اثرات طلاق بر فرزندان

اثرات طلاق بر فرزندان

divorce_affects_children,اثرات طلاق بر فرزندان

اگه در زندگی زناشویی شما فرزندی وجود دار باید درمورد تصمیم طلاق با احتیاط بیشتری عمل کنین چراکه فرزندان بیشتری صدمه رو می بیننن.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ خونواده به عنوان نهادی مؤثر و مهم در زندگی باید به اعضای خود احساس امنیت و آرامش بده و اگه به این نهاد بنیادی آسیب وارد شه، نه تنها زن و مرد رو متأثر می کنه، بلکه فرزندان به خصوص کودکان رو به شدت آسیب پذیر می سازه.

جزئی جدایی ناپذیر از مسائل اجتماعی هستن. اینکه کدوم یکی از زن و شوهر مقصر بوده یا بی تقصیر، حق با کدوم یکی بوده، کی مظلوم واقع شده و دیگری ظالم، بحثی جداست اما تضمین سلامت روح و روان فرزندان طلاق مسئله بسیار مهمیه که نمی توان به سادگی از اون گذشت.

طلاق واسه زن و مرد ممکنه گریزی از وضعیتی دردناک، خشن و ناامیدکننده یا حتی یه شروع تازه باشه؛ اما واسه فرزندان طلاق به معنی پایان پیدا کردن زندگی پر از صلح و شادی و واردشدن به دنیایی ناامن و خطرناکه.

جدایی پدر و مادر، کودکان رو دچار مشکلات رفتاری و عاطفی می کنه و فرزندان طلاق نسبت به همسالان خود دارای مشکلات بیشتری در اجتماع، کودکستان و مدرسه مثل مشکلات روانی و خلقی، دیدگاه های منفی نسبت به خود، اختلاف با دوستان و والدین هستن که اینجور مشکلاتی ممکنه تا آخر دوره نوجوونی و جوونی همراه اونا باشه.

طبق آخرین نتیجه های روان شناسا، آثار جدایی روی فرزندان طلاق به جنسیت و سن اون ها بستگی داره. عکس العمل فرزندان طلاق دختر و پسر در این مورد فرق داره. دختران گوشه گیری و تنهایی رو برمی گزینند و پسران به شدت بداخلاق می شن و تلاش می کنن از اطاعت کردن سر باز بزنن.

کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی در این برهه شروع به تشخیص فرق جنسیت افراد می کنن و از راه ایجاد رابطه با والد همجنس و غیرهمجنس، به تدریج جنسیت خود رو درک می کنن؛ اما طلاق در این رد و بدل کردن مهم که همه کودکان نیاز دارن با هر کدوم از والدین داشته باشن، معطلی ایجاد می کنه. فرزندان طلاق دلیل طلاق والدینشون رو وجود خود می دانند؛ چون که باور دارن نیرو یا دلیل خیلی از رویدادهای دنیای دور و برشون هستن و دچار یه جور احساس گناه نابجا می شن.

کودکان ۶ تا ۸ساله

کودک ۶ تا ۸ساله با اینکه به شدت از جدایی پدر و مادر غمگینه، نسبت به گروه سنی قبل احساس گناه کم تری دارن و از اینکه با همسالان خود متفاوتند زجر می کشن و می ترسند از طرف اون ها رانده شن. فرزندان طلاق در این سن هنوز امیدوارن دوباره والدینشون تشکیل زندگی مشترک بدن.

کودکان ۹ تا ۱۲ساله

فرزندان ۹ تا ۱۲ساله نسبت به گروه های سنی گفته شده جدایی رو به راه بهتری درک می کنن؛ اما عکس العمل های خشم آلودی رو در وضعیت های جورواجور از خود نشون میدن. روان شناسا از این مرحله به عنوان دوره قبل از نوجوونی یاد می کنن. سرکشی فرزندان طلاق در این برهه شدت می یابد و احتمال اینکه با افراد طغیانگر و عاصی دوست بشن، زیاده. هم اینکه امکان ابتلای فرزندان طلاق به افسردگی در این مقطع بالاست.

نوجوانان

گروه سنی نوجوانان، طلاق رو اتفاق بسیار سختی در زندگی خود می دانند؛ چون که جدایی واسه اونا دربردارنده پیامی گستاخانه س. در این برهه، نوجوون واسه اولین بار با عشق، جنس مخالف و مسائل مربوط به اون آشنا می شه. با در نظر گرفتن تجربهٔ ناموفق پدر و مادرشون، فرزندان طلاق در سن نوجوونی، به این نتیجه می رسند که عشق و ازدواج مترادفه با نادرستی، خیانت، رنج، تحقیر و بدبختی.

بعد از طلاق چه کنم و چیجوری زندگی کنم؟

راه تحمل سختیای بعد از طلاق

سپیده دانایی طلاق

پاسخ دهید