اثرات سفر هوایی با هواپیما بر روی بدن چیست؟

اثرات سفر هوایی با هواپیما بر روی بدن چیست؟

 Things Traveling on a Plane Does to Your Body

اگه می خواید قبل از پرواز با هواپیما با تغییرات عادی بدن آشنا شید با ادامه این مقاله همراه باشین:

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ با اینکه سفر هوایی می تونه در کل لذت بخش باشه اما سفری که در طول اون بعضی وقتا تا ۳۵٫۰۰۰ پا در آسمون هستین می تونه مخاطراتی رو هم واسه سلامت شما به دنبال داشته باشه.

در ادامه به ۱۱ مورد از اتفاقاتی که در بدن و در طول پرواز میفته می پردازیم:

کمبود اکسیژن ممکنه باعث ایجاد سردرد و یا حالت خواب آلودگی شه

کمبود اکسیژن می تونه دلیل احساس خواب آلودگی و سردرد شه. انتظار میره که در تعطیلات سال نوی میلای در حدود ۴۵ میلیون آمریکایی از هواپیما در مسیرهای سفر خود استفاده کنن. شمام امکان داره جزء گروهی باشین که در طول سال و خصوصا در تعطیلات به مسافرت برید و در سفر خود پرواز در ارتفاعات رو تجربه می کنین.

با اینکه فشار داخل کابین هواپیما به شکلی تعبیه شده که از بیماریای به وجود اومده از طریق تغییرات فشار به دور بمونین، با این حال امکان داره که به خواب آلودگی و یا سردرد دچار شید. دکتر «پائولو اِموآلوِز» مسئول بخش سلامت پرواز شرکت «مِبرقرار» در مورد فشار هوای داخل کابین میگه، کمترین اندازه اکسیژن در ارتفاع ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ فوت و چیزی برابر فشار هوای میکزیکو سیتیه.”

ایشون میگه افت یهویی فشار هوا می تونه دلیل سردرد شه. تحقیقات انجام شده روی مسافران نشون داده که اندازه اکسیژن تا ۴ درصد کم میشه که می تونه واسه مسافرایی که دارایی نارساییای قلبی یا تنفسی هستن ایجاد مشکلاتی کنه. ایشون پیشنهاد می کنه واسه پیشگیری از سردردهایی که بیشتر در طول پرواز به وجود میاد بهتره تا اونجا که امکان داره قبل از پرواز آب بخورین.

خون جمع شده در پاها می تونه دلیل تورم اونا شه

نشستن تو یه جا اونم در زمانای طولانی گردش خون رو تحت تاثیر قرار داده و منتهی به تورم پاها و مفاصل زانو می شه. وقتی هم که خون خوب جریان پیدا نمی کنه می تونه باعث خطر شریانا شده و آسیب ای به نام DVT رو به وجود آورد.

دکتر آلوِز در این باره میگه: “با اینکه بسیار پیشنهاد می شه که در طول پروازهای طولانی از جای تون بلند شید و کمی قدم بزنین اما به دلیل تکانایی که در پرواز اتفاق میفته و از اون به «توربلانس» یاد می شه، راه رفتن در بین پرواز می تونه خطرناک هم باشه. به خاطر همین بهتره، به حرکت دادن آروم و کشیدن عضلات یا تکون خوردن در همون حالت نشسته اکتفا کنین.”

از عواملی که دلیل مریضی DVT می شه میشه به چاقی، بارداری یا مشکلات بعد از اون، داروهای بارداری، سن بالای ۴۰ سال یا داشتن بیماریای جدی اشاره کرد. آلوِز ادامه ادامه میده: “آدمایی که در برابر این مریضی قرار دارن بهتره از جورابای واریس در طول پرواز استفاده کنن. در مورد آدمایی هم که در برابر چند عامل نامبرده مریضی DVT قرار دارن بهتره از داروهای ضدانعقاد استفاده کنن.”

