آیا “بیگ‌بنگ” آغازگر جهان است؟

محققان دانشگاه امپریال کالج لندن تونسته ان مدلی رو واسه اثبات یه نظریه جنجالی ارائه کنن که براساس اون، تولد جهان شاید با انفجار بزرگ (بیگ بنگ) همراه نبوده.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، طبق این نظریه، جهان شاید دوره های متناوبی از باز شدن و انقباض رو تجربه کرده و بدون اینکه در خود فرو بریزه، از حالتی به حالت دیگه تغییر کرده.

این نظریه که “بیگ باونس” (جهش بزرگ) اسمشه، از مدتها قبل مورد بحث قرار داشته، اما حالا محققان مدلی رو واسه نمایش امکان پذیر بودن این سناریو ایجاد کرده ان که اجازه می دهد یه جهان جدید از حالت منقبض قبلی به حالت منبسط بعدی بپرد.

تصور عادی اینه که باز شدن الان جهان در نتیجه انفجار بزرگ اتفاق افتاده که از نقطه ای از ماده داغ و متراکم بوجود آمده.

با اینکه ایده جهش بزرگ از سال ۱۹۲۲ مورد بحث فیزیکدانان بوده، اما به دلیل ناتوانی در توضیح چگونگی تغییر جهان بدون ویرانی کامل اون، کنار گذاشته شده بود.

در تحقیق جدید که در مجله Physical Review Letters منتشر شده، محققان توضیح داده ان که همه ذرات در جهان اولیه تحت حاکمین مکانیک کوانتومی قرار داشته ان.

این قانون به اتم ها اجازه وجود داده و مانع از تلف شدن انرژی الکترون ها و ویرانی اون ها در زمان سفر از بین هسته می شه.

در حالیکه مکانیک کوانتومی رفتار ذرات زیراتمی رو کنترل می کنه، ماده بزرگتر از رفتار متفاوتی بهره مند بوده و تقارن منظم رو زیر پا می گذارد.

به گفته محققان، در جهان اولیه این قوانین فیزیکی واسه کل ساختار و حتی تعاملات در اندازه های کوچیک تر از اتم هم کاربرد داشته. از این رو، جهان به جای اینکه در آخر یه دوره انقباضی درهم فرو ریخته و خود رو نابود کنه، شاید خود رو بوسیله مکانیک کوانتومی نجات داده.

محققان مدل خود رو براساس این ایده ساختن که جهان اولیه از تقارن منظم تحت قوانین مکانیک کوانتومی بهره مند بوده.

اونا با این مدل پیش بینی کرده ان که جهان شاید از جهان منقبض شده قبلی جهش کرده و در اثر ویرانی به وجود نیامده.

محققان با ادامه تحقیقات به دنبال اعمال این مدل واسه توضیح چگونگی به وجود اومدن بقیه عناصر مانند کهکششان ها از یه جهان ساده هستن.

همه چیز درباره موجودات فضایی و یوفوها

ظاهر موجودات فضایی چیجوریه؟

ایسنا دانستنی

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *