آیا شغل شما می‌تواند مانع پیری ذهن شود؟

پیری ذهن

نتیجه های تحقیقات گذشته نشون دهنده اون هستش که در صورت داشتن مشاغلی با فعالیت های ذهنی بالا، روند پیری مغزتون هم جهت با روند پیری جسمتون پیش نمیره، یا یعنی با اینکه از نظر فیزیکی ضعیف می شید اما از نظر ذهنی بازم سالم و قوی می مونین.

تحقیقات گذشته به این اشاره داره که مشاغلی که لازمه فعالیت های ذهنی هستن، صاحبان این مشاغل مهارت های فکر کردن و سلامت حافظه شون حتی با گذشت زمان و کهولت سن، بازم محفوظ می موند.

محققان یافته های تست بهره هوشیِ بیشتر از ۱۰۰۰ نفر اسکاتلندی رو در حدود سن ۱۱ سالگی با یافته های بدست اومده از تست حافظه و قدرت دلیل آوردن ذهنی همین افراد در سن ۷۰ سالگی مقایسه کردن. یافته های علمی مشخص کرد آنانی که در حرفه هایی با فعالیت های ذهنی مشغول هستن، حتی سال ها پس از بازنشستگی هم از نظر ذهنی سالم مونده بودن.

محققان دانشگاه ادینبرگ مشاغل کارگران رو از دید پیچیدگی ارتباطات با مردم، اطلاعات در رابطه به شغلشون و مسائل دیگه رتبه بندی کردن. مثلا مشاغل با اطلاعات پیچیده، لازمه هماهنگی یا یکی بودن اطلاعاته. مشاغل با پیچیدگی کمتر اون دسته از مشاغل رو شامل می شد که فقط نیاز به مقایسه و نسخه ورداری از اطلاعات بود.

در تعامل با بقیه، مشاغل بسیار پیچیده لازمه آموزش، گفتگو یا مشاوره می شه. وظایف با پیچیدگی کمتر به معنی آموزش دستورالعمل یا کمک رسانی بود.

الن گو، محقق این تحقیقات، استادیار دانشگاه روانشناسی هیرپت- وات و مرکز مربوط به مسائل سالمندان می گوید: “ما دریافتیم، آدمایی که در مشاغل پیچیده فعالیت می کنن کلا در بخش توانایی های شناختی کارکرد بهتری نشون میدن.”

گو در ادامه می گوید: “البته این یافته ها واسه ما خیلی حیرت انگیز نبود… اما پیوندی باحال بین این یافته ها و یافته های سابقمان از کودکی همین شرکت کنندگان در مورد توانایی های شناختی مشاهده کردیم.”

دکتر دیوید ناپمن، رئیس قبلی مرکز درمانی و مشاوره انجمن فراموشی، ضمن تقدیر از این تحقیقات، اونا رو فوق العاده و منحصر به فرد توصیف کرد اما اقرار داشت که این تحقیقات فقط جنبه مشاهده ای داشته و امکان اثبات این که پیچیدگی های شغلی منتهی به مهارت های ذهنی بهتر در کهنسالی می شه، وجود نداره.

ناپمن می افزاید که: “اما در این تحقیقات اشاره شده که فعالیت های ما در طول حیاتمون فرق هایی در کاهش خطر زوال عقل ایجاد می کنه و موثره. بدیهیست که این راه حل قطعی و آسون الوصول نیس. اگه شخصی سالها فعالیت های ذهنی رقابت برانگیز و خاصی انجام نداده باشه و یهو تصمیم بگیره که فعالیت های ذهنی رو شروع کنه، کار به همون سادگی که در این تحقیقات بیان شده، پیش نمیره.

یافته های این تحقیقات در مجله اینترنتی عصب شناسی در ۱۹ نوامبر منتشر شد.

مریضی فراموشی یکی از شایع ترین شکل های نابودی عقله، خیلی بد ترین نوع اون که منتهی به نابودی مهارت های ذهنی، دلیل آوردن بیاری، تصمیم گیری و توانایی انجام فعالیت های روزانه می شه. طبق آمار منتشر شده از طرف انجمن فراموشی، بیشتر از ۵ میلیون آمریکایی با مریضی فراموشی دست به گریبانند.

تحقیقات گوی، موجب بهبود مفاهیم شناختی شده. براساس این فرضیه، با وجود احتمال زوال عقل در کهنسالی هرچه محیط واسه انجام فعالیت های ذهنی در طول زندگی بیشتر جفت و جور باشه به ابقای مهارت های ذهنی کمک زیادی می کنه.

گوی و تیم تحقیقاتیش به موشکافی سطوح جور واجور پیچیدگی های شغلی براساس عنوان های شغلی پرداختن. براساس اعلان محققان، مشاغلی که اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تعامل با مردم، بالاترین سطح پیچیدگی رو به خود اختصاص داده بودن، وکالت، مددکاری اجتماعی، جراحی و نظارت بر مجرمان بودن. مشاغلی با سطح پیچیدگی کم تر و بازم در تعامل با مردم شامل کارگری در کارخانه ها، صحافی کتاب، نقاشی و قالی بافی می شد.

به گزارش محققان، مشاغل پیچیده که با داده و اطلاعات در رابطه بود شاملِ معماری، مهندسی عمران، طراحی گرافیکی و نوازندگی می شد؛ در حالی که مشاغلی که از پیچیدگی پایین تری بهره مند بودن، کارگری در ساختمون، اپراتوری تلفن یا خدمتکاری در رستوران رو در بر می گرفت.

گو و ناپمن هردو خاطرنشان کردن که افراد با بهره هوشی بالاتر به مشاغل بسیار پیچیده گرایش نشون می دادن. همین امر تشخیص اینکه کدوم یکی از این دو عامل یعنی هوش ذاتی یا فعالیت های ذهنی شدیده که نقش پررنگ تری رو در سلامت مغز و فعالیت های ذهنی در کنهسالی اجرا می کنه، سخت می کنه.

گو از شرکت کنندگان درخواست کرد که واسه انجام تست های تکمیلی حافظه و دلیل آوردن بین سن ۷۰ تا ۷۶ سالگی آماده شن. اون و تیم تحقیقاتیش، از یافته های این آزمایش واسه بررسی این که چیجوری پیچیدگی های شغل روی مهارت های ذهنی و حتی بالاتر از این، یعنی سبک زندگی و عوامل محیطی می تونه اثر داشته باشه، استفاده کردن.

گو می گوید: این فقط بخشی ازایده تحقیقاتی وسیعیه که هدفش درک بهتر از توانایی های شناختی و تغییرات اون با افزایش سن و شناسایی عواملی که بشه اون رو پیش بینی کرد، می شد.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

فراموشی مجله سلامت

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *