آیا ارتباطی بین دیابت پنهان و سرطان وجود دارد‌؟

آیا ارتباطی بین دیابت پنهان و سرطان وجود دارد‌؟

prediabetes

تحقیقات جدید خبر های ناراحت کننده ای واسه ۸۶ میلیون آمریکایی که گرفتار به دیابت مخفی هستن داره . این افراد نه فقط درخطر دچار شدن به دیابت نوع ۲ می باشن، بلکه احتمال دچار شدن به سرطان در این افراد بیشتره .

افراد گرفتار به دیابت مخفی دارای سطح گلوکز بالایی در خون خود هستن ، اما نه اونقدر بالا که به عنوان دیابت از اون یاد شه . علائم دیابت مخفی شامل مقاومت گلوکز غیرعادی ، اندازه گلوکز ناشتای غیرعادی یا هردوی این ۲ عامل می باشن .

با وجود افزایش روز افزون افراد گرفتار به دیابت نوع ۲ ، باید گفت که این مریضی یه شبه ایجاد نمی شه . افزایش سطح قند خون ، مشکلیست که با گذشت زمان و به دلیل سبک زندگی غلط ایجاد می شه ؛ عواملی مثل رژیم غذایی غلط ، ورزش نکردن و چاقی ! بالا رفتن سن هم به تنهایی با کم شدن کارکرد سلول های بتای لوزالمعده ، در دچار شدن به دیابت موثره . اگه افزایش قند خون کنترل نشه ، دیابت مخفی می تونه طی ۱۰ سال تبدیل به دیابت نوع ۲ تموم عیار شه .

حالا ، طبق تحقیقات منتشر شده در Diabetologia (مجله ی انجمن تحقیقات دیابت اروپا )، دیابت مخفی می تونه خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد کنه . این مقاله که شامل تحلیل متابولیسمی ۱۶ آزمایش روی ۸۹۱۴۲۶ فرد از آمریکا ، اروپا ، آفریقا و آسیا بوده ، نشون می دهد که دیابت مخفی خطر دچار شدن به سرطان رو ۱۵ % افزایش می دهد . با برسی بیشتر شکل های جور واجور این سرطان های احتمالی ، تحقیقات نشون داد که دیابت مخفی باعث افزایش خطر دچار شدن به سرطان های معده و روده بزرگ ، کبد ، لوزالمعده ، سینه و رحم می شه . رابطه خاصی بین دیابت مخفی و سرطان نای و ریه ، پروستات ، تخمدان ، کلیه و مثانه پیدا نشده .

عوامل خطرساز خود رو بشناسین

به چه دلیل دیابت مخفی باعث سرطان می شه؟ یکی از عوامل شاخص ، چاقیه . اضافه وزن و چاقی یکی از اصلی ترین عوامل افزایش خطر دچار شدن به دیابت و سرطان است . مجریان این تحقیقات ، با انجام تحلیل هایی در مورد چاقی با به کار گیری BMI، به این نتیجه دست یافته ان . اون ها متوجه شده ان که حتی پس از کنترل وزن ، دیابت مخفی بازم خطر سرطان رو ۲۲ % افزایش می دهد .

محققین چندین توضیح دیگه هم واسه این افزایش خطر بیان می کنن. قند خون بالای طولانی یا ا دیاد قند خون می تونه باعث افزایش فشار اکسیدی شه که یه جور اختلاف در تولید و مقابله بدن با آثار منفی رادیکال های آزاد سرطان زا می باشه . قند خون زیادتر از اندازه بالا می تونه منتهی به تولید ماده مضر ناخواسته دیگه ای شه که به عنوان (advanced glycated endproducts (AGEsشناخته می شن و می تونن باعث ایجاد سرطان و مریضی های دیگه شن .

هم اینکه ، محققین می می گن افزایش مقاومت در برابر انسولین می تونه باعث افزایش اندازه انسولین در بدن شده و به رشد و تقسیم سلول های سرطانی کمک کنه . سومین عامل ، جهش های ژنتیکی در افراده که بیشتر از قبل اونا رو در خطر دچار شدن به سرطان قرار می دهد . طی یه تحقیق که تازگیا انجام شده ، نبود کارکرد درست یه ژن که وظیفه سرکوب تومور ها رو داره ، افراد رو با خطر بیشتر دچار شدن به سرطان و دیابت مخفی رو به رو می کنه .

اونا اضافه کردن : ”باید دقت کرد که متفورمین ، یکی از ساده ترین دارو های تجویزی واسه درمان دیابت نوع ۲ ، دارای بعضی خواص مواظبت کننده و ضد سرطان می باشه . این دارو خطر دچار شدن به سرطان در طول زندگی بیماران دیابتی رو حدود ۳۰ % کاهش می دهد ” . با این همه ، اینکه این تاثیر در بیماران گرفتار به دیابت مخفی هم هست یا خیر ، هنوز بررسی نشده ؛ تحقیق دیگری در همین زمینه که این ماه منتشر شد ، نشون داده که مصرف متفورمین تاثیری بر خطر دچار شدن به سرطان نداره . این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتریست .

سرنوشت دیابت خود رو تغییر بدید

با افزایش هرساله افراد گرفتار به دیابت مخفی و نوع ۲ ، تلاش واسه مراقبت از سلامتی اهمیت بیشتری پیدا کرده . داشتن دیابت مخفی به معنی این نیس که شما محکوم به دچار شدن به دیابت نوع ۲ هستین . با ایجاد تغییرات در چگونگی زندگی خود هم جهت با کاهش قند خونتون مانند کاهش وزن و ورزش کردن بیشتر ، می تونید این خطر رو خیلی کم کنین .

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

سرطان مجله پزشکی

پاسخ دهید