واسه کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد، سامانه های تله میتری (MITS) به نام آتاری ۸۸۰۰، از شرکت میکرو تولید شد، پل آلن (دوست دوران کودکی گیتس)، فهمید که اون ها می تونن واسه آتاری ۸۸۰۰،   Basicبسازند و در نتیجه اونا به استخدام شرکت میکرو درآمدند.

  • سال ۱۹۷۵ پس از دو سال تجربه، بیل گیتس به همراه پل آلن، شرکت کوچیکی به نام Microsoft با شعار “در هر خونه یه کامپیوتر” رو تاسیس کردن.
  • در سال ۱۹۷۹ با بالا رفتن فروش، مایکروسافت، دفتر بین المللی اش رادر ژاپن ساخت و دفتر مرکزی به واشنگتن انتقال یافت.
  • سال ۱۹۸۰ مایکروسافت با ارائه ی سیستم عامل زنیکس وارد بازار سیستم عامل شد و بعد با ارائه MS-DOS بازار رو به لرزه درآورد.
  • در اواخر سال ۱۹۸۰ در بحبوحه ی رقابت بازار کامپیوترای شخصی، شرکت IBM کامپیوترای PC رو عرضه کرد و ساخت سیستم عامل اون رو مایکروسافت رو دوش گرفت.
  • MS-DOS روی کامپیوترای شخصی IBM قرار گرفتن و IBM درصدی از فروش خود رو به مایکروسافت اختصاص داد.
  • در سال ۱۹۹۰ مایکروسافت مجموعه ی نرم افزاری Microsoft Office رو همزمان بـا Windows 3.0 نشون داد. مجموعه Microsoft Office به خاطر رابط کاربری خوبی که داشت، بردی بزرگ واسه مایکروسافت بود.
  • طی دهه ۸۰ میلادی مایکروسافت با درآمد بالایی که از فروش سیستم های عامل به دست آورده بود ۲۱۰ شرکت رو خرید.

انقلاب ۹۵

در سال ۱۹۹۵ با ارائه ی ویندوز ۹۵ ،مایکروسافت پایش رو از بازار نرم افزارهای کامپیوتری بالاتر گذاشت. اگه تا قبل از ویندوز ۹۵، مایکروسافت یه شرکت تجارت محور محسوب می شد، بعد از اون به یه شرکت مشتری محور تبدیل شد. پا گذاشتن به میدون ی اینترنت و رسانه، مایکروسافت رو روز به روز به انحصار طلبی نزدیک تر می کرد. در نتیجه تهدیدی جدی واسه شرکای حریف و حتی دولت ها حساب می شد.

سال ۱۹۹۵، بیل گیتس عزمشو جزم کرد مایکروسافت رو وارد دنیای اینترنت کنه، در نتیجه MSN به عنوان یه سرویس آنلاین تاسیس شد. که بعد با همکاری NBC ایستگاه کابلی خبری MSNBC و مجله آنلاین «Slate»، رسانه ی مایکروسافت گسترش پیدا کرد.

مایکروسافت متهم شد!

در سال ۱۹۹۷ درست وقتی که مایکروسافت Internet Explorer رو هم زمان با ویندوز به بازار نشون داد. به اتهام انحصار طلبی، بـه دادگاه های آمریکا فراخوانده شد و در پرونده ی دادگاهش شکست خورد، سه سال بعد، حکم پایانی دادگاه بر این شد که مایکروسافت به دو شرکت تقسیم شه. که بعدا بخشی از اون اجرا شد.

در اول قرن ۲۱

در سال ۲۰۰۱، مایکروسافت که هدف تجاری و خونگی رو نشونه رفته بود، با سونی و نینتندو در بازی های کامپیوتری وارد رقابت شد و Xbox رو به بازار عرضه کرد.

درست همزمان با ارائه ی دستگاه Xbox به بازار، مایکروسافت ویندوز xp رو به بازار عرضه کرد و جنجالی دیگه به پا کرد.

اتهام در اتحادیه اروپا

در سال ۲۰۰۴، به خاطر شکایت اتحادیه ی اروپا، مایکروسافت به پرداخت ۶۱۳ میلیون دلار جریمه محکوم شد و معتقد شد؛ که توافقات قطعی خود با دیگه رقبا رو افشا کنه. علاوه بر این مایکروسافت مجبور شد تا Media player رو از ویندوز حذف کنه و نسخه ی دیگری از اون رو ارائه دهد.

