لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه تفاوتی دارد؟

لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه تفاوتی دارد؟

 

سئو و بهینه سازی سایت

سئو

لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) چه فرقی داره؟

نوفالو

امیرحسین اکبرزاده

۲۵

۲

۱۴ ۴۳۲۱

واسه درک بهتر لینک نوفالو، بهتره کمی با معنی لینک سازی و تاثیر اون بر اعتبار یه صفحه پیش موتور جستجو صحبت کنیم. لینک دهی چه به بقیه وب سایت ها انجام بشه و چه از سایتی به سایت شما انجام شه، یکی از بخش های مهم در سئو حساب می شه. این وسط، نوع لینک های ورودی و خروجی به سایت خیلی خیلی مهمه چون روش کارکرد موتورهای جستجو در برابر صفحات رو مشخص می کنه.

اگه شما سایتی دارین که در صفحه اصلی اون به ۵ صفحه داخلی از وب سایت و ۵ صفحه خارج از وب سایت لینک داده شده، همه با همً ۱۰ لینک از صفحه اصلی اون به صفحات دیگه اشاره دارن. در مقابل، وقتی که یه سایت به صفحات شما لینک دهد، از یه صفحه خارج از سایت، به صفحات شما لینک داده. حال اگه یکی از صفحات شما ۳۰ لینک گرفته باشه، در کل ۴۰ لینک (۳۰ بک لینک + ۵ لینک داخلی + ۵ لینک داده شده) با اون صفحه در رابطه هستن و موتورهای جستجو واسه تعیین اعتبار این صفحه، تموم این ۴۰ لینک رو بررسی می کنن.

بک لینک

این یه رابطه متقابله و اعتبار وب سایت هنگام لینک دهی به بقیه وب سایت ها در نظر گرفته می شه؛ مگه اینکه با به کار گیری لینک نوفالو این راه ارتباطی رو مسدود کرده باشین. ، می پرسید، لینک نوفالو چیه؟ کمی صبور باشین. پیش تر در مقاله لینک بیلدینگ چیه؟، درباره معنی nofollow صحبت کرده بودیم. با این حال اگه با این معنی آشنایی ندارین، در این مقاله می خوایم فرق لینک نوفالو و فالو رو بررسی کنیم.

لینک فالو یا dofollow چیه؟

بهتره واسه فهم ساده تر، لینک های فالو رو به امتیاز تشبیه کنیم. لینک dofollow بیشتر به معنی امتیاز بیشتره. پس، سایتی که بیشترین امتیاز رو جمع کرده باشه، برنده می شه. وقتی که یه صفحه لینک های dofollow زیادی دریافت می کنه، موتورهای جستجو معمولاً به محبوبیت و کارایی مطالب اون پی می برند و در نتیجه در لیست یافته های جستجو رتبه اون رو نسبت به وب سایت های مشابه بهبود می بخشن. البته باید بدونین تعداد زیاد لینکای dofollow، تحت شرایطی خاص می تونن برعکس عمل کرده و موجب افت رتبه وب سایت شما شن که در ادامه دربارش صحبت می کنیم.

وقتی که در مطالب خود به یه صفحه خارج از سایت خود لینک می بدید، این لینک به شکل زیر میشه:
<a href=”http://www.example.com”>Example</a>
در واقع لینک های dofollow هیچ تگ مشخص کننده ای ندارن و به طور پیش فرض تموم لینک هایی که در مطالب درج می کنین، لینک های فالو هستن.

گوگل از معیاری با نام پیج رنک واسه محاسبه امتیاز لینک ها استفاده می کنه. البته خیلی از متخصصین سئو بهتر می دونن به جای به کار گیری عبارت امتیاز لینک، از عبارت Link juice استفاده کنن. Link juice، یه عبارت عامیانه س که واسه معرفی قدرت یه سایت از راه لینک های داخلی و خارجی به کار می رود.

در واقع، Link juice به قدرت لینکی که به سایت شما میاد گفته می شه و با اعتبار سایت مبدا (Authority) فرق داره. وقتی که یه سایت معتبر به شما لینک می دهد، مقداری از اعتبارش از راه این لینک به سایت شما منتقل می شه. همین امر موجب می شه که اعتبار سایت شما هم زیاد شه.

واسه درک بهتر این معنی، تصور کنین سایت های A و B وجود دارن. اگه هر دو سایت از نظر معیارهای سئو مشابه باشن و سایت A دو لینک ورودی دریافت کنه، در حالی که سایت B هیچ لینکی نداره؛ می توان اطمینان داشت که سایت A رتبه بالاتری نسبت به سایت B در یافته های جستجو داره. حال اگه سایت B دو لینک دریافت کنه چه اتفاقی می افته؟ هر دو سایت با همدیگه برابر می شن؟

جواب به این سؤال کمی مشکله چون که به Link juice بستگی داره. به طور کلی وقتی که سایت A لینک های بیشتری نسبت به سایت B دریافت می کنه، از Link juice بیشتری بهره مند می شه؛ اما این تموم ماجرا نخواد بود و Link juice هم می تونه براساس معیارهای مختلفی عوض شه. در ادامه با نکات باحال تری آشنا میشین.

کجا لینک بسازیم؟ – ۱۷ منبع بکر واسه ساخت بک لینک

لینک نوفالو nofollow چیه؟

در بالا، ساختار یه لینک عادی رو واسه شما ترسیم کردیم. اما باید بدونین ساختار لینک نوفالو، کمی فرق داره:
<a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>
در واقع فرق لینک nofollow و dofollow، فقط در عبارت “rel=”nofollow است و در صورت نبود به کار گیری این عبارت، لینک شما تبدیل به یه لینک فالو می شه. وقتی که یه وب سایت از تگ nofollow استفاده می کنه، در واقع به موتورهای جستجو اطلاع می دهد که این لینک نباید در محاسبه رتبه صفحه یا PageRank در نظر گرفته شه. هم اینکه، این لینک در محاسبه پیج رنک مقصد هم بی تاثیر میشه.

وقتی که یه سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک می دهد، به قدرت و اعتبار شما می افزاید و پیج رنک شما رو بهبود می بخشه. اگه یه سایت با رتبه بالا به سایت شما لینک نوفالو دهد، این لینک از طرف گوگل واسه افزایش اعتبار شما در نظر گرفته نمی شه (نه یعنی هیچ تاثیری در وضعیت سئوی شما نداره!). پس، به کار گیری لینک نوفالو، نسبت به سایت هایی که همیشه از لینک فالو استفاده می کنن، می تونه رشد بیشتری واسه شما جفت و جور کنه.

استفاده یه سایت از لینک نوفالو موجب افزایش قدرت لینک های فالو اون می شه؟

در گذشته به کار گیری لینک های نوفالو، موجب افزایش Link juice لینک های فالو می شد. مثلا سه لینک فالو از یه سایت به صفحات خروجی، نسبت به حالتی که از یه لینک نوفالو به همراه دو لینک فالو استفاده می شد از Link juice کمتری بهره مند بودن.

اما امروزه به کار گیری لینک nofollow تأثیری در افزایش Link juice لینک های dofollow نداره. با این حال، این وسط یه نکته از نظر مخفی مونده. از گذشته تا امروز، هرچه تعداد لینک های خروجی یه صفحه زیاد شه، Link juice اونا کاهش می یابد. واسه فهم آسون تر این مسئله، دوباره به سایت های A و B بازمی گردیم.

سایت A از چهار صفحه و سایت B از سه صفحه خارجی لینک dofollow دریافت کرده ان. در نگاه ساده توقع داریم که سایت A رتبه بهتری نسبت به سایت B داشته باشه، اما واقعیت کمی فرق داره.

تصور کنین سایت B از سایت هایی که تعداد لینک dofollow کمتری داده ان، لینک دریافت کنه. در مقابل سایت A از سایت هایی لینک دریافت می کنه که در مقایسه با سایت های مبدا B لینک dofollow بیشتری میدن. در این حالت، حتی اگه تعداد سایت های مبدا A بیشتر باشن، امکان برابری و حتی کسب رتبه پایین تر از سایت B هست. چون سایت B از Link juice بیشتری بهره برده. پس، تعامل با وب سایت هایی که از لینک های خروجی زیادی استفاده می کنن، خیلی عاقلانه به نظر نمی رسد.

هم اینکه، استفاده زیاد از لینکای dofollow مبنای تشخیص سایت های اسپمر و فروشنده لینک هستن. لینک های خروجی این سایت ها با وجود dofollow بودن به دلیل تعداد زیاد، ارزشی ندارن.

اسپم

همونطور که مشاهده می کنیم سایت هایی که به صفحه A لینک داده ان به دیگر سایت ها هم لینک داده ان. همین موضوع باعث شده صفحه B با بک لینک کمتر Link Juice بیشتری دریافت کنه.

چیجوری کمپین لینک بیلدینگ خود رو راه اندازی کنیم؟

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

به چه دلیل باید از لینک nofollow استفاده کنیم؟

  • گوگل لینک نوفالو رو بررسی می کنه، اما به سادگی از اونا رو واسه محاسبه PageRank استفاده نمی کنه.
  • جستجوگر بینگ، لینک نوفالو رو در نظر نمی گیرد و از اون واسه رتبه بندی صفحات استفاده نمی کنه.
  • موتور جستجوگر یاهو، لینک نوفالو رو در نظر می گیرد، اما از اونا واسه رتبه بندی مستقیم استفاده نمی کنه.

پس، به چه دلیل باید از لینک های nofollow استفاده کنیم؟

به طور منطقی شاید فکر کنین که لینک nofollow کمکی به کسب رتبه بهتر تو یه کلید واژه نمی کنن، اما این تصور خیلی غلطه. این لینک ها به طور غیرمستقیم اندازه اعتماد به وب سایت شما رو زیاد می کنن. کاربرانی که چندین مرتبه از راه این لینک ها به سایت شما هدایت می شن، اگر از محتوا و مطالب راضی باشن، تعامل بیشتری با شما دارن. علاوه بر این، موارد زیر دلایلی منطقی واسه به کار گیری لینک های nofollow هستن:

  1. جلوگیری از لینک شدن به سایت های اسپمر: امکان داره که از سایت شما عمداً یا اشتباهیً به یه سایت اسپم، لینک داده شه. این لینک ممکن در متن، نوارهای تبلیغات جانبی یا در بخش نظرات سایت قرار داشته باشه. با این وجود، می تونید با به کار گیری کد nofollow تاثیر این لینک ها رو از بین ببرین.
  2. جلوگیری از تکرار شدن محتوا: اگه تو یه صفحه؛ دو لینک جور واجور که انکر تکست متفاوتی هم دارن به یه صفحه داخلی و خارجی لینک شده ان، بهتره یکی از اونا رو با به کار گیری لینک nofollow بی اثر کنین.
  3. جلوگیری از کاهش اعتبار وب سایت: در صورت استفاده زیاد از لینک های فالو، قسمت بزرگی از اعتبار خود رو به سایت هایی که به اونا لینک داده اید، تقدیم می کنین. این موضوع انقدر مهمه که در خیلی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس، توانایی کد نوفالو گذاشته شده.
  4. اولویت Crawl شدن به وسیله ربات گوگل: اولویت Crawl شدن یا خزیده شدن وب سایت به معنی تغییر کارکرد موتورهای جستجوگر نسبت به یه وب سایته. همونطور که در مقاله آموزش ساخت robots.txt توضیح دادیم، بعضی وقتا محدودیت هایی واسه Crawl شدن و ایندکس شدن صفحات سایت هست. مثلا ممکنه وب سایت شما ۱۰۰ صفحه داشته باشه و بنا به دلایلی ۹۰ صفحه ی اون واسه موتورهای جستجو اهمیت نداشته باشن. در اینجور شرایطی، با به کار گیری تگ “rel=”nofollow در لینک های داحلی اون ۹۰ صفحه، می تونید تعداد صفحات سایت خود رو از ۱۰۰ به ۱۰ کم کنین. این کار به موتورهای جستجوی می گوید که اون ۱۰ صفحه اولویت بالاتری نسبت به بقیه صفحات دارن.
  5. جلوگیری از گوگل پنالتی: اگر در رپورتاژ آگهی های سایت خود یا لینک های پولی تون از تگ نوفالو (“rel=”nofollow) استفاده نکنین، ممکنه گوگل رتبه سایت تون رو شدیدا کم کنه.

نکته ای مهم درباره بک لینک های پولی

گوگل از معیارهای مختلفی واسه تعیین رتبه وب سایت شما استفاده می کنه. با این همه، پیشنهاد می کنیم که از بک لینک های پولی با قصد بهبود رتبه وب سایت خود استفاده نکنین. واقعا، گوگل از راه های مختلفی واسه شناسایی لینک های خریداری شده استفاده می کنه. مثلا یکی از معیارهای تشخیص لینک پولی، گزارش کاربرانه. روش دیگه تشخیص یه لینک های پولی، تعداد زیاد لینک های خروجی از یه وب سایته. پس، بهتره واسه تبلیغات وب سایت خود از لینک nofollow استفاده کنین و با این کار به طور غیر مستقیم گوگل رو تحت تاثیر بذارین.

لینک بیلدینگ در الگوریتم پنگوئن ۴.۰ گوگل

جمع بندی

با اینکه رد و بدل کردن لینک با سایت هایی که از کد نوفالو استفاده می کنن تاثیر مستقیم بر سئو وب سایت شما نمی گذارد، اما اگه فرصتی واسه قرار دادن لینک وب سایت خود با کد nofollow در سایت های پربازدید پیدا کردین، حتماً ازش استفاده کنین. مثلا ثبت لینک سایت شما تو یه انجمن یا سایت پرطرفدار می تونه بازدیدکننده زیادی رو به سمت شما هدایت کنه که ارزش اون کمتر از لینک follow نیس (در حالت عادی جذب این تعداد مخاطب، فقط با به کار گیری محتوای مناسب ممکن نیس).

اگه وب سایت شما از محتوای مناسب بهره مند باشه، با لینک های nofollow هم می تونه به مرور رتبه ی مناسبی به دست بیاره چون مخاطبان با تکرار مراجعه به وب سایت شما و گردش در صفحات اون، ً به گوگل اطلاع میدن که این وب سایت از کیفیت خوبی برخورداره. هرچند این روش زمان بیشتری می طلبد، اما پایدارتره.

علاوه بر این، بعضی وقتا بهتره در میان لینک های وب سایت شما چند کد nofollow هم وجود داشته باشه تا گوگل از طبیعی بودن لینک های شما اطمینان پیدا کنه. به خاطر بررسی فالو یا نوفالو بودن لینک های وب سایت می تونید در سورس کد کلمه nofollow رو جستجو کنین یا با به کار گیری افزونه های اختصاصی که روی فایرفاکس و گوگل کروم نصب می شه این لینک ها رو پیدا کنین. هم اینکه، می تونید از وسیله SEOMoz toolbar هم استفاده کنین. این وسیله میتونه لینک های follow هر صفحه رو با رنگ سبز و لینک nofollow رو با رنگ صورتی نمایش دهد.

با امید به اینکه خوندن این مقاله تونسته باشه فرق لینک های فالو و نوفالو رو خوب براتون توضیح داده باشه. منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.