آیا افراد بعد از جراحی زیبایی احساس بهتری دارند؟

من خیلی به آینه نگاه نمی کنم ولی بعضی از دوستانم حتی در راهروی منزلشون آینه دارن و بعضی وقتا چهره خود رو از نزدیک در اونا می بینم. از افتادگی گوشه پلک ام راضی نیستم ولی مجبور هم نیستم این تغییر به وجود اومده بوسیله سن رو قبول کنم.

جراحی زیبایی دیگه عادی شده و هر سال که می گذره شکل های جور واجور و اقسام این جراحی ها از گذشته بیشتر در دسترسه. یعنی ما داریم با به تاخیر انداختن مشکلات بالا رفتن سن و دستکاری در بدن افراد کم سن و سال با هدف دلخوش کردن اونا، عادت می کنیم.

طبق آمار انجمن جراحان زیبایی بریتانیا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ عمل جراحی مثل این در بریتانیا انجام شده. ده سال بعد تعداد جراحی ها به بالای ۵۰ هزار مورد رسید که بیشتر موارد جراحی بزرگ کردن پستون بوده.

به چه دلیل مردم به جراحی زیبایی روی می بیارن؟ در فرهنگ معاصر ما فشار واسه جوون و قشنگتر به نظر رسیدن رو به زیاد شدنه، مخصوصا واسه زنان که هنوزم به خصوص در محیط کار براساس ظاهرشون قضاوت می شن. رسانه ها هم پر از برنامه های مربوط به تغییر و بهبود ظاهره که جراحی زیبایی رو تقدیس می کنن و هر نسلی که می گذره ستاره های مشهور فیلم و موسیقی جوون تر و سرحال تر به نظر می رسند.

فرهنگ ما، نیمه آگاهانه یا شاید هم نچندان نیمه آگاهانه، احساس مردم در مورد خودشون و ظاهرشون رو تغییر می دهد. مردم واقعا باور دارن که اگه از این هنجارهای فرهنگی پیروی کرده و خود رو بیشتر با اونا منطبق کنن زندگی موفق تر و شادتری دارن.

در کل ۸۵ درصد کسائی که تحت عمل زیبایی قرار می گیرند زنان هستن. بیشتر این زنان می خواهند جذابیت خود واسه جنس مخالف رو بیشتر کنن. پس در آخر گناه این وضعیت بر دوش مردونه. ما احساس اعتماد به نفس در زنان رو ضعیف کردن می کنیم و بعد از این احساس نبود رضایتی که در اونا ایجاد شده واسه پول درآوردن در رشته جراحی زیبایی استفاده می کنیم.

پورنوگرافی امروزه گسترده شده و همه جا هست و قاعدتا یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد احساس نارضایتی از پیکر و ظاهر افراده. بذارین مثالی بزنم. نکته عجیب اینه که دولت بریتانیا ختنه زنان رو ممنوع کرده ولی همزمان عمل جراحی واسه تغییر شکل دادن آلت تناسلی زنان به شکل زیادی مد شده و رو به زیاد شدنه. زنان و دختران یا شاید همسران و دوست پسران اونا، ارزش زنان رو با چیزی که در پورنوگرافی می بینن می سنجند.

البته میشه دلیل آوردن کرد که بریتانیا کشور آزادیه. معیارهای اخلاقی سیستم خدمات درمانی این کشور براساس اصل حق انتخاب آزادانه فرد ساخته شده ان. اگه کسی ظرفیت تصمیم گیری داشته باشه و می خواهد پول خود رو صرف تزریق بوتاکس یا کوچکتر کردن سینه های افتاده شوهرش بکنه به خودش مربوطه.

اما در آخر تاثیر و نتیجه این همه تصمیمات فردی، تغییر درک فرهنگی همگانیه. اگه بر تعداد آدمایی که با جراحی زیبایی می خوان اثرات بالارفتن سن رو کم کنن مرتب اضافه بشه تصور و توقع ما از ظاهرمون در دوران سالخوردگی تغییر می کنه.

