آیا شکستن قولنج گردن،کمر یا انگشتان ضرر دارد؟

آیا شکستن قولنج گردن،کمر یا انگشتان ضرر دارد؟

حس خوب شکستن قولنج رو نمی توان رد کرد اما سوال اینجاس که شکستن قولنج واسه بدن ضرری داره؟

به گزارش آلامتو به نقل از جام جم آنلاین؛ معمولا واسه هممون پیش میاد که بر اثر خستگی جسمی، یه کش و قوس به بدن خود می بدیم، بر اثر عادت فشاری رو روی انگشتان مون وارد می کنیم یا با کج و راست کردن گردن و کمر که بر اثر خستگی ها مثلا نشستن های طولانی مدت ایجاد شده، از شنیدن صدای شکستن قولنج مون لذت می بریم. می دونین این صدای لذتبخش از کجا میاد؟ به چه دلیل بعد از شکستن قولنج احساس خوبی پیدا می کنیم؟ این کار سلامت مون رو به خطر می اندازد؟ با ما همراه باشین.

به گفته کارشناسان دلیل قولنج کردن مفاصل، ایجاد حباب های گاز دی اکسید کربن(Co2) است که با افزایش حجم داخل مفصل یه جور احساس تنگی در فواصل مفصلی ایجاد می کنه و افراد با خم کردن مفصلشان حباب به وجود اومده رو می ترکانند و به اصطلاح قولنج شون شکسته می شه. در این حالت حجم مفصل به حالت عادی و طبیعی خود برمیگرده، اما این برگشت پذیری همیشگی نیس و به خاطر همین شکستن قولنج با اون صدای مورد پسند به یه عادت تبدیل می شه. بد نیس بدونین براساس آمار بیشتر از ۶۸ درصد افراد عادت به شکستن قولنج انگشتان دستشون دارن، ۵۰ درصد علاوه بر انگشتان دست قولنج کمر، گردن و شونِه هاشون رو هم می شکنند اما درصد کمی هم وجود دارن که با شکستن قولنج گوش، انگشتان پا، مچ و… احساس خوبی پیدا می کنن.

این قولنج اون قولنج نیس!

دکتر فریبرز حمزه زاده، متخصص ارتوپدی در گفت وگو با جام جم می گوید: اگه این روزا از قولنج حرف می زنیم منظورمون همون قولنج عضلانیه، اما قدیمی ها به درد و کشیدگی در هر قسمت از بدن قولنج می گفتن. شاید شمام وقتی دچار معده درد شده اید مادربزرگتان این موضوع رو به قولنج معده یا روده نسبت داده و براتون داروهای بادشکن مثل عرق نعناع تجویز کرده. حتی مریضی خطرناکی به اسم قولنج نوزادان که به دلیل جواب نادرست مغز نوزاد به پروسه های گوارشی ایجاد می شه، انقباض شدید عضلات شکم همراه با درد شدید و یکی از دلایل مهم گریه های دراز مدت نوزادانه. هم اینکه قولنج روده که در دنیای امروز سندرم روده تحریک پذیر نام گرفته، یه جور مشکل در کارکرد رودهه که با نشونه هایی مثل درد طولانی در ناحیه شکم، احساس ناراحتی، نفخ، اسهال یا یبوست و… بروز می کنه و درمان اون نیاز به مداخلات پزشکی و مصرف دارو داره.

شکستن قولنج خطر داره؟

خیلی از کارشناسان براین باورند قولنج شکستن یا همون خم کردن مفاصل فقط واسه آدمایی خطرناکه که دچار مشکلات مفصلی و دردهای طولانی استخوانی ـ عضلانی هستن. دکتر حمزه زاده در این باره می گوید: براساس خیلی از بررسیا، خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، کمر و… و شکستن قولنج شون تقریبا هیچ ضرری واسه افراد سالم نداره و آسیبی به مفاصل، مهره های گردن، کمر و استخون ها وارد نمی کنه. حتی هیچ تحقیق علمی موثقی در مورد شکستن قولنج و دچار شدن به آرتروز وجود نداره. البته کم نیستن کارشناسان سرشناسی که بی خطر بودن شکستن قولنج رو در دراز مدت رد می کنن و می گن شکستن قولنج واسه بعضی ها با آسیب هایی همراه س چون فرد واسه رسیدن به صدای مورد پسند به وجود اومده بوسیله اون بعضی وقتا فشار زیادی به مفاصل وارد می کنن و به اونا آسیب می زند. با این حساب اگه شمام جزو آدمایی هستین که عادت به شکستن قولنج دارین و بعضی وقتا این فشار به حدیه که دچار درد می شید، باید این عادت رو واسه همیشه کنار بذارین. حتی اگه همیشه از دور وبریا تون می خواهید قولنج کمرتون رو با دست یا حتی پا بشکنن، باید خیلی زود این عادت رو ترک کنین، چون این کار می تونه به بروز آسیب های ستون فقرات، دردهای مفصلی در ناحیه کمر، گردن، سردرد، تاری دید و… منجر شه.

شکستن قولنج و پارکینسون؟!

حتما شمام شنیده اید که می می گن شکستن قولنج باعث بروز مریضی پارکینسون در دوران میانسالی و سالمندی می شه. این موضوع چقدر راسته؟ دکتر حمزه زاده با توضیح دادن این موضوع که شاید بهتر باشه با باخبر شدن از پارکینسون و توضیحاتی درباره این مریضی به جواب برسیم، اضافه می کنه: پارکینسون یه مریضی دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان است که با افزایش سن احتمال دچار شدن به اون افزایش می یابد و ازجمله علائم اون، سفتی عضلانی پیشرونده کم کم ، لرزش و از بین رفتن مهارت های حرکتی است . در واقع این مشکل وقتی ایجاد می شه که نواحی خاصی از مغز توانایی شون رو که تولید هورمون دوپامین است از دست میدن. پس با در نظر گرفتن این موضوع که پارکینسون یه مشکل مغزیه و در شاخه مریضی های مغز و اعصاب قرار می گیرد، نمی تونه رابطه ای با شکستن قولنج داشته باشه و اگه هم عده ای می می گن شکستن قولنج زمینه لرزش دست رو در دوران سالمندی جفت و جور می کنه، این لرزش هیچ ربطی به پارکینسون نداره.

شکستن قولنج اعتیادآوره

شاید اولین بار که صدای شکستن قولنج تون رو شنیده اید به یاد ندارین، اما از همون زمان به بعد یا جزو اونا بوده اید که به این کار اعتیاد پیدا کرده اید و روزی چند بار قولنج انگشتان و کمر و گردن تون رو می شکنید یا مثل ۲درصد آدمایی که از این صدا بدشون میاد و انگار فوبیای اون رو دارن، هیچوقت حاضر به انجام این کار چندش آور نیستین و از بقیه هم می خواهید در حضور شما قولنج شون رو نشکنند. به گفته دکتر حمزه زاده، اعتیاد شکستن قولنج فقط به این معنا نیس که روزی چند بار مفاصلتان رو خم کنین و با شنیدن چند صدای کوتاه بی خیال اون شید، بلکه بعضی وقتا این اعتیاد به حدیه که افراد واسه لذت بردن بیشتر از صدای ترکیدن به جون مفاصل خود می افتند طوری که تا صدای دوباره اونا به گوش شون نرسه، شکستن قولنج رو رها نمی کنن و بعضی وقتا تا جایی پیش می روند که با تحمل درد بسیار زیادی کوچیک ترین قولنج ها رو هم می شکنند؛ حتی قولنج گوش! در اینجور شرایطی نه تنها خود مفاصل بلکه بافت های دور و بر مفصل مثل عضلات، رباط ها و تاندون ها هم دچار آسیب می شن و حتی قدرت حرکتی مفصل کاهش پیدا می کنه و احتمال دررفتگی مفصلی بیشتر می شه. حتی بررسی ها نشون می دهد خانوم هایی که به شکستن قولنج دستشون اعتیاد دارن، کم کم ظرافت انگشتان شون رو از دست میدن و دست ها حالت زمختی پیدا می کنن.

شکستن قولنج گردن ممنوع

دکتر حمزه زاده تاکید می کنه: شاید شکستن معمولی قولنج انگشتان در حالت عادی مشکل زا نباشه، اما این موضوع در مورد گردن اصلا صادق نیس و ممکنه انجام حرکات سریع واسه شکستن قولنج به شریان های گردن آسیب برسونه و باعث تحریک لنف های ناحیه سر و گردن و سایش کم کم مهره ها شه و سلامت فرد رو بشدت به خطر بندازه. هم اینکه هیچوقت نباید از کس دیگه ای واسه شکستن قولنج تون خود کمک بگیرین چون احتمال آسیب به ستون فقرات، کوفتگی، ضرب دیدگی و دررفتگی مفاصل کم نیس. از طرفی شکستن قولنج واسه آدمایی که در سنین میانسالی و سالمندی قرار دارن، خطرناک تره چون به دلیل ضعف مفاصل، دچار شدن به آرتروز یا پوکی استخون ممکنه دچار دردهای شدید در ناحیه مورد نظر و حتی شکستگی استخون شن.

با قولنج مون چه کنیم؟

اگه به واسطه ایستادن های دراز مدت، پشت میز نشینی های همیشگی یا نشستن های غیراصولی دچار قولنج می شید باید کمی سبک زندگی تون رو تغییر بدید. مثلا بیشتر از یه ربع تا ۲۰ دقیقه تو یه حالت ثابت قرار نگیرید و هر نیم ساعت یه بار وضعیت تون رو تغییر بدید، چند دقیقه پیاده روی کنین و نرمش های ساده کمر و گردن و مچ انجام بدین و با باز و بستن انگشتانتون به مفاصل و استخون ها استراحت بدید تا دیگه احتیاجی به شکستن قولنج شون نداشته باشین.

بهترین غذاها واسه تقویت و زیبایی موی سر

راه درمان کشیدگی عضله همسترینگ چیه؟

جام جم آنلاین

پاسخ دهید