اگه فهمیده باشین حقوق همکارتان از شما بیشتره چیکار باید بکنن؟ "

دانلود پایان نامه

اگه فهمیده باشین حقوق همکارتان از شما بیشتره چیکار باید بکنن؟ “

در بیشتر شرکتا و سازمانا اطلاعات مربوط به حقوق کارمندان محرمانهه و بیشتر ما از حقوق دریافتی همکارانمان اطلاعی نداریم. اما اگه به طور اتفاقی به این اطلاعات دسترسی پیدا کنین و فهمیده باشین که حقوق یکی از هم رده هاتون از شما بیشتره، چیکار می کنین؟ چه واکنشی باید نشون بدین؟ باید به همکارتان بگید که از این موضوع آگاهی دارین؟ با مدیرتون صحبت می کنین؟ چیجوری می تونین با استفاده از این اطلاعات خواسته کنین حقوق تون زیاد شه؟

 

پیشنهاد ی کارشناسان

آرامش خود رو حفظ کنین

شرایط رو بررسی کنین

منون پیشنهاد می کنه که واسه درک بهتر موضوع، به شرایط از دید مدیرتون نگاه کنین. اون می گه: «به این فکر کنین که چرا این تصمیمات در مورد دست مزدها در پیش گرفته شدن؟» شاید همکارتان که حقوق بیشتری دریافت می کنه، سابقه و تجربه بیشتر و یا مهارت کاری بالاتری داره. شاید پیش از استخدام در این شرکت، در شرکت دیگری فعالیت داشته. در مورد تواناییا، خلاقیتا و کیفیت کارتون فکر کنین. نکته ی اصلی این جاست: دیلون می گه باید از خودتون بپرسید: « حقوق من نسبت به همکارانم منصفانهه؟» اگه با در نظر گرفتن همه موارد جواب مثبته، «با استفاده از علم و معلومات تون، تا فرارسیدن بررسیا آینده، شرایط بهتری رو واسه خودتون رقم بزنین.» اگه جواب منفیه، باید با مدیرتون صحبت کنین. دیلون هم اینجور باور داره تا زمانی که به دنبال «حمایت و راهنمایی» هستین، مطرح کردن این موضوع با همکارتان که حقوق بیشتری دریافت می کنه، ایده ی مناسبی نیس.

با مدیرتون صحبت کنین

اطلاعات بیشتری از واحد منابع انسانی شرکت دریافت کنین

شما نباید رابطه خود با مدیرتون رو خراب کنین: رابطه ای که دیلون از اون به عنوان «مهم ترین رابطه کاری شما» نام می بره. اما وقتی بخواهید روی افزایش حقوق تون اصرار کنین، باید اطلاعات تون رو تا حد امکان افزایش بدین. اون پیشنهاد می کنه به بخش منابع انسانی شرکت خود برید. منون اضافه می کنه: «مسئولان این بخش به احتمال زیاد گفت و گوی خیلی سردی با شما درباره دست مزد کارکنان شرکت دارن اما این گفت و گو می تونه اطلاعات بیشتری از دست مزد کارمندان هم رده شما در اختیارتون بذاره.» وقتی بدونین حقوق دریافتی شما در مقایسه با بقیه چیجوریه – کم زیاد یا متوسط – می تونین محاسبه منطقی تری از افزایش دست مزد خود داشته باشین. می تونین میزان توانایی شرکت در افزایش دست مزدتون رو بهتر درک کنین. اون پیشنهاد می کنه مکالمه رو با حس کنجکاوی پیش ببرین و سوالات روشن و مشخصی رو مطرح کنین. «کسی رو متهم نکنین و گستاخانه رفتار نکنین. اگه فهمیدین که حقوق دریافتی شما در مقابل فعالیتی که انجام میدید کمه، واحد منابع انسانی موظفه موضوع رو به طور شفاف به شما توضیح بده.»

مطلب مرتبط :   مزایا و معایب تجارت الکترونیکی

واقع بین باشین

دیلون می گه: «وقتی انتظار افزایش حقوق تون رو دارین، باید در مورد احتمالات واقع بین باشین.» حقیقت اینه که «تا زمانی که جایگاه شغلی جدیدی به دست نیارین و جایگاه فعلی خود رو ارتقاء ندین، حقوق شما افزایش زیادی پیدا نخواهد کرد. این قانون شرکتای بزرگه.» اما اگه به نظر نمی رسه حقوق تون افزایش زیادی پیدا کنه، به راه های دیگری واسه پر کردن این خلا فکر کنین. شاید یک هفته اضافه کار و کارایی بالا بتونه شناخت کافی از شما رو واسه افزایش دست مزد به مدیرتون بده. اگه هیچ یک از این راهکارها موفق نبودن، شاید باید به فکر یک کار جدید باشین. منون اضافه می کنه: «روند جست و جو به شما ثابت می کنن واقعا چقدر مهم هستین.»

چیزایی که باید به خاطر بسپارید

بایدها:

  • دیدگاه مدیرتون رو در نظر بگیرین.
  • اگه افزایش دهن باز کن حقوق تون در کوتاه مدت ممکن نیس، با استفاده از خلاقیت تون به راه هایی فکر کنین که می تونین این خلا رو پر کنین.
  • سعی کنین اطلاعات بیشتری از واحد منابع انسانی شرکت خود کسب کنین.

نبایدها:

  • عجله نکنین. ناامیدی تون کامل قابل درکه، اما سعی کنین آرامش تون رو حفظ کنین و تمرکزتان رو از دست ندین.
  • در طول بررسی حقوق تون، از همکارانی که حقوق بالاتری دریافت می کنن نام نبرین. روی ارزشی که واسه شرکت خود ایجاد می کنین تمرکز کنین.
  • اگه حقوق دریافتی تون از ارزش واقعی کاری که می کنین کمتره و کارفرماتون قصد افزایش اونو نداره، کارتون رو آزاد کنین.

بررسی موردی ۱: پیش از قبول یک شغل، به اندازه کافی اطلاعات کسب کنین

آدارش تامپی (Adarsh Thampy)، چند سال پیش به عنوان بازاریاب فعالیت می کرد و شغل خوبی داشت (یا دست کم این طور فکر می کرد!). اون کارش رو دوست داشت، با خیلی از همکارانش دوست بود و فکر می کرد حقوق مناسبی دریافت می کنه. بعد از یه مدت، اون تونست حقوق دریافتی اش رو دوبرابر کنه. اما وقتی فهمید یکی از همکارانش حقوق بیشتری دریافت می کنه و جزء سهام داران شرکته همه چیز تغییر کرد. اون می گه: «خیلی شوکه شدم، چون خیلی با تجربه تر بودم و این باعث شد احساس کنم مورد سوءاستفاده قرار گرفتیم.»

مطلب مرتبط :   عوامل تأثیر گذار بر اجرا و یادگیری در محیط تمرین

با اینحال اون هیچ کار شتاب زدی انجام نداد. می گه: «کار زیادی نمی تونستم انجام بدهم.» شرکت تاکید کرده بود که دست مزد کارمندان محرمانهه. «پس نمی تونستم مستقیما با مدیرم درباره این موضوع گفت و گو کنم.» اون خودش رو هم مقصر می دونست: «قبل از پذیرش این شغل، باید به قدر کافی تحقیق می کردم و از میزان حقوق دریافتی کارمندان شرکت اطلاعاتی به دست می آوردم.»

آدارش خواسته افزایش حقوق خود رو با مدیران شرکت مطرح کرد اما چیزی درباره حقوق همکارانش نگفت. اون فقط به کیفیت بالای کاری خود اشاره کرد و رئیسش با افزایش ۵ درصدی حقوق اون موافقت کرد. می گه: «زیاد نبود! اما از هیچ بهتر بود.» آدارش خیلی زود به عنوان مسئول بخش بازاریابی شرکت انتخاب شد اما بعد از اون خیلی زود کارش رو آزاد کرد.

اون باور داره تجربیاتش به اون آموختهه که در آینده بهتره از قبل واسه صحبت و گفت و گو در مورد افزایش دست مزد آماده شه. اون می گه: «شرکتا معمولا محدوده حقوق مشخصی، واسه کارمندانی که استخدام می کنن در نظر می گیرن و شما باید با جست و جوی آنلاین و یا صحبت با کارمندان شرکت، اطلاعاتی درباره این محدوده به دست بیارین. با استفاده از این اطلاعات من تونستم در شغل آینده ام خواسته افزایش حقوق ۲۰۰ درصدی رو مطرح کنم و اینطوری نسبت به بقیه همکارانم درآمد خیلی بالاتری داشته باشم.»

آدارش هم حالا صاحب لیدفری (LeadFerry) یک شرکت نرم افزاری اتوماسیون بازاریابی محتواه که به گفتی اون «در این شرکت هیچی پنهونی ای وجود نداره و کارمندان می تونن راجبه دست مزدشون با هم گفت و گو کنن. باور دارم این موضوع باعث می شه مسئول بخش استخدام بهتر از قبل به تعهدات کاری خود عمل کرده و عدالت در تخصیص دست مزدها رو رعایت کنه.»

بررسی موردی ۲: با رئیس شرکت درباره بقیه روشایی که می تونن این خلا رو پر کنن صحبت کنین

مطلب مرتبط :   دیدگاههای مختلف به تعارض

وقتی ارین انگستروم (Erin Engstrom) بعد از مرخصی زایمون به کارش برگشت پیشرفت شغلی پیدا کرد و پس حقوقش زیاد شد. در همین بازه شرکت کارمند جدیدی هم استخدام کرد. ارین می گه: «رئیسم پرونده ی اونو که شامل قراردادش بود به من داد. نمی تونین تصور کنین چقدر شوکه شدم وقتی فهمیدم حقوق دریافتی اون ازم بیشتره.» ارین خیلی باتجربه تر بود و مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد داشت، در حالی که مدرک تحصیلی کارمند جدید کارشناسی بود. اون می گه: «احساس کردم به من توهین شده و مورد بی عدالتی جنسیتی هستش ام.»

ارین خیلی زود درباره این اختلاف با رئیسش صحبت کرد اما از نتیجه شوکه شد. رئیسش به اون گفت با توجه به افزایش گذشته دست مزدش، تا سال آینده تغییری در حقوق دریافتی اون ایجاد نخواهد شد. « رئیسم ادعا کرد به دلیل ارزشی که واسه تواناییای کارمند جدید شرکت قائله، حتی حاضره اگه لازم باشه حقوق دریافتی اونو به مبلغی بیشتر از حقوق خودش زیاد کنه.»

ارین خیلی ناامید شده بود اما موضوع رو به واحد منابع انسانی شرکت آگاهی نداد. می گه: «اون به من گفت واحد منابع انسانی هم جواب مشابهی به این خواسته میده و من به رئیسم اعتماد داشتم.»

یک هفته بعد ارین از رئیسش خواسته کرد به جای یک روز، دو روز در هفته در خونه کار کنه. رئیسش بیشتر از یک ماه به این موضوع فکر می کرد و جواب قطعی به اون نمی داد، پس ارین به فرصتا و موقعیتای دیگر فکر می کرد.

هم حالا ارین در شرکت Recruiterbox، شرکت نرم افزاری استخدام و مدیریت رزومه، مشغول به فعالیته. اون به شرکتا پیشنهاد می کنه درباره حقوق کارمندان شفافیت داشته باشن. اون می گه: «شفافیت کامل در مورد دست مزدها مشکل هستش، اما بهتره محدوده دست مزدها واسه هر پست در شرکت شما مشخص و در دسترس عموم باشه، چه واسه استخدام کارمندان جدید و چه در مورد کارمندان فعلی شرکت. مطمئن باشین که همه کسائی که قصد استخدام شدن در شرکت شما رو دارن و همه کارمندانتان، میدونن واسه کسب بیشترین حد حقوق ممکن، به چه تواناییا و تجربیاتی نیاز دارن.»

برگرفته از: hbr

نکاتی که کارمندان معمولی از اون بی خبرند


24000تومن

دیدگاهتان را بنویسید