آیا «فرزند شیطان» ایرانی واقعا وجود دارد؟

آیا «فرزند شیطان» ایرانی واقعا وجود دارد؟

pic-suprised-girl«آزار و اذیت غیر اخلاقی دختر ۱۸ ساله بوسیله پسر ۷ ساله!» این عنوان اونقدر عجیب هست که هر کاربر اینترنت و مشتری همیشگی اخبار سایتا و پایگاه های اینترنتی رو وسوسه کنه واسه کلیک کردن و خوندن خبر. گزارشی عجیب از شیطنتای غیرعادی پسری ۷ ساله که شاید این سوال رو تو ذهن بعضی از خوانندگان خبر ایجاد کرده باشه؛ این خبر واقعیه؟!

مجله مهر: «باورتون می شه کودک هفت ساله به جرم مزاحمت واسه نوامیس محاکمه شه؟ پسرم ساسان زندگی ما رو مشکی کرد. اون بچه آدم نیس، بچه شیطانه. دیگه حاضر نیستم حتی یه روز اون رو نگه دارم. هیچ شباهتی با بچه های عادی نداره.» مادر این پسر ۷ ساله اون رو این جوری توصیف کرده. کودکی که در ۲ سالگی قاب عکس به طرف مادربزرگش پرتاب کرده، در مهد کودک بچه های دیگه رو کتک زده و حتی یه بار مهد رو آتیش زده، در ۶ سالگی سه روز از خونه فرار کرده و ادعا کرده واسه تعطیلات به شمال رفته و در آخر به جرم آزار یه دختر ۱۸ ساله و پیدا شدن یه بسته حشیش در جیبش، بوسیله پلیس دستگیر شده و قراره به کانون و تربیت تحویل داده شه.

این سوژه می تونه توجه خبرنگاران زیادی رو به خود جلب کنه. حتی روانشناسان و روانپزشکان رو با سوژه ای تازه رو به رو کنه. اما گزارشی که در آخرین هفته تیرماه جزو پربیننده ترین خبرهای بعضی سایتا بوده و به سرعت منتشر شد، منبع مشخصی نداره. ضمن اینکه گزارش روی خروجی سایتای معتبر خبری هم نیستش. اما بازم پربازدیده و نظرات زیادی براش ثبت شده و هربار جست و جو مشخص می کنه که خبر در دیگه پایگاه های اینترنتی هم منتشر شده و البته تعجب و حیرت خوانندگانش رو به دنبال داشته که خواهان انتشار اخبار بیشتر از این کودک هستن!

منبع خبر «شبکه علمی دانشجویان ایران» اعلام شده اما میان سایتای خبری کشور، اینجور نامی پیدا نمی کنیم. در آخر پیگیری هامون ما رو به یه فروم اجتماعی میرسونه و یکی از اولین سایتایی که این خبر رو منتشر کرده بود، منبع خبرش رو یادداشت یکی از کاربران عضو یه شبکه اجتماعی داخلی عنوان می کنه.

به نظر می رسه همه کسائی که این گزارش رو خونده ان انگار گول خورده ان! گزارش زندگی عجیب این کودک، دی ماه سال ۸۹ در این فروم اجتماعی منتشر و منبع هم همون «شبکه علمی دانشجویان ایران» گفته شده و حالا بعد از حدود سه سال باز روی سایتا قرار گرفته و لایک و کامنت جمع می کنه!

گزارشی که به نظر ساخته و پرداخته ذهنه و با در نظر گرفتن تکرار عنوان «کودک شیطان»، بعید نیس هدفای دیگری هم داشته باشه!

ساختن هیولا از یه کودک

«از این کودک هیولایی ساخته ان که مانند خلافکاری ۵۰ ساله س!» این رو دکتر کتایون خوشابی روانپزشک کودک و نوجوون میگه وقتی جزئیات خبر و گزارش رو از ما می شنوه. اون اینجور موردی رو به طور کامل بعید می دونه و میگه: «چیجوری کودکی با این سن و سال این قدر خلاف کرده؟ از طرف دیگه چیجوری یه دختر ۱۸ ساله نتونسته در برابر یه کودک ۷ ساله از خود دفاع کنه؟ همین تناقضا نشون میده که شاید خبر پایه و اساسی نداره.»

اون عقیده داره اگه با احتمال پایین در نظر بگیریم خبر درسته، منتشر کردن اون به ضرر کودک تموم می شه و شرایط رو سخت تر می کنه: «اگر کودکی مرتکب اینجور کارایی شده باشه باید مورد بررسی قرار بگیره و منتشر کردن خبر و گزارش در موردش تنها اون رو مانند متهمی بزرگسال مطرح می کنه اگر پدر و مادر مقصر اصلی هستن که نتونسته ان از اون مراقبت کنن. اینجور کودکی باید به عنوان قربونی مورد پشتیبانی قرار گرفته و اگه بیماره تحت درمان قرار بگیره.»

مطرح کردن دلیلی چون بلوغ زودرس هم نمی تونه توجیه مناسبی واسه رسانه ای شدن اینجور خبری باشه. به گفته دکتر خوشابی بلوغ زودرس علایم خاصی داره که آزمایشا و بررسیای روان پزشکان و روانشناسان باید اون رو مشخیص کنه. ضمن اینکه کارای این کودک به وجود اومده بوسیله مشکلات رفتاریه و نه بلوغ زود رس. اون میگه:« شاید بشه گفت کودکی که اینجور مشکلاتی داره بیش فعاله که اونم باید بررسی شه و به هر حال نباید جوی ساخته شه که علیه کودک و به ضرر اون باشه. »

خبرهای دروغ، داستان سراهای ماهر

مرگ ابوالفضل پورعرب، ازدواج ستاره سینما با دروازه بان یکی از تیمای معروف پایتخت، پیدا شدن موجودی عجیب در ساحل خلیج فارس، عروسک های جاندار که به کمک علم مهندسی ژنتیک ساخته شدن، اندازه داراییای عادل فردوسی پور، مصاحبه خیالی یکی از خبرگزاریا با مورینیو و پسری که ماری در سرش زندگی می کنه، چند نمونه از خبرهایی هستن که در فضای اینترنت و حتی در بعضی خبرگزاریای رسمی منتشر شدن، بارها خونده شده و به اشتراک گذاشته شدن در حالی که پایه و اساسی نداشتن و به اصطلاح خودمونی دروغ بودن.

اینترنت با سرعت بالای انتقال اخبار و اطلاعات که بیشتر اوقات به کمک شهروندان این دنیای مجازی میاد، بعضی وقتا هم می تونه با خبری دروغین که بعضی وقتا در سطح جهان منتشر می کنه به اصطلاح همه رو سرکار بزاره و حتی دردسر بسازه.

خوردن لایک و منتشر کردن زیاد یه خبر دلیل مناسبی واسه واقعی بودن اون نیس و بهتره قبول کنیم که اینترنت این روزا خونه مناسبی واسه خیال پردازها و داستان سراهاست…

noindex

پاسخ دهید