تعریف  SMS

تعریف  SMS

SMS مخفف Short Message Service بوده که تکنولوژی ای برای ارسال و دریافت پیام بین تلفن های همراه است. SMS اولین بار در سال 1992 در اروپا بدعت گزاری گردید و در همان ابتدا وارد استانداردهای GSM[1] شد و بعدها به تکنولوژی های بی سیم منتقل گردید. استانداردهای GSM و SMS در ابتدا توسط ETSI[2] توسعه داده شده اند. در حال حاضر 3GPP[3] مسئولیت توسعه و نگهداری استانداردهای GSM و SMS را عهده دار می باشد.

همانگونه که از نام SMS (سرویس پیام کوتاه) مشخص است میزان داده قابل ارسال توسط این تکنولوژی بسیار محدود است. هر SMS حداکثر می تواند 140بایت (1120بیت) داده را شامل شود. پس اگر رمز گذاری 7بیتی استفاده شود هر  SMSمی تواند شامل 160 کاراکتر گردد. این رمز گذاری برای کاراکترهای لاتین مانند زبان انگلیسی مناسب است .                      برای پیاده سازی زبان های غیر لاتین مانند چینی، عربی و فارسی نیاز به رمزگذاری 16 بیتی  می باشد، اگر از این روش رمزگزاری استفاده گردد هر SMS شامل 70 کاراکتر می گردد.

پیام های SMS از زبان های بین المللی پشتیبانی می نمایند و به تمامی زبان ها که Unicode آنها را  پشتیبانی می کند مثل چینی، فارسی، ژاپنی و کره ای بدون هیچ مشکلی عمل می کند.

 

علاوه بر متن SMS می تواند داده های باینری را نیز حمل نماید. امکان ارسال آهنگ، تصاویر، لوگو، انیمیشن، کارت های ویزیت و… توسط پیام های SMS وجود دارد.  یکی از بزرگترین مزایای SMS این است که توسط 100% گوشی های GSM پشتیبانی می شود. تقریبا تمامی سرویس هایی که توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات ارائه می شود، شامل SMS نیز می باشد. بر خلاف SMS تکنولوژی های همراه دیگر مثل WAP وJAVA   توسط خیلی از گوشی های قدیمی پشتیبانی نمیشود .  یکی از معایب تکنولوژی SMS این است که پیام های SMS می توانند تنها شامل مقدار اندکی داده باشند. برای حل این مشکل SMS به هم پیوسته (Concatended SMS) توسعه داده شد.

یک SMS به هم پیوسته می تواند شامل بیش از 160کاراکتر به زبان انگلیسی باشد. نحوه عملکرد این سرویس به اینگونه است که تلفن همراه ارسال کنند پیام طولانی را به بخش های کوچکتر تقسیم می کند و هر کدام را به عنوان یک  SMSمعمولی ارسال می نماید. زمانی که پیغام SMS به مقصد میرسد، تلفن همراه دریافت کننده این SMS را در قالب یک پیغام واحد طولانی ترکیب می نماید.

ایراد این روش این است که کمتر از SMS های معمولی توسط ابزار بیسیم پشتیبانی میشود.

[1] Global System for Mobile Communications

[2] European Telecommunication Standards Institute

[3] Third Generation Partnership Project