اگه خطر فاکتورهای مریضی DVT رو دارا هستین حتما با دکتر تون و قبل از سوار شدن هواپیما و خصوصا در مسیرهای طولانی مشورت کنین.

ممکنه بدن با کمبود آب مواجه شه

از اونجایی که هوای موجود در کابین هواپیما، رطوبت هوای بیرون از اونو نداره در نتیجه خشک تره. دکتر «کواِی اشنایدر» رئیس مرکز خدمات پزشکی پرواز عقیده داره که اندازه رطوبت هوا در داخل کابین تا ۱۰ درصد کم میشه که منتهی به کم آبی یا همون «دیهایدریت» شدن می شه که دلیل خستگی می شه. این اتفاق خصوصا وقتی که فشار هوای داخل کابین کم میشه، اتفاق میفته.

پیشنهاد می شه که قبل و در طول پرواز به اندازه کافی آب مصرف شه. هم اینکه به چکوندن قطره های مرطوب چشمی قبل از پرواز هم پیشنهاد شده.

فشار داخل کابین، دلیل باد شکم و نفخ می شه

در طول پرواز بیشتر شکم نفخ کرده و پر از باد می شه. انجمن پزشکی پرواز آمریکا این اندازه رو تا ۲۵ درصد افزایش تخمین زده. دلیل اینم تغییر اندازه فشار هوا و فرق فراوون دو فشار خارجی و داخل کابینه.

پیشنهاد می شه که این باد در شکم نگه داشته نشه و در زمان ضرورت با مراجعه به سرویس بهداشتی داخل هواپیما از بدن خارج شه.

گوش تون ممکنه بگیره

گرفتن گوش یکی از عادی ترین اتفاقاتیه که در کنار نفخ شکم می تونه ایجاد مشکلاتی کنه. پیشنهاد می شه که آدامس جویده شه تا این گرفتگی زودتر بر طرف شه. در کل مک زدن یا خوردن چیزی می تونه به درد بخور باشه. یکی دیگه از کارایی که می تونه اثر داشته باشه، گرفتن هم دهن و هم بینیه تا هوا راهی به جزء عبور از گوش نداشته باشه.

حالا خوبیش اینه این جریان به مدت طولانی ادامه پیدا نمیکنه.

غذا در داخل پرواز مزه نداره

امکان داره مزه چندانی از غذایی که در طول پرواز می خورید حس نکنین. واقعیت اون هستش که غذای داخل هواپیما آنقدرها هم بدمزه نیس اما به دلیل رطوبت کم موجود در هوایی که تنفس می کنین، دهن تون خشک می شه و دلیل می شه که مزه خوبی از غذایی که میل می کنین احساس نکنین.

در مطالعه ای که در هواپیمای «لوفتهانزا» انجام شد، این نتیجه به دست اومد که شوری و یا شیرینی مواد غذایی در طول پرواز تا ۳۰ درصد تغییر پیدا می کنه.

«بریتیش ایرویز» هم تازگیا واسه رفع این مشکل یه جور طعم دهنده ژاپنی به نام «اومامی» رو به غذاهایش اضافه می کنه که در کنار نوشیدن آب کمک بیشتری به طعم بهتر غذا می کنه. هرچه دهن خشک باشه مزه غذا رو کمتر دریافت می کنه پس در طول پرواز با مصرف آب کافی توان تا حدی این مشکل رو برطرف کرد.

تغییرات فشار هوا می تونه باعث دندون درد شه

همونجوریکه قبلا هم گفته شد در طول پرواز در داخل بدن باد و نفخ به وجود میاد که این باد به دنبال منافذیه که در داخل اونا قرار گیرد. یکی از جاها چاله های میان دندانا هستن. این وضعیت « دندون درد پروازی» نام گرفته.