رقابت های بازار Game

تا سال ۲۰۰۵، Xbox در بازار فروش آمریکا در رده دوم بعد از PlayStation 2 و قبل از گیم کیوب قرار داشت و در بازار جهانی بعد از هر دو بود، مایکروسافت با فروش ۲۲ میلیون دستگاه در مقایسه با فروش بیشتر از  ۱۰۰میلیون PlayStation 2، ضرر سنگینی برابر ۴ میلیارد دلار تحمل کرد. اما با ارائه ی محصول جدید (Xbox 360) یه سال زودتر از رقبای خود، قسمت بزرگی از بازار رو از اون خود کرد.

و بازم اتحادیه اروپا

در سال ۲۰۰۷ مایکروسافت نسخه ی جدیدی از سیستم عامل ویندوز (Windows7) به همراه مجموعه نرم افزار Microsoft Office رو روونه ی بازار کرد. در ژوئن همون سال، اتحادیه اروپا، واسه بار دوم مایکروسافت رو به اتهام نقض تعهدات خود (در دادگاه سال ۲۰۰۴) بـه مبلغ ۱٫۴ میلیارد دلار جریمه کرد.

فروشگاه مایکروسافت

در سال ۲۰۰۹ مایکروسافت از اولین شعبه ی فروشگاه زنجیره ای خود در ایالت آریزونا رونمایی کرد.

در دنیای اسمارت فون ها

در سال ۲۰۱۰، مایکروسافت دوباره با دو حریف قدیمی خود (Google و Apple) در بازار سیستم عامل اسمارت فون ها گلاویز شد و نوسازی سیستم عامل Windows Mobile رو شروع کرد و Windows Phone OS رو جانشین اون کرد. هم جهت با روش هدف دار جدید شرکت مایکروسافت در بازار اسمارت فون ها، مایکروسافت همکاری خود رو با تولیدکنندگان گوشی، مثل Nokia گسترش داد.

اتحاد با شرکت های نرم افزاری

در سال ۲۰۱۱ مایکروسافت با Google, HP Networking, Yahoo, Verizon, Deutsche Telekom و ۱۷ شرکت دیگه، سازمان تجاری Open Networking Foundation رو به خاطر گسترش و گسترش شبکه ی ارتباطی نرم افزاری بنیانگذاری کرد.

بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به دنبال برنامه ی پیشرفت ی سیستم عامل گوشی های هوشمند، ریبرندینگ Windows Phone شروع شد و همزمان با اون، نسخه جدیدی از Windows به نام Windows 8 ارائه شد، که واسه اولین بار در اون، از رابط کاربری Metro Design Language استفاده شد.

گسترش شبکه ی ارتباطی جهانی

در سال ۲۰۱۳ مایکروسافت و چند شرکـت دیگه (گوگل، اینتل و فیسبوک) اتحاد A4AI رو به رهبری World Wide Web به خاطر گسترش شبکه ی اینترنت از راه کاهش قیمت اون در سطح جهان شروع کردن.

خریداری Nokia به ارزش ۸٫۲ میلیارد دلار، که پس از اون گوشی های نوکیا رسما به Microsoft Mobile Oy تغییر نام دادن از دیگر اتفاقات مهم سال ۲۰۱۳ واسه مایکروسافت بود. شاید این اتفاق رو بشه پر سر و صداترین اتفاق مایکروسافت دونست.

طی این اتفاق، تغییرات گسترده ای در ساختار سازمانی نوکیا انجام شد. یکی از این تغییرات اخراج ۱۸۵۰ کاگر از کارخانه های نوکیا بود!!

سال ۲۰۱۴، مایکروسافت شرکت Mojang AB (شرکت سازنده ی بازی معروف Minecraft) رو به ارزش ۲٫۵ میلیارد دلار خرید.

در سال ۲۰۱۵ مایکروسافت محصول جدید (Microsoft Surface Hub) رو به بازار عرضه کرد و نسخه ی جدیدی از سیستم عامل خود، یعنی ویندوز (windows10) رو ارائه داد.

در سال ۲۰۱۶ مایکروسافت از ترکیب بخشای PC و Xbox خبر داد و اعلام کرد که نسخه ی جهانی جدید ویندوز، بر بازی های کامپیوتری تمرکز داره. اتفاق دیگه سال ۲۰۱۶ ، معرفی پروژه ی جدید Azure Information Protection بود که این امکان رو به کاربران می داد تا همیشه از اطلاعات خود، یه بک آپ در سرورها داشته باشن.

در سال ۲۰۱۷ مایکروسافت در کنفرانس فناوری و آموزشی لندن، از سرویس جدید آموزشی بر اساس Cloud به نام Intune رونمایی کرد.

  • Follow
Summary

Reviewer

Modir TV

Review Date

۱۳۹۷-۰۷-۱۷

Reviewed Item

Microsoft Band Story

Author Rating

۵1star1star1star1star1star

پاسخ دهید