ال جی و هوآوی چگونه می توانند درخشش برند نکسوس را به گوگل بازگردانند؟

سال گذشته گوگل ششمین تلفن هوشمند با برند نکسوس رو با همکاری موتورولا روونه بازار کرد. موبایلی با نمایشگر بزرگ ۶ اینچ که با یه اتیکت قیمت ۶۴۹ دلاری هم همراه شده بود.

نکسوس ۶ [بررسی سایت ما] وقتی که به دست کاربران رسید، از آخرین سخت افزارها استفاده می کرد و همه قابلیتای گوگل هم به ناب ترین شکل ممکن، در اون گذاشته شده بودن اما دیدگاه ها نسبت به این موبایل به دو بخش تقسیم می شدن. بعضی این گوشی موبایل رو محصولی عالی دونسته و دسته دیگه به فکر بودن که این موبایل دو اشکال بسیار بزرگ داره: ۱- ابعاد دستگاه بیشتر از اندازه بزرگ هستن و از طرفی ضخامت اونم نسبت به پرچمداران دیگه بالاست. ۲- قیمت ششمین موبایل سری نکسوس، مثل گذشته مناسب نیس.

ما قبلا عادت کرده بودیم که گوگل یه موبایل عالی [نه پرچمدار] رو با قیمتی بسیار مناسب در اختیارمون بذاره. در آخرین نسخه اما اینجور نشد و گوگل هم از فروش این تلفن هوشمند سود مناسب و برداشتی نداشت ولی عوضش، تجربه هایی به دست آورد.

اپل، ساموسنگ و بقیه بازیگران بزرگ دنیای اسمارت فونا، در سالای گذشته یه راه و روش جدید رو در پیش گرفتن و دو پرچمدار قدر با دو اندازه نمایشگر رو به بازار عرضه می کنن. گوگل هم این راه حل جدید رو دیده، پسندیده و در کنار تجربیات قبلی اش از ارائه نکسوس ۶ گذاشته و حالا تماشاگر اون هستیم که قراره دو نکسوس معرفی شن که یکی نمایشگری ۵.۲ اینچ و دیگری نمایشگری ۵.۷ اینچ داره. این وسط ال جی سازنده نکسوس کوچکتر و هوآوی هم قراره سازنده نکسوس بزرگ تر باشه.

حالا ادعا می شه که گوگل نمی خواد اجازه بده تا تجربه سال گذشته تکرار شه و بر همین پایه، قراره تا در ساخت دو نکسوس بعدی، از متریال با کیفیتی استفاده شه. با سایت ما همراه باشین تا نگاهی داشته باشیم به پروژه نکسوس و جاده ای که حالا گوگل در حال کار کردن در اون هستش.

درسی کوتاه از تاریخ

کمی بیشتر از پنج سال پیش، نیروهای گوگل و اچ تی سی با هم ترکیب شدن تا شروع کننده پروژه ای باشن به نام نکسوس. پروژه ای که میخواس موبایلی متفاوت از چیزی که کاربران از اندروید تصور می کردن رو براشون به ارمغان آورد.

نام حاصل این همکاری «نکسوس وان» شد و گوگل تلاش کرد تا اونو با عنوان «تجربه خالص اندروید» به کاربران این پلتفرم بشناساند. دیگه خبری از اپلیکیشن و سرویسای زائدی که سازندگان اونا رو به اندروید اضافه می کردن نبود و خریدار هم می تونست خیلی راحت به سراغ گوگل رفته و از فروشگاهش، گوشی موبایل یاد شده رو با مبلغ ۵۳۰ دلار (بدون هیچ قراردادی) بخره.

بقیه موبایلاآپدیت اندروید رو دیرهنگام دریافت می کنن چون که در مرحله اول سازندگان باید نسخه اختصاصی خود رو تولید کرده و بعد اپراتورها باید اونو مورد بررسی قرار داده و واسه کاربران بفرستن اما پروژه نکسوس اینجور نیس؛ گوگل مستقیما با کاربر رابطه برقرار کرده وآپدیت جدید رو در اختیارش قرار میده.