در این صورت چشم انداز معلولیت چیه؟ وقتی که “طبیعی” به مرور به “فوق طبیعی” بدل شه چه بر سر “عجیب” میاد؟ خیلی از ما چهره و اندامی داریم که با معیارهای عادی زیبایی فرق داره. حتی انجمن خیریه ای هست به نام تغییر چهره که کارش کمک به افرادیه که صورت اونا به دلایل جور واجور شکل و حالت طبیعی خود رو از دست داده و واسه پذیرش بهتر این افراد در جامعه تلاش می کنه.

من به خاطر دچار شدن به مریضی ژنتیکی آکندروپلازی که در فرهنگ بیشتر به مریضی کوتولگی می شناسنش، کله بسیار بزرگ و پاها و بازوهای کوتاه و کلفتی دارم. به غیر از یه روش شکنجه وار که اصطلاحا دراز کردن اندام نامیده می شه، هیچ کار دیگری واسه تغییر دادن شکل بدنم نمی توانم انجام دهم. پس اگه واقعا می خواهم احساس خوبی درباره خودم داشته باشم باید فرق های ظاهر و اندام خود رو قبول کنم.

البته این کار ساده ای نیس. مثل همه افراد دیگری که رشد جسمی شون محدود بوده، مردم همیشه به من خیره می شن، مرتب به من می خندند و حتی مسخره ام می کنن.

ایران در میان ده کشور اول دنیا از نظر جراحی خوشگلیه

در ایران جراحی بینی شایعترین جراحی خوشگلیه.

بعد از جراحی بینی، جراحی های ترمیمی با چربی (Lipostructure or Lipofilling) یا به اصلاح پیوند چربی، شایعترین جراحی های زیبایی در ایرانه.

بوتاکس (تزریق سم بوتولینوم)، تزریق مواد پرکننده و قابل جذب (Fillers & Resorbable) و مو زدایی لیزری شایع ترین روش های غیرجراحی زیبایی در ایرانه.

مصریان باستان عمل جراحی بینی انجام می دادن و شوشروتا طبیب باستانی هندی در قرن ششم قبل از میلاد عمل جراحی پلاستیک و آب مروارید انجام می داد.

اما من یاد گرفته ام که حتی اگه ظاهرتون خیلی فرق داشته باشه بازم در چشم بعضی می تونید جذاب باشین. اون چیزی که واقعا باعث می شه مردم شما رو دوست داشته باشن و حتی عاشق شما شن، بیشتر به شخصیت فرد ربط داره – خصوصیاتی مثل خونگرمی، توجه به بقیه، خوش صحبتی و به خصوص شوخ طبعی.

پس شاید افراد معلول بتونن درس هایی رو که از زندگی خاص خود یاد گرفته ان به افراد غیر معلول هم یاد بدن. به تجربه من، اون دسته از افراد معلول که با شرایط جسمی خود کنار اومده ان بسیار کمتر حواسشانبه بدنشونه.

در مورد افراد غیر معلول هم باید گفت که بدن پوشیده در لباس نمایی غیر واقعیه که به بقیه نشون میدن.

بدن برهنه، بدون آراستگی و آرایش مایه خجالت بعضی از مردم شده. اما ما افراد معلول همیشه متفاوتیم بخاطر این چیزی واسه مخفی کردن نداریم و از برهنه شدن خجالت نمی کشیم. اختلاف اینجا هستش که ما معلولان با اندامهای بشدت خراب خود ممکنه از کسائی که کمبود کوچیکی دارن، بیشتر احساس شادی و رضایت کنیم.

سیلیکون واسه بزرگ کردن پستون

نظرسنجی ها و بررسی های آماری نشون میدن که نارضایتی جوانان بریتانیایی از ظاهر و اندام خود نسل به نسل بیشتر می شه. مثلا پژوهشی در سال ۲۰۱۳ نشون داد که حدود یه سوم دختران بین سنین ۱۱ تا ۲۱ سال از ظاهر و اندام خود ناراضی هستن و بیشتر از یه چهارم اونا جراحی زیبایی رو در نظر می گیرن.

اگه کسی در مورد ظاهر و اندام خود احساس خوبی نداره باید جراحی زیبایی رو به اون پیشنهاد کنیم یا باید به اون کمک کنیم که بر اضطراب و نارضایتی خود فایق آید؟ اگه فکر می کنین عقیده داره که این کار پایمال کردن حق افراده که کاری رو که دوست دارن با بدنشون بکنن، به این دقت کنین: تحقیق های جدید نشون داده احتمال خودکشی زنائی که پستون خود رو با جراحی بزرگ می کنن، از بقیه مردم دو تا سه برابر بیشتره.

از قرار معلوم بعضی از این افراد یه جور نارضایتی عمیق دارن که خود رو به شکل جراحی سینه بروز می دهد. ولی جراحی ریشه نارضایتی اونا رو درمان نمی کنه.

تحقیق های زیاد نشون داده ان ۱۰ درصد از آدمایی که جراحی زیبایی انجام میدن دچار مشکل خود بیریخت انگاری هستن، یه مشکل روانشناختی شناخته شده.

اما جراحی زیبایی نمی تونه به مبتلایان به این مشکل احساس بهتری درباره بدنشون بده. به گفته فعالان سلامت، در بریتانیا بیشتر از ۷۲۵ هزار نفر از شکل های جور واجور مشکل خوردن رنج می برند. یکی از این مشکلات، بی اشتهایی مرضی، بالاترین اندازه مرگ رو در بین تموم مریضی های روانی داره.

اما علاوه بر جنبه های روانی، مسئله سلامتی هم مطرحه. شاید بعضی از خوانندگان به یاد بیارن که تازگیا به کار گیری سیلیکون ناجور واسه بزرگ کردن پستون باعث نگرانی شده بود. بیشتر روش ها و جراحی های زیبایی ممکنه یافته های و مشکلات جانبی منفی داشته باشن. معمولا در کشورهایی مثل بریتانیا بیشتر جراحی های زیبایی در بخش خصوصی انجام می شه و بعد اصلاح و درمان مشکلات و نتیجه های مضر اون به دوش خدمات درمانی ملی می افتد.

پس به نظر من بهتره مشکل افراد با ظاهرشون رو به جای روش های طبی و جراحی، با اقدامات فرهنگی و روانشناختی حل کرد.

به جای عادی دونستن جراحی زیبایی شاید باید تنوع فراوون زیبایی رو نشون بدیم. مثلا به چه دلیل صنعت سرگرمی طیف گسترده و جور واجور تری از ظاهر و پیکر آدمیان رو به نمایش نمی ذاره؟ موسسه های استخدام مدل و هنرپیشه خیلی راحت می تونن افراد با سنین جور واجور، از نژادهای جورواجور، قد بلند یا کوتاه و با ظاهر و اندام های بسیار متفاوت رو پیدا کنن. ما مردها باید بالغ شیم و یاد بگیریم که کمی به زیر پوست و بالاتر از ظاهر زنان نگاه کنیم و فکر کنیم.

هدف من حکم دادن و یا انتقاد کردن از انتخاب آزاد افراد نیس، نگرانی من از فرهنگ و جامعه ایه که اول نارضایتی از ظاهر و اندام رو در آدما به وجود می آورد و بعد واسه حل مشکل فرهنگی جراحی زیبایی رو تجویز می کنه.

ولی شاید شما با من مخالف باشین، شاید فکر کنین راهی که جامعه و فرهنگ امروزی در پیش گرفته درسته. شما شاید از بیشتر شدن گزینه ها استقبال کنین. شاید از نتیجه جراحی بینی یا جراحی واسه چربی ورداری از شکمتون خوشحال باشین.

ولی این نکته خیلی با اهمیته که به چه دلیل عمل جراحی زیبایی امروزه تا این حد عمومیت پیدا کرده و چه تاثیری روی تک تک افراد و کل جامعه به جا می ذاره. لازمه که این روند رو شناخته و در برابر اون بایستیم.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

جراحی زیبایی مطالب باحال روز

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *