ابهاماتی درباره واکسن سرماخوردگی

ابهاماتی درباره واکسن سرماخوردگی

جام جم آنلاین: واکسن سرماخوردگی شامل چند ویروس شناخته شده و ضعیفه که از راه تزریق عضلانی می تونه حدودی مریض رو در برابر مریضی آنفلوآنزا و سرماخوردگی مواظبت کنه.

دامنه تاثیر این واکسن ها رو بیشتر از ۵۰ درصد تخمین می زنند، اما درباره اونا شایعه هایی هم هست که در زیر به بعضی از اونا به صورت علمی تر پرداخته می شه.

با فرارسیدن فصل سرما و سرماخوردگی، بیشتر شرکت های داروسازی خودشون رو واسه تولید و ساخت واکسن های آنفلوآنزا و سرماخوردگی آماده می کنن.

امسال هم مثل گذشته شاید میلیون ها واکسن جور واجور آنفلوآنزا تولید می شه، اونم واسه فصلی که پیش بینی ها اون رو بسیار پرالتهاب توصیف کرده ان، اما خیلی از افراد، افسانه هایی رو که درباره واکسن های سرماخوردگی شنیده ان، باور کرده ان.

بعضی از این افسانه ها مثبت و بعضی منفی ان. درسته که واکسن ها معجزه نمی کنن و ویروس های هر منطقه با منطقه جغرافیایی دیگه فرق هایی دارن، اما به هر حال ندیده گرفتن واکسن ها باعث می شه شخص از امتیازات اونا هم غفلت کنه. بعضی از این افسانه ها یعنی:

افسانه اول:

می تونه شما رو به مریضی آنفلوآنزا گرفتار کنه.

این عادی ترین شایعه ایه که در مورد واکسن های آنفلوآنزا و سرماخوردگی شنیده می شه، اما خیلی راحت می توان اقرار کرد که این واقعیت نداره. واکسن تنها می تونه یه سری مشکلات ناچیز رو در بدن بسازه. در زمان تزریق ممکنه کمی احساس درد یا سوزش داشته باشین، اما این موضوع معمولا موقتیه.

از طرف دیگه همین موضوع دلیل اون هستش که واکسن در حال انجام کاریه که واسه اون برنامه ریزی شده. همین نشونه های ساده، دکتر رو آگاه می کنه که بدن شخص نسبت به دارو از خود عکس العمل مناسبی نشون داده. البته نباید نشونه های ساده و ناچیز رو با مریضی اشتباه گرفت.

ممکنه پس از تزریق واکسن، شخص تصور کنه بدنش کمی گرم تر شده یا حتی واسه یه یا دو روز بدن درد داشته باشه، اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که آنفلوآنزای واقعی باعث می شه فرد مدت یه هفته بستری شه یا این که حتی تب داشته باشه.

تزریق واکسن های سرماخوردگی واسه کودکان پیشنهاد می شه. دلیل این نزدیکی کودکان به اقشار مختلفه، از همسالانشون گرفته تا معلمان حتی آبجی و برادرها، بزرگسالان و بابابزرگ و مادربزرگ هم از این قانون مستثنی نیستن. کودکان بزرگ ترین منتقل کنندگان مریضی آنفلوآنزا هستن و به همین دلیل تزریق واکسن به اونا می تونه دامنه بزرگی از افراد رو از خطر دچار شدن به مریضی محفوظ نگه داره.

افسانه دوم:

باید اونقدر صبر کنین تا هوا سرد شه، اون وقت واسه تزریق واکسن سرماخوردگی دست به کار شین.

بعضی از مردم نگران هستن که اگه زودتر از موقع واکسن رو تزریق کنن، وقتی که هوا در زمستون به بالاترین درجه سردی می رسد دیگه اثری از دارو در بدنشون باقی نمونده باشه. واقعیت اینه که تزریق واکسن حتی در مرداد هم می تونه در تموم طول فصل سرما از بدن مواظبت کنه. افراد سن بالا بیشتر نگران همین موضوع هستن، اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این قانون در مورد اونا هم صدق می کنه.

افسانه سوم:

آنفلوآنزا فقط با عطسه منتقل می شه!

میکروب ها خیلی راحت منتقل می شن و آنفلوآنزا یه مریضی مسریه. یه کودک می تونه خیلی راحت مریضی رو به کودک دیگه منتقل کنه و عاقبت هم پای مریضی به منزل باز شه. واسه همینه که کارشناسان پیشنهاد می کنن در طول فصل سرماخوردگی دست های خود رو بیشتر بشورید و ضدعفونی کنین.

مهم بودن این موضوع در کودکان چند برابره. ساده ترین کار این که از ژل های پاک کننده استفاده شه، اما حتما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که اونا باید دست کم ۶۵ تا ۹۵ درصد الکل ضدعفونی داشته باشن. اگه آب و صابون در دسترس باشه که چه بهتر در این صورت می تونید خیلی راحت خودتون رو از شر میکروب ها راحت کنین، اما حتما دست هاتون رو خوب آبکشی کنین.

افسانه چهارم:

واکسن های آنفلوآنزا از شما در برابر ویروس های جدید مواظبت نمی کنن.

از زمان گسترش ویروس N1، H1 در سال ۱۳۸۸ تا گسترش آنفلوآنزای خوکی و مرغی به نظر می رسد که همیشه یه ویروس جدید هست تا خبرساز شه، اما محققان، میکروب ها و ویروس های جدید رو به دقت مورد بررسی قرار میدن؛ از شکل های جور واجور خطرناک گرفته تا شکل های جور واجور عادی.

در هر حال محققان تونسته ان قدم های مثبتی واسه کنترل اونا بردارن. سازمان بهداشت جهانی، مراکز کنترل و پیشگیری از مریضی ها همه شکل های جور واجور میکروب ها و ویروس هایی رو که به نظرشون می تونن در ماه های آینده مشکل ساز شن، جمع بیاری کرده و تحقیقات گسترده ای روی اونا انجام میدن.

هر ساله واکسن ها براساس همین تحقیقات تغییر می کنن. ویروس های آنفلوآنزا چند نوع هستن که از مهم ترین اونا ویروس آنفلوآنزای نوع الفه. ویروس نوع الف، سه پروتئین غشایی (HA,NA,M2) داره. تشخیص ویروس آنفلوآنزای نوع الف از نوع ب سخته، اما اونا به هر حال فرق هایی با هم دارن.

مثلا ویروس آنفلوآنزای نوع ب،چهار پروتئین داره. هر ساله دو نوع از ویروس های آنفلوآنزای نوع الف و یه نوع از ویروس های نوع ب به واکسن ها اضافه می شه، اما بازم تلاش محققان در این میدون ادامه داره.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر جام جم آنلاین سرماخوردگی

پاسخ دهید