با اینکه روی کاغذ، این شرایط از این رو به اون رو کننده هستن اما در عمل، نکسوس وان نتونست به شکل تجاری تجربه ای موفق باشه. مشکل البته از جای دیگری بود نه کارکرد بد خود نکسوس وان؛ گوگل این گوشی موبایل رو بدون هیچ تبلیغات خاصی معرفی کرد که همین موضوع دلیل شد تا تبدیل شه به یه گوشی موبایل عالی واسه پیشرفت دهندگان، و به احتمال زیاد در اون زمان کاربران زیادی حتی از حضور اونم بی اطلاع بودن.

در هر صورت، ۱۱ ماه بعد گوگل همکاری اش با سامسونگ رو شروع کرد و حاصل این همکاری هم نکسوس اس شد. اولین موبایلی که از اندروید Gingerbread استفاده میکرد و هم اینکه اولین تلفن هوشمندی که تکنولوژی NFC رو به کاربران شناساند. با یه برچسب قیمت ۵۲۹ دلاری، نکسوس اس از نسل قبلی اش موفقیت تجاری بیشتری بدست آورد و از راه اپراتورهای مخابراتی بسیاری هم می شد اونو خرید و دیگه یه فروش مستقیم به کاربر نبود.

دو تلاش ابتدایی گوگل هنوز اونقدرا سر و صدا به پا نکرده بودن و این وسط شرکت ساکن مانتین ویو عزمشو جزم کرد تا واسه بار دوم، واسه سومین نکسوس به سراغ سامسونگ رود. سومین نکسوس ولی قادر شد تا طیف بسیار زیادی رو به خود معطوف سازه. گوگل این تلفن هوشمند رو مستقیما و از راه فروشگاه پلی با قیمت ۳۹۹ دلار به مشتریان عرضه کرد و تونست بازخورد بسیار مناسبی رو هم براش دریافت کنه. «گلکسی نکسوس» هم قادر شده بود توجه گیکا رو به خود جلب کنه و هم کاربران عادی رو با قیمت بسیار مناسبش تشویق به خرید کنه.

واسه موبایلای چهارم و پنجم از سری نکسوس ولی گوگل به سراغ ال جی رفت. نکسوس ۴ در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۲ از راه رسید و از قیمت ۲۹۹ دلار بهره مند بود. نکسوس ۵ اما که میشه اونو پرطرفدارترین گوشی موبایل در میان همه نکسوسا دونست، در اکتبر ۲۰۱۳ با قیمت ۳۴۹ دلار موجود شد.

همه در حال عادت کردن به موبایلایی عالی با قیمتی عالی از طرف گوگل بودن؛ اسمارت فونایی که برچسب قیمت اونا به ۴۰۰ دلار هم نمی رسید اما یهو نکسوس ۶ از راه رسید و با قیمت ۶۴۹ دلاری اش، تعجب طرفداران این سری از تلفنای هوشمند رو برانگیخت.

ال جی و هوآوی می تونن شرایط رو بهتر کنن؟

در مورد ساخت موبایلای سری نکسوس، ال جی یه رزومه عالی داره. با اینکه پرچمدار فعلی این شرکت، G4 حالا از قیمت بالایی برخورداره اما به نظر می رسه در نکسوس بعدی که ال جی در حال پیشرفت اشه، تماشاگر قیمت رقابتی دیگری هم هستیم.

چیزی که حالا از ال جی می خوایم اینه که فقط تجربه های قبلی اش رو تکرار کرده و محصولی بی اشکال رو تحویلمان دهد. این شرکت قبلا خوب یاد گرفته بود تا قابلیتای یه پرچمدار رو با قیمتی عالی به کاربر ارائه کنه. براساس تصاویر لو رفته هم میشه حدس زد که همین اتفاق در حال روی دادنه. حالا حسگر اثر انگشت و اسپیکرهایی قوی هم به اون طراحی مینیمالیستی اضافه شدن.

کمی پیش موتورولا از چند گوشی موبایل رونمایی به عمل آورد که یکی از اونا هم Moto X Pure Edition نام داشت. این موبایل قراره تجربه ای مشابه با سری نکسوس و اندروید خالص رو ارئه دهد. حال اینکه موتورولا هم موبایلای گذشته خود رو با قیمتای رقابتی عرضه کرده و کار ال جی هم واسه برتر ساختن محصولی که در حال پیشرفت اشه هم خیلی سخت تر شده.

