آیا سردی هوا دلیل سرما خوردن است؟

آیا سردی هوا دلیل سرما خوردن است؟

cold

همه در زمستون پیشنهاد می کنن که موقع بیرون رفتن ژاکت تنمون کنیم تا سرما نخوریم. البته جوابی که خیلیا میدن اینه که « منشاء ویروسی داره و سرد بودن هوا نمی تونه، باعث اون شه.»

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ؛ تستای مربوط به رابطه بین سرما و مریض شدن نشون میده که حدود ۵ تا ۲۰ درصد مردم هر سال در اواخر پاییز و زمستون سرما می خورن. این رو در نظر داشته باشین که به این مریضی «سرما خوردن» می گن. ویروسای سرماخوردگی و آنفولانزا عامل اصلی هستن که اصلا اهمیتی به این نمی دن که شما چقدر سردتونه، اگه ویروسی در محیط نباشه، شما سرما نمی خورید؛ به همین سادگی!

به چه دلیل بین سرماخوردگی و کاهش دما رابطه هست؟

یه دلیل این مطلب اینه که وقتی هوا سرده، افراد بیشتر تلاش می کنن داخل منزل بمونن که این به نوبه خود باعث می شه در تماس نزدیک با افراد بیشتری قرار بگیرن که در این شرایط، ویروسا فرصت بیشتری واسه انتشار به بقیه دارن. از این مهم تر، رطوبت هم در انتشار ویروسا نقش داره. از اون جایی که رطوبت در زمستون کم میشه، نه فقط ویروسا راحت تر انتشار پیدا می کنن، بلکه مخاط بینی شما که به عنوان مانعی واسه عوامل مریض کننده عمل می کنه، در این شرایط خشک می شه. در آخر کاهش ویتامینD در زمستون که ما اون رو از خورشید دریافت می کنیم، می تونه سیستم ایمنی ما رو بسیار تحت تاثیر بزاره. به طور خلاصه، ویتامین D به واسطه تابش طیف خاصی از نور خورشید به سلولای چربی زیر پوست ساخته می شه و روزای کوتاه تر زمستون هم اینکه زمان بیشتری که ما در خونه و بدور از نور خورشید می گذرونیم، باعث کاهش دریافت این ویتامین شده و این موضوع رو به یه عامل مهم موثر بر سلامت ما تبدیل می کنه.

حق با کدوم گروه س؟

پس تا اینجا فکر می کنین می تونین اثبات کنین که والدین تون اشتباه فکر می کنن، درسته؟ اما این قدر زود قضاوت نکنین! در حالی که بعضی تحقیقات گذشته نشون میدن که رابطه ای بین سرماخوردگی و سرما وجود نداره، اما مدارک جدید خلاف این رو اثبات می کنن.

تو یه آزمایش که در اون پای افراد در داخل آب یخ گذاشته شد، مشاهده شد که این افراد در روزای آینده به احتمال بیشتری علائم سرماخوردگی رو نشون میدن. فرضیه توجیه کننده این یافته های اینه که دمای پایین باعث انقباض عروق شده و در نتیجه کاهش سرعت رسیدن ویروسا به گلبولهای سفید رو به دنبال داره که در آخر باعث کاهش قدرت ایمنی بدن می شه. در این شرایط، سطح کورتیزول خون که باعث سرکوب سیستم ایمنی می شه هم در تنشای دمایی زیاد می شه.

علاوه بر این، تحقیقات روی سلولای راه هوایی آدم و موش نشون داده که عکس العمل ایمنی نسبت به ویروس سرماخوردگی در واقع وابسته به دماست. سلولای گرم ترِ آلوده به ویروس، به احتمال بیشتری وارد «فاز مرگ برنامه ریزی شده»می شن تا گسترش عفونت رو محدود کنن. در آخر، تحقیقات روی خود ویروسا، نشون دهنده یه اسلحه سری در ویروسه. در دمای سرد زمستون، پوشش خارجی ویروس خیلی سخت و مانند یه سپر می شه و این به ویروس اجازه میده تا راحت تر زنده مونده و به افراد دیگه منتقل شه. اما در گرما، این پوشش مثل یه ژل می مونه که نمی تونه خوب از ویروس در مقابل عوامل ایمنی دفاع کنه و در نتیجه قدرت انتشار ویروس کم میشه.

پس والدین تون اونقدر هم اشتباه نمی کردن. با بیشتر بیرون رفتن در حالی که خوب پوشیده شدین، می تونین زمستون رو به سلامتی بگذرونین!

بهترین دمنوش واسه سرماخوردگی

واسه پیشگیری از آنفولانزا چی بخوریم؟

خبرگزاری مهر سرماخوردگی نشر دوباره

پاسخ دهید