با اینکه جویدن آدامس در طول پرواز پیشنهاد می شه اما این کار به کاهش درد دندون کمکی نمی کنه و بهتره تو یه همچین موقعیتی از مسکنایی چون Tylenol استفاده شه. اگه هم قبل از پرواز دندون درد دارین حتما به یه دندانپزشک مراجعه کنین.

پوست رطوبت طبیعی خود رو از دست میده

یکی دیگه از اتفاقاتی که در طول پرواز میفته خشک شدن پوسته. دکتر اشنایدر در این باره میگه: “کم آب شدن بدن می تونه منتهی به خشکی پوست و ترک خوردن لبا شه. با مرطوب کردن پوست خود قبل از پرواز می تونین وضعیت رو کمی بهتر کنین.

مصرف آب رو قبل و در طول پرواز یادتون نره چون که در وقتی این خشکی پوست تا اندازه ایه که می تونه دلیل مشکلات پوستی مثل جوش کنه.

دهن بوی بدی میگیره

آب دهن در طول پرواز خشک می شه که باعث رشد باکتریا و در نتیجه بد بوشدن دهن می شه. اگه هم آب کافی بخورین واقعا در وقتی ممکنه که بوی مردار از دهن تون بیرون بیاد.

نوشیدنیای شیرین و خوردن فست فود هم نمی تونه به این جریان هیچ کمکی کنه. خشک شدن دهن در کنار مسواک نزدن در طول پرواز می تونه بوی بسیار بدی رو بوجود آورد. می تونین در طول پروازهای طولانی تر با خود مسواک به همراه داشته باشین.

وضعیت خواب و ریتم کلی بدن به هم می خوره

دکتر آلوِز میگه در پروازهای طولانی با پدیده ای به نام «جت لگ» که همون مشکلات خواب حاصل از فرق ساعت هاست مواجه میشین هم اینکه ترشح هورمونا، خواب، سطح هوشیاری، احساس گرسنگی و ساعت داخلی بدن هم تحت تاثیر قرار می گیرن.

اگه به ازای هر یک ساعتی که از محل زندگی مون دور میشیم نیاز به تنظیم یه روزه ساعت بدن مون رو داشته باشیم، تو یه مسافرت ۶ ساعته، شش روز زمان میبره که بدن به طور کامل با ساعت جدید همراه شه. اما در مورد سفرهایی که کلا یه هفته هستن چیکار باید کرد؟

پیشنهاد می شه که اگه این اتفاق تو یه سفر گردشگری واسه مون میفته با قرار گرفتن در برابر نور و انجام فعالیت هاب بدنی در فضای آزاد این تعامل ساعات رو هرچه سریع تر بر طرف کنیم. از اونجایی که بدن بهتر می تونه با روزای بلند همراه شه بیشتر در سفر از سمت شرق به غرب کره زمین بدن راحت تر می تونه از پس اینجور اتفاقی بربیاد.

ممکنه اصلا اتفاق خاصی هم نیفتد

دکتر اشنایدر عقیده داره که با برشمردن همه موارد بالا ممکنه هیچ مشکلی هم در طول پرواز به وجود نیاد چون که از فیلترهای HEPA استفاده می شه. در واقع مزیت داخل کابینه که فشار هوای موجود در کابین در قیاس با مدرسه، منزل و بقیه جاها روی زمین، خیلی وقتا تغییر پیدا می کنه که به همراه وجود فیلترهای استاندارد و الگوهای چرخش هوا، احتمال بروز مشکل یا مشکل در سلامتی رو به کمترین حد ممکن میرسونه.

اگه هم در کنارتون کسی نشسته که دائم سرفه یا عطسه می کنه زیاد نگران نباشین که حتما شمام مریض میشین. تنها دستای تون رادر طول پرواز خوب بشورید و اونا رو از چشم، بینی و گوش تون دور نگه دارین.

۱۰ دانستنی باحال و عجیب درباره سفر با هواپیما

فرودگاه معروف مالزی رو بیشتر بشناسین

ما هواپیما

پاسخ دهید