آیا زندگی جاودانه انسان ممکن است؟

آیا زندگی جاودانه انسان ممکن است؟

افزایش طول عمر احتیاجی به دارو، مواد اضافی و یا پیوند عضو نداره. یه راه مشخص داره، این که کمتر کالری دریافت کنین و در واقع کمتر غذا بخورین. این رژیم غذایی که با نام محدود کردن کالری شناخه می شه، روی خیلی از موجودات زنده مانند موش و قارچ آزمایش شده و یافته های مثبتی از این آزمایش ها بدست آمده. بقیه آزمایش ها روی این رژیم غذایی حتی نشون دهنده ی کاهش مریضی ها و مشکلات حاصل از کهنسالیه. لزومی نداره واسه رعایت این رژیم گرسنه بمونین بلکه باید غذاهایی که می خورید کم کالری باشن تا جایی که کالری ورودی به بدن شما ۳۰ درصد کم بشه.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ به چه دلیل محدود کردن کالری یافته های مثبتی رو نشون می دهد؟ ساختار بدن آدم طوریه که موقع قحطی، تولید سلول های جدید رو متوقف می کنه تا این عمل رو تو روزهایی که کالری مناسبی دریافت می کنه، دوباره از سر بگیره. پس بهتره که تعداد ژن های موثر در پیشگیری و تعمیر سلولی رو بیشتر کرده و عمل تولید سلولی رو کمی کند کنیم. ما ژن های مخصوصی در بدن خود داریم که کمبود مواد غذایی رو احساس کرده و روند پیری رو از جا در آورد می کنن و منتظر شرایطی می مانند که قحطی از بین بره.

با این که بازم بحث بر سر موثر بودن رژیم محدود کردن کالری هست اما به نطر می رسد ساختار این رژیم برابر با کارکرد سلول های بدنه و روی کاغذ می تونه عمر آدم ها رو زیاد کنه. به خاطر این هم محققان با تحقیق روی این رژیم، روش ی پیری رو مورد بررسی قرار میدن و در تلاش واسه پیدا کردن دارویی واسه افزایش عمر هستن.

ممکنه نام بعضی از این داروها رو شنیده باشین. «رزوراترول» دارویی معروفه که در پوست انگور یافت می شه و داروییه که تبلیغ زیادی روی اون انجام شده. اما بدیش اینه دلایل کافی واسه موثر بودن این دارو در دست نیس.

راپامایسین در آزمایشگاه روی قارچ ها، موش ها و بعضی PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)داران آزمایش شده و یافته های مثبتی بدست آمده.

دارویی که کمتر شناخته شده اما خیلی با اهمیته، «راپامایسین» اسمشه. این دارو در واقع در خاکی که از جزیره ی ایستر جمع بیاری شده بود، یافت شده. راپامایسین مجوز دارویی داره و واسه آدمایی که عمل پیوند عضو رو گذرونده ان به خاطر پس نزدن عضو جدید، تجویز می شه. بعد از سال ها استفاده بود که محققان متوجه تاثیر این دارو بر کند شدن پروسه پیری هم شدن. با این که رزوراترول داروییه که بیشتر شناخته شده، اما راپامایسین داروییه که مشاهدات آزمایشگاهی موثر بودن اون رو بیشتر تایید می کنن.راپامایسین در آزمایشگاه روی قارچ ها، موش ها و بعضی PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)داران آزمایش شده و یافته های مثبتی بدست آمده.

هر چند این داروها ما رو واسه همیشه زنده نگه ندارن اما با به کار گیری اون ها می تونیم روند پیری رو بهتر درک کنیم. هر کدوم از داروهای نامبرده روی بخش مشخصی از ساختار پیری اثر میذاره. رزوراترول روی روش ای به نام mTOR و راپامایسین روی روش ای به نام سیرتوئین تاثیر گذاره. این دو روش به همراه روش ی نشون انسولین، مهم ترین کنترل کننده های روند پیری هستن.

در واقع معقوله که سه روش ی نامبرده نقشی موثر در افزایش طول عمر اجرا کنن، چون که همه ی این روش ها روی تشخیص وجود یا نبود وجود مواد غذای لازم واسه رشد سلولی، مهم ترین تاثیر رو دارن. دوباره در مورد دلیل موثر بودن رژیم محدود کردن کالری فکر کنین، وقتی که ژ نی قصد تولید مثل داشته باشه طبیعتا ژن هایی که در حس کردن وجود یا نبود وجود ماده ی غذایی نقش دارن،د دست به کار می شن و اگه مواد غذایی لازم موجود باشن اجازه ی تولید مثل رو به ژن نامبرده میدن.

زیست شناسی علم پیچیده ایه، در حالی که محققان فقط روی یکی از سه روند بالا تمرکز کرده ان اما در واقع این سه روند در رابطه نزدیکی با هم هستن و شبکه ی بزرگی می سازند. این رابطه نزدیک می تونه دلیل سخت بودن پیدا کردن راهی واسه افزایش طول عمر، باشه. هر کدوم از دارو ها روی یکی از راه ها تاثیر می گذارن و این تاثیر ممکنه بر کل شبکه تاثیر منفی بزاره.

این تحقیقات مانند بازی شده که هر مرحله ای پشت سر گذاشته می شه، مشکلی دیگه ایجاد می شه. تنها راه شکست دادن این مشکلات دیدن این سه روش در غالب یه شبکه ی بزرگه. اما داروها تنها نیستن، روش های دیگری هم واسه رسیدن به این هدف هست.

heart-bioprint-640x353

ساخت سلول ها، یا یه عضوی از بدن و یا حتی کل بدن هم می تونه روزی تحقق یابد. تازگیا محققان با رشد دادن مثانه ای جدید با به کار گیری سلول های خود مریض، مشکلات مثانه ای اون رو درمون کردن. روش دیگه گول زدن ژن ها هستش تا تصور کنن ما بازم جوون هستیم و روند پیری رو از جا در آورد تر بکنن. حتی بارگذاری اطلاعات در مغز هم مطرح شده. در این روش رشته های عصبی مغز رو با ترانزیستورهای کامپیوتری جانشین می کنن تا بتونن فعالیت مغز رو کنترل کنن.

زندگی جاودانه و طول عمر زیاد امکان پذیره

زندگی جاودانه و طول عمر زیاد امکان پذیره اما اگه به واقعیت ملحق شه، چه معنایی واسه آدم ها داره؟ ما بازم از سن ۲۰ سالگی تا ۶۰ سالگی مشغول کار هستیم و بعد اون بازنشسه می شیم؟ جمعیت جهان چه تغییری می کنه؟ چه اتفاقی می افته اگه فقط افراد پولدار بتونن از این روش ها استفاده کنن؟ زندگی جاودانه شاید حتی در سال های نه خیلی دور هم عملی شه اما سوال اساسی اینجاس که این اتفاق می تونه باعث فاجعه شه و آدم ها همدیگه رو از بین ببرن؟

دیدن نیمه پر لیوان و نگاه مثبت در زندگی

مواد غذایی به درد بخور واسه افزایش طول عمر

افزایش طول عمر خبرهای داغ روز زومیت

پاسخ دهید