جام جم آنلاین: در سال های گذشته، هر جا که سخن از نوشابه سازه های بین المللی بوده، پای رژیم اشغالگر قدس به وسط آمده. این سخنان نشانی از واقعیت دارن یا تنها تصوری غیرواقعیه که بعضی افراد اون رو از روی جهل و بعضی از روی سودجویی اون رو پی می گیرند؟

 

«می دونین پپسی یعنی چه؟ یعنی هر پنی رو واسه حفاظت از اسرائیل بپردازید. (Pay Each Penny for Save Israel)» اینجور سخنی درست بود؟ بعضی به اینجور مخففی باور دارن اما بعضی به این نکته استناد می کنن که پپسی برگرفته از نام یه آنزیم گوارشی به نام پپسینه ضمن این که نام اسرائیل سال ها بعد از تاسیس پپسی وارد فضای سیاست جهانی شده.

دلیل آوردن دیگه اینه که این شرکت در تحریم ۴۰ ساله اعراب علیه اسرائیل شرکت کرده و پس نمی تونه اینجور سخنی درست باشه.

اینجور سخنی در مورد کوکاکولا هم گفته شده. واسه این کار معمولا به گزارشی از شبکه NBC استناد می شه که طبق اون کوکاکولا درآمد چهار سال خود رو به اسرائیل اختصاص داده.

کوکاکولا در مقابل اینجور اظهاراتی، این گزارش ها رو غلط می دونه و تاکید می کنه که از هیچ دین یا کشوری دفاع نمی کنه.

این شرکت هم اینکه ادعا می کنه که سهامش در بازارهای مالی دنیا قابل خرید و فروشه و این ادعا که مالکیت بیشتر سهام با افراد منتسب به دین یا مذهب خاصیه غلطه.

کوکاکولا اعلام کرده که تحریم اعراب علیه جنسای آمریکایی در برهه ای از زمان دلیل اصلی واسه اینجور خیالی بوده.

موضوع رابطه اسرائیل و کارخانجات نوشابه سازی در ایران هم جنجالی بوده. بعضی از فعالان سیاسی و مذهبی با اشاره به همکاری سه شرکت نوشابه سازی داخلی با شرکت ها پپسی و کوکاکولا، همکاری این شرکت ها با شرکت های صهیونیستی رو زیبنده نمی دونستن حتی بعضی با کشیدن خطوطی در داخل نقشه هوایی این شرکت، مدعی وجود آرم رژیم صهیونیستی در این زمین شدن.

ماجرا پس از جنگ بیست و دو روزه غزه بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در اون زمان مجلس شورای اسلامی با تصویب طرحی به نام «تحریم جنسای صهیونیستی» در ایران، خواهان تحریم شرکت های بین المللی شد که دارای سهامداران کلی اسرائیلی باشن.

به همین خاطر وزیر صنایع به عنوان نماینده خاص محمود احمدی نژاد، به یه شرکت نوشابه ساز داخلی مهلت داد تا وضع رابطه خود با شرکت کوکاکولا رو مشخص کنه.

این شرکت هم در اطلاعیه ای اعلام کرد که «با مراجعه به وزارت صنایع و معادن مدارک درخواست شده رو در مورد نبود هرگونه کمک مالى و یا رابطه با اشغالگران صهیونیست ارائه داده ایم. تموم مبادلات این شرکت از راه کشور ایرلند و فقط به عنوان خرید مواد اولیه واسه مصرف در بخش تولید انجام می شه.»

اینطوری ماجرای نوشابه های اسرائیلی تا اندازه ای بسته شد هر چند که هنوزم بسیاری هستن که نوشته های علیه کوکاکولا و پپسی در این مورد رو بازنشر می کنن.