آیا در پوست آسیب دیده کاشت مو امکان پذیر است؟

آیا در پوست آسیب دیده کاشت مو امکان پذیر است؟

صدمه پوست رو میشه به دو نوع تقسیم کرد:

۱- آسیب دیدن سطحی پوست که در این حالت فقط لایه اپیدرم (سطحی ترین لایه پوست) از بین میره. این وضعیت در سوختگیای سطحی پوست، خرا شای جزئی و ظریف پوست و وقتی که پوست به صورت سطحی به سطح ناصافی مالیده می شه، اتفاق می افته.

در این حالت سیستم بازسازی کننده بدن به طور کامل پوست رو بازسازی کرده و یه پوست جدید و به طور کاملً طبیعی در محل صدمه ظاهر می شه که فقط ممکنه کمی تغییر رنگ داشته ولی از جهات دیگه طبیعیه و وظایف پوست رو به صورت کامل انجام میده.

۲- صدمه عمقی پوست که در اون لایه وسطی پوست (درم) و یا لایه عمقی اون (هیپودرم) هم دچار آسیب شدن. این وضعیت در سوختگیای عمقی پوست، جراحات و زخمای عمیق پوست و بعضی بیماریای پوست مانند اما پلان، آبله مرغان، جوش غرور جوونی و لوپوس پوستی مشاهده می شه.

درزمان این صدمه سیستم بازسازی کننده پوست فقط تا حدی می تونه پوست رو بازسازی کرده و در آخر محل جراحت پوست با یه نوع بافت عجیب به نام اسکار (جوشگاه) پوشیده می شه. واقعا وجود اسکار نشون دهنده تلاش ناموفق پوست واسه بازسازی خود بوده و از طرف دیگه مؤید عمقی بودن آسیب وارده به پوسته.

بافت اسکار دارای خصوصیات ذیله:

۱- بدون ضمائم پوست (غدد چربی، غدد عرق و مو) هستش.

۲- اعصاب حسی و ساختمانای گیرنده حس گرما، درد، فشار و چیزای دیگه ای به جز اینا در اون وجود ندارن.

۳- خاصیت کش سانی پوست طبیعی در بافت اسکار وجود نداره.

۴- بیشترً یه نوع حس عجیب مثل درد غیرعادی درآن هست.

۵- رنگ و قوام اون با پوست طبیعی فرق داره.

۶- خطوط طبیعی پوست در اون وجود ندارن.

از نظر درمانی روشای زیادی واسه رفع اسکار هست :

الف) برداشتن بافت اسکار

روشای زیاد جراحی واسه برداشتن اسکار هست. اگر اسکار بزرگ باشه میشه با جراحی اون رو کوچیک کرد تا کمتر در برابر دید باشه. اسکارهای کوچیک با جراحی به طور کامل ورداشته می شن. البته باید توجه داشت که حتی با تکنیکای مدرن جراحی و بر خلاف کوچیک بودن اسکار، در اکثریت موارد یه رَد بخیه ظریف در پوست باقی می مونه که وجود اون پیشگیری ناپذیره.

ب) مخفی کردن اسکار

اگه بافت اسکار در منطقه مودار بدن (مانند پوست سر، ریش، سبیل و ابرو) به وجود بیاد میشه با کاشت مو تا حدی اون رو مخفی کرده طوری که کمتر در برابر دید باشه. در مواردی هم اول با جراحی اسکار رو کوچیک کرده و بعد مبادرت به کاشت مو در اون می کنن.

به دلیل عجیب بودن بافت اسکار(نسبت به پوست سالم) کاشت مو در اون شامل یه سری مشکلات خاصه :

۱- چون بافت اسکار دارای عروق خونی نیس بنابر این احتمال نگرفتن موهای کاشته شده در اون بیشتر از پوست معمولی بوده و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تو یه جلسه نمیشه تراکم مطلوب و دلخواه رو در اون ایجاد کرد بنابر این در غالب موارد دست کم دوبار کاشت مو در بافت اسکار لازمه که این رو باید به مریض یادآوری کرد.

۲- به دلیل سفت بودن بافت اسکار کاشت مو از نظر تکنیکی مشکل بوده و نیاز به دقت و زمان بیشتری داره.

۳- به دلیل وجود مقدار زیادی بافت سفت (فیبروز) در اسکار امکان داره که موهای کاشته شده در جهت دلخواه رشد نکنن. این مطلب به  خصوص در اسکارهای ابرو و خط رویش مو در جلوی سر مهم زیادیه و باید به مریض گوشزد شه.

۴- عمق جاگذاری گرافتا باید بیشتر از کاشت مو در پوست نرمال باشه تا دسترسی ریشه های کاشته شده به عروق خونی بیشتر شه.

۵- به دلیل خون رسانی ضعیف بافت اسکار، گرم و مرطوب نگه داشتن منطقه کاشت مو واسه چندین هفته پس از عمل به جهت باقی موندن موهای کاشته شده بسیار به درد بخور بوده و خیلی زیادً پیشنهاد می شه.

بهتره که همیشه از راه FUT در کاشت مو واسه بافت اسکار استفاده شه چون گرافتا در این روش کیفیت بهتری دارن و طول عمر اونا بیشتره. بهترین گرافتا واسه کاشت مو در اسکار، گرافتای دارای ۳- ۲ تارمو هستن چون این گرافتا پوشانندگی بهتری ایجاد می کنن. بقیه مسائل در مورد کاشت مو در مورد اسکار فرقی با حالات دیگه نمی کنن.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

بازنشر سیمرغ

پاسخ دهید