ال جی در مورد ساخت تلفنای هوشمند سری نکسوس تجربه داره اما هوآوی در این مورد بی تجربه بوده و البته رقابت اصلی اش هم اینه که کلا در بازارای زیادی شناخته شده نیس.

اما به یه نکته توجه داشته باشه؛ در حالی که تازگیا اپل تونسته در بازار چین دادوفریاد به پا کنه، گوگل اصلا رابطه مناسبی با این کشور نداره و بیشتر سرویس هاش هم در کشور یاد شده در دسترس نیستن. حال همکاری با هوآوی می تونه دلیلی باشه واسه بهتر شدن روابط.

با اینکه در بیشتر نقاط جهان، حتی تلفظ نام «هوآوی» هم هنوز به درستی انجام نمی گیره اما در هر حال این سازنده که بیشتر یه غول ارتباطات هستش تا پیشرفت دهنده تلفن هوشمند، تونسته در سالای گذشته موبایلایی با کیفیت بالا رو به بازارهای جهانی عرضه کنه.

همونجوری که قبلا هم گفتیم، وظیفه ساخت نکسوس ۵.۷ اینچ با هوآویه و این شرکت واسه تولید اون از فلز کامل استفاده می کنه و البته یه سنسور اثر انگشت رو هم در بخش پشتی اش جای میده.

چشم امید طرفداران سری نکسوس می تونه به محصول در دست ساخت از طرف هوآوی باشه چون که این شرکت، تولیداتی بسیار قوی داره و از طرف دیگه گوگل هم از قیمت بالای نکسوس ۶ و نبود استقبال کاربران درسایی گرفته. پس میشه توقع داشت که قیمت مناسب رو در کنار کارایی و متریال عالی، با نکسوس هوآوی تجربه کنیم.

شرایط برند نکسوس حالا هنوز اونقدرا بد نشده و هنوز طرفدارن این برند منتظر یه اسمارت فون بهتر هستن. سال گذشته این شرکت با موتورولا تجربه ای نا موفق داشت و حال اگه تجربه ای ناموفق دوباره تکرار شه، تماشاگر شک طرفداران گوگل به برند نکسوس هستیم. مخصوصا حالا که موتورولا از این خلا استفاده کرده و تلفنایی هوشمند ارائه کرده که تجربه ای بسیار مشابه با اندروید خالص رو به کاربران عرضه می کنن.

راه و روش «پلاس-گونه» سازندگان موبایلا اما تا کنون موفق بوده و گوگل هم می خواد با عرضه همزمان دو نکسوس در پاییز، به سراغ طرفداران برند مورد بحث آید.

حالا گوگل، ال جی و هوآوی دور یه میز نشسته ان و مشغول کارن؛ هر کدوم هم مشکلات مربوط به خود رو داره. ال جی باید تلاش کنه تا با قیمتی پایین تر، اسمارت فونی همرده با G4 رو ارائه دهد. هوآوی مشکل نا شناخته بودن در بعضی از بازارها رو داره و حتما اگه گوگل این همکاری رو با سامسونگ، اچ تی سی یا سونی انجام می داد می تونست استقبالی بیشتر دریافت کنه اما غول جستجو به سازنده ای چینی نیاز داشت تا روابط خودشو با این کشور بهبود داده و به درآمدهای بالاتری دست پیدا کنه.

این وسط باید اشاره داشت که موبایلای ارزون نکسوس هم همیشه با مشکلاتی درگیر بودن؛ مشکلاتی مثل عمر کوتاه مدت باتری و دوربین بسیار معمولی. حال اگه دو سازنده یاد شده بتونن مشکلات موبایلای قبلی رو رفع کرده و از طرفی هم بازم اسمارت فونای خود رو با قیمتی مناسب عرضه کنن، شاید دوباره تماشاگر بالاترین درجه گیری پروژه نکسوس باشیم؛ پروازی که این بار می تونه به قله های بلندتری دست پیدا کنه.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *