اثرات عشق بر ذهن و جسم

اثرات عشق بر ذهن و جسم

6 strange things love does to your brain and body

اگه عشق رو تجربه کرده باشین خوب شرایط و اثرات اونو در بدن و ذهن خود دیدین پس این مقاله واسه شما چیز جدیدی نداره اما اگه عاشق نشدین و یا نمی دونین که عشق دقیقاً چیه بهتره با بعضی از اثرات عشق بر جسم و ذهن آشنا شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ عشق شاید یه ماده مخدر یا داروی آرامش بخش نباشه اما تاثیراتش دقیقا مثل اوناس؛ وقتی کسی عاشق می شه مغزش به شکلی تغییر پیدا میکنه که حس می کنه همه دنیا زیباست، همه آدما خوب هستن و هیچ دردی براش باقی نمی مونه.

آدمای عاشق حالتی از سرخوشی دارن و شور و هیجان اونا بسیار بالاست. البته باید بدونین که عشق فقط روی مغز تاثیر نمی ذاره، بلکه همه بدن رو تحت سلطه خود داره و به همین خاطره که با دیدن معشوق، تغییراتی در حالتای روحی و جسمی افراد ایجاد می شه. از جمله این تغییرات میشه به موارد زیر اشاره کرد.

خوشحال میشین

تو روزهایی ابتدائی رابطه عاشقانه، فرد حالتی از سرخوشی و خوشحالی زیاد داره که دلیلش به طور کامل مشخصه. محققان ثابت کردن که داشتن احساسات قویِ عاطفی موجب افزایش اندازه فرارسانای عصبی دوپامین در مغز می شن که به ما میگه جایزه و رویدادهای خوب در پیشه. خوبه بدونین که همین تغییرات شیمیایی، به موجب دیگه منابع شادی بخش به غیر از عشق هم در بدن صورت قبول می کنن. به همین دید میشه گفت که این تغییر هورمونی، روشن کننده «حالِ خوبِ» افراد در اول دوران عاشقیه.

دردهایتان از بین می رن

حتی دیدن عکس معشوق هم می تونه موجب از بین رفتن درد بشه. به دنبال تحقیقاتی که تازگیا صورت پذیرفته، مشخص گشته که وقتی ادما از دردی رنج می برن، با نشون دادن عکس فرد موردعلاقه شون به اونا، تا حد خیلی از اندازه دردشون کم میشه. این کاهش درد به اندازه ای محسوسه که اگه به فرد روش درمانی دیگری پیشنهاد می شد، هیچوقت به این اندازه کارساز واقع نمیشه.

نگاهتون در چشمون فرد مورد علاقه قفل می شه

در تحقیقی از زنان و مردان خواسته شد تا به مدت دو دقیقه کارای زیر رو بکنن:

  1. خیره شدن به چشمون پارتنر خود
  2. خیره شدن به دستان پارتنر خود
  3. شمارش تعداد دفعات پلک زدن طرف مقابل

تقریبا همه شرکت کننده ها اعلام کردن که وقتی که به چشمون طرف مقابل خود خیره شده بودن، یه جور حس خاص و تاثیرپذیری از طرف مقابل گرفتن.

گونه هاتون گُل میندازن

وقتی که آدم با موارد مورد علاقه خود مواجه می شه، اندازه ترشح آدرنالین خون زیاد می شه. این تغییر هورمونی موجب فراخ شدن رگای خونی، افزایش جریان خون و اکسیژن موجود در اون شده و در آخر به سرخ شدن گونه ها منجر می شه.

قلبتون بهتر و منظم تر کار می کنه

در نتیجه یه تحقیق گسترده و کامل مشخص شده، فارغ از سن افراد، متاهلا در مقایسه با مجردها کمتر دچار حمله قلبی می شن. البته دلیل این فقط عشق نیس، بلکه مشخص شده افراد متاهل کمتر از مجردها سیگار کشیده و به سمت تفریحات و عادات ناسالم کشش کمتری از خود نشون میدن.

تموم بدن تون مور مور می شه

شور و هیجان عشق باعث می شه تا هورمونای آدرنالین و نوراپی نفرین زیاد شن که موجب ایجاد تپش قلب، عرق کردن کف دست و سرگیجه می شن. در جدیدترین تحقیقات علمی از ۷۰۰ نفر خواسته شد تا هنگام شنیدن حرف یا دیدن عکس مربوط به عشق، هر کدوم از قسمتای بدن اونا که بیشترین تغییر رو داشت اون رو رنگ کنن. در نتیجه این آزمایش معلوم شد که تقریبا همه اعضای بدن آدما مخصوصا، قفسه سینه، معده و سر در روبرو شدن با عشق، کارکردشان تغییر می کنه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

ما عشق

پاسخ دهید