آیا میتوان افزایش قد را در بزرگسالی تجربه کرد؟

در ۲۲ فوریه ۱۹۱۸ فردی به نام Robert Pershing Wadlow در Alton به دنیا اومد. ایشون در تموم زمینه ها شخصی عادی بود اما یه فرق بزرگ با بقیه داشت. اون در سن ۱۳ سالگی به دلیل اینکه غده هیپوفیز فعالی داشت نزدیک به ۲ متر و ۲۰ سانتی متر قد کشید و این خود کافی بود که بتونه لقب بلند ترین پسر جهان رو به خود اختصاص بده. قد این فرد ۲ متر و ۴۵ سانتی متر بود و در طول عمرش به شغل سخنگوی یه شرکت کفش سازی مشغول بود. اما شاید باحال باشه بدونین که این فرد بازم لقب بزرگ ترین آدم جهان رو در اختیار داره.

Robert-Wadlow

براساس گزارش مرکز کنترل مریضی ها (CDC) قد متوسط مردم در آمریکا واسه زنان ۱.۶۴ سانتی متر و واسه مردان ۱.۷۹ سانتی متر است. در دهه های گذشته قد آمریکایی ها بالا رفته و این موضوع در مقایسه با قرن بیستم بیشتر به چشم می خورد. از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ آدم ها افزایش قد رو تجربه کردن که این اندازه هم حدود ۴ سانتی متر واسه هر ۲۰ سال بود.

مشکلات غدد درون ریز باعث می شه که رشد آدم ها بازم ادامه یابد که این موضوع بعضی وقتا باعث افزایش قد افراد می شه. دلیل اینکه فردی بزرگ می شه به توموری مربوطه که هرمون های فراوون رشد تولید می کنه. این موضوع در دوران بلوغ صورت می گیرد و می تونه باعث ایجاد قد ۲.۴۰ سانتی متری یا بیشتر شه. یکی دیگه از این نوع تومور ها که روی سیستم غدد درون ریز اثر میذاره، می تونه باعث مشکل آکرومگالی (Acromegaly) شه. در این مریضی، دست، سر و فک مریض رشد زیادی می کنه که غیر عادیه.

مشکلات هورمونی شانس کوچیکی واسه افزایش قد در دوران بزرگ سالی هستن اما این موضوع وقتی صادقه که افراد در دوران جوونی خود وقتی که بدنشون در حال رشده، تغذیه مناسبی نداشته باشن. هورمون ها در زندگی آدم در دو مرحله باعث رشد ایشون می شن که اولین دوره مربوط به دوره بچگی و دوره دوم مربوط به دوران بلوغه. این دوران حیاتی از روز تولد تا ۳ سالگی و از ۱۰ تا ۱۷ سالگی رو شامل می شه. در این دوران بدن با تحریک استخون، لایه های جدیدی رو می سازه و باعث افزایش قد فرد می شه. صفحات رشد موجود در انتهای هر استخون ارتفاع اون رو مشخص می سازه و وقتی که غیر فعال شه افزایش قد هم متوقف می شه.

بعضی در سن ۲۰ سالگی افزایش قد رو تجربه می کنن که این افراد تونسته ان شانس فعال موند صفحات رشد تا سن ۲۰ سالگی رو داشته باشن. این موضوع وقتی اتفاق می افتد که فرد در دوران بچگی و بلوغ مواد مغذی کافی مصرف نکرده باشه و در دوران بزرگسالی خود مواد مغذی کافی به بدن برسونه و این وسط ممکنه افزایش قد رو تجربه کنه.

اگه شما کودکانی در حال رشد دارین، می تونید افزایش قد متناسب اون ها رو با ارائه رژیم غذایی مناسب ضمانت کنین اما اگه شما یه فرد بزرگسال هستین و علاقه بسیاری به افزایش قد دارین، در این صورت بهترین راه به کار گیری کفش هاییه که باعث قد بلند دیده شدن شما می شه!

واسه افزایش قد کودکان چه کنیم؟

افزایش قد با حرکات کششی ستون فقرات

آی تی رسان افزایش قد

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *