آیا زیبایی ارثی است؟

یافته های تحقیقات محققان نشون می دهد، اندازه جذابیت چهره بانوان با مقدار هورمون استروژن بدن شون رابطه مستقیم داره.

« فلانی چه قدر خوشگله؛ به مادرش رفته… آب و هوای شمال خوبه؛ به خاطر همین مردم اش پوست شفافی دارن…..» شک نداشته باشین شنیدن این حرف ها واسه شما تازگی نداره. ولی می دونین واقعا محیط چه تاثیری بر زیبایی داره؟ و تاثیر ارث بر زیبایی یا نازیبایی آدم ها قطعیه؟.

خانوم هایی که هورمون استروژن در بدن شون بیشتر ترشح می شه، از زیبایی ظاهری و سلامت پوست و موی بیشتری بهره مند هستن. یافته های تحقیقات محققان اسکاتلندی نشون می دهد، اندازه جذابیت چهره بانوان با مقدار هورمون استروژن بدن شون رابطه مستقیم داره.

واسه انجام این مطالعه از چهره بانوان شرکت کننده در این پروژه تحقیقاتی تصویربرداری شد و در هر نوبت تصویربرداری، نمونه ادراری واسه تعیین اندازه هورمون استروژن بدن در اختیار محققان قرار گرفت.

هورمون استروژن، هورمون جنسی زنانه س که باعث بروز صفات زنونگی در بانوان می شه. اندازه هورمون استروژن که در بدن هر زن در دوره هفت ساله بلوغ تولید می شه، تحت تاثیر عوامل ارثیه.

این هورمون بر رشد استخون ها و شکل گیری بافت های بدن و هم زیبایی و سرحالی زنان اثر میذاره.

شاید تصور کنین اینطوری می تونید با هورمون درمانی و دریافت مقادیر بالاتر استروژن به زیبایی بیشتری دست پیدا کنین اما این محققان تاکید می کنن هر چند بالا بودن اندازه این هورمون در بدن دختران جوون بر اندازه جذابیت ظاهری اونا می افزاید اما این به اون معنی نیس که واسه دست پیدا کردن به زیبایی بیشتر به سراغ هورمون برن چون مشکلات بد و منفی مصرف هورمون اضافی هنوز واسه محققان روشن نشده.

زیبایی، زیبایی می آورد

محققان دانشگاه آبردین، این مطالعه باحال رو روی جذابیت چهره افراد جور واجور انجام داده ان. دکتر بن جونز، روان شناس و یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی، می گوید:” تحقیقات ما نشون می دهد قضاوت دور و بری ها درباره همون فرد بر نظر ما درباره جذابیت چهره ایشون موثره.”

شاید شمام واسه اولین بار یه بازیگر رو تو یه فیلم ببینین و اصلا به نظر شما قشنگتر و جذاب نیاد ولی فقط کافیه بفهمین که اون بازیگریه که فلان جایزه مشهور جهانی رو دریافت کرده تا داستان هایی اسطوره ای درباره جذابیت ظاهری اون بر سر زبون ها بیفته و این کم کم روی قضاوت شما درباره زیبایی یا جذابیت اون تاثیر بزاره.

در این لحظات، معمولا ناخودآگاه تلاش می کنین نقاط جذاب چهره اون رو کشف کنین و کم کم چهره عادی اون به نظرتون متفاوت می شه. دکتر جونز و گروه اش، روش جالبی واسه انجام این مطالعه در پیش گرفتن.

اونا در اول از گروهی از زنان خواستن که در این مطالعه، شرکت کنن. از طرف دیگه، اونا از یه مرد خوش قیافه خواستن که در چند فیلم ویدیویی بازی کنه.

در یکی از این فیلم ها، زیبایی ظاهری این مرد در فیلم مورد تشویق اطرافیانش قرار می گرفت ولی در فیلم های دیگه، بقیه بازیگران فیلم به زیبایی ظاهری اون اصلا توجهی نداشتن و بی فرق از کنار اون عبور می کردن.

بعد محققان، این فیلم رو به زنائی که در این تحقیق شرکت کرده بودن نشون دادن و با کمال تعجب دیدن فیلمی که در اون زیبایی نقش اول فیلم مورد تشویق بقیه بازیگران قرار می گرفت، زنان هم اون بازیگر رو بسیار قشنگتر و جذاب آزمایش می کردن، در حالی که همون چهره در فیلمی دیگه که مورد توجه بقیه قرار نمی گرفت، از طرف گروه دیگری از زنان که اون فیلم رو دیده بودن، بسیار عادی و معمولی آزمایش شده بود.

سرپرست این گروه تحقیقاتی به شوخی می گوید:” مثلا اگه من به همراه یه بازیگر خوش چهره سینما مثل ” برادپیت ” در خیابون قدم بزنم، مطمئنا تموم نگاه ها به طرف این بازیگر معروف جلب می شه و زیبایی ظاهری اون و بیشتر از اون، قضاوت و نظریه عمومی مردم درباره زیبایی چهره اون، جذابیت چهره اش رو صدها برابر پررنگ تر ازم می کنه.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

بازنشر

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *