آیا عشق برای سلامت مضر است؟

آیا عشق برای سلامت مضر است؟

عشق و سلامت

ما همون قدر که به غذا و سرپناه نیاز داریم، به رابطه نیازمندیم. تنهایی درد بزرگیه. در این واقعیت هیچ شکی نیس که رابطه عاشقانه زندگی رو معنا دارتر و لذت بخش تر می کنه. مثلا زن و مردهایی که ازدواج کرده ان، نسبت به مجرد ها عمر طولانی تری دارن.

عشق یعنی تمایل شدید به یکی شدن با دیگری. این یکی شدن یا به تعبیر دیگه «وصال» داستان عجیبیه. حتی بزرگ ترین موفقیت های حرفه ای و اقتصادی در برابر لذت وصال رنگ می بازند اما این همه واقعیت نیس. بعضی وقتا داستان برعکس و عشق با ضرر و زیان همراه می شه. این موضوع فقط مربوط به عشق نیس.

در تموم رابطه های نزدیک بین فردی می تونه اتفاق بیفته. مثلا تحقیق بسیار معتبری که سال ۲۰۱۱ در مجله پزشکی نیوانگلند چاپ شد، چاقی رو به عنوان یه مریضی مسری اجتماعی معرفی کرد و نشون داد که چاقی بین دوستان صمیمی مسریه.

حتی دوستائی که کیلومترها دور از هم زندگی می کنن، روی هنجارهای قابل قبول واسه وزن و الگوی غذاخوردن هم تاثیر می گذارن و رفتار پر خوری رو به همدیگه سرایت میدن. همه عادت های بد ما در رابطه های نزدیک قابل سرایت به دیگر ایه. اگه معشوق سیگار بکشه به احتمال زیاد این رفتار دامنگیر فرد دیگه هم می شه. این موضوع در مورد زوج هایی که یکی از اونا اعتیاد داره به طور شایع دیده می شه.

مطالعه جالبی که تازگیا در سوئیس انجام شده نشون می دهد که حتی بی خوابی هم بین اعضای خونواده مسریه. این مسری بودن در افراد یه خونواده که شب ها در اتاق های جداگونه می خوابند هم هست و البته سرایت بخشی اون به اندازه بیشتری بین زن و شوهر ها دیده می شه. فرد بدخواب همسرش رو هم بدخواب می کنه. باید در نظر داشته باشیم که هیچ انسانی کامل نیس.

هممون رفتارها و عادت های اشتباهی داریم و این عادت ها و رفتارها رو به نزدیکانمون القا می کنیم. بالاترین درجه این تاثیرپذیری رفتاری در رابطه های عاشقانه س. پس از یه مدت رفتارای بد ما به معشوق و رفتارای بد معشوق به ما سرایت می کنه. چاره اون هستش که به این واقعیت بدونیم و خودمون رو واسه مقابله با اون آماده کنیم.

رابطه های پر استرس عاشقانه وقت و انرژی خیلی از ما می گیرند و تهدید جدی واسه سلامت ما هستن. واسه همینه که با دیالوگ معروف فیلم هامون که می گوید: «عشق مستحیل شدن در دیگه ایه» موافق نیستم.

باید به یاد داشته باشیم که حتی در نزدیک ترین و عاشقانه ترین رابطه ها هم باید هویت جداگونه و جداگونه خود رو حفظ کنیم و اجازه ندیم رفتار های اشتباه دیگری به ما منتقل شه. وقت اون هستش که به جای اینکه در دام عشق بیفتیم، با چشمون باز با اون مواجه شیم. اولویت با سلامت جسمی و روانی خودمونه. باید حواسمون به خودمون باشه و اجازه ندیم عشق به سلامت ما آسیب وارد کنه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق هفته نامه سلامت

پاسخ دهید