آیا رنگ مو سرطان زاست؟

آیا رنگ مو سرطان زاست؟

رنگ کردن موها از چند سال قبل در بین زنان عادی بوده. متون باستانی باقی مونده از خاورمیانه و افریقا نشون میده که این کار قدمتی دیرینه داره. البته طی سالای گذشته این عمل در بین مردان هم رواج زیادی پیدا کرده. چیزی که در خوب رنگ شدن مو اهمیت داره، نفوذ رنگ به داخل شفت موه و چون این نفوذ به اندازه مولکولی رنگ مورد نظر رابطه مستقیم داره، پس رنگایی که اندازه مولکول هاشون تقریبا کوچیک تره معمولا رنگای بهتر و مطلوب تری هستن.

از طرف دیگه، با در نظر گرفتن اینکه امروزه زنان به تغییر تکراری گرایش دارن، پس رنگ موهایی که به سهولت بتونن رنگ مورد نظر اونا رو بسازن با استقبال بیشتری مواجه می شن. کلا رنگای موجود رو میشه به سه دسته تقسیم کرد: رنگای گیاهی، رنگای متالیک و رنگای مصنوعی آلی. با در نظر گرفتن اینکه رنگای آلی نسبت به دو دسته دیگه رنگای طبیعی تر، قشنگ تر و نورانی تری به مو میدن، امروزه بیشتر استفاده می شن.

رنگای گیاهی

از جمله رنگای گیاهی که قدمتی دیرینه داره رنگ حناست. گیاه حنا به طور طبیعی در خاورمیانه و شمال افریقا پیدا میشه، که از برگای خشک اون میشه رنگ حنا رو جفت و جور کرد. البته برگا رو باید قبل از به گُل نشستن گیاه از اون جدا کرد وگرنه کیفیت مطلوبی نخواهندداشت.

پایه اصلی که در این گیاه هست و باعث ایجاد رنگ قرمز می شه یه جور نفتوکینونه که طی یه ساعت می تونه به ساقه مو رنگ بده و مدت ۱۵هفته پایدار بمونه. این رنگ واسه مو غیرسمیه و هیچ آسیب فیزیکی یا شیمیایی به ساقه مو وارد نمی کنه، ولی به دلیل داشتن رنگ قرمز خاص و احتمال رنگ گرفتن پوست دست و ناخن هنگام مصرف امروزه خیلی از اون استقبال نمی شه.

آسیبای به وجود اومده بوسیله شکل های جور واجور رنگ مو

امروزه بیشتر پودر حنا رو با وسمه یا پودر قهوه و بقیه مواد مشابه مخلوط و بعد از خمیر نرم حاصل شده واسه رنگ آمیزی مو استفاده می کنن. استفاده توأم این مواد می تونه تا حدودی رنگ قرمز- نارنجی حاصل از حنا رو کم کنه. گفتیم مولکول اصلی حنا (که حناتانیک اسید هم نامیده می شه) یه نوع نفتوکینون با فرمول C10H6O3ه. اندازه مولکولی حنا بسیار کوچیک تر از پروتئینا یا فسفولیپیدهاست که اجزای ساختمانی جدار سلولا و هم لایه خارجی پوست رو تشکیل میدن.

پس وقتی ماده حنا به صورت خمیری کل روی پوست یا مو قرار میگیره این مولکولا می تواننداز خمیرحنا عبور کنن و از عرض کوتیکول مو (لایه خارجی مو) بگذرند و باعث رنگ گرفتن اون شن. هرچه حنا مدت طولانی تری روی مو قرار گیرد به طور عمقی تر و کامل تری مو رو رنگ می کنه. هرچند رنگ حاصل شده قرمز- نارنجیه ولی طی ۴۸ ساعت اول پس از مصرف تا حدودی تیره تر می شه و اگه کراتین مو از طریق مولکولای حنا اشباع شده باشه این تیره شدن بیشتر خواهدبود. توجه کنین که عبور مولکولای حنا از لایه خارجی مو و جانشین شدن این مولکولا در قسمتای داخلی تر باعث می شه رنگ حنا پایدار شه و پس نابود کردن یا تغییردادن اون به آسونی انجام نشه.

آسیبای به وجود اومده بوسیله شکل های جور واجور رنگ مو

این جایگزینی مولکولا به نحویه که در بیشتر موارد اجازه تغییر رنگ مو رو به شما نمی ده، مگه اینکه موهای رنگ شده رو کوتاه یا با مواد اکسیدکننده بسیار قوی بی رنگ کنین. نیاز به توضیحه که حتی مواد اکسیدکننده هم در خیلی از موارد قادر به نابود کردن کامل این ماده نیستن. پس اگه شما جزء آدمایی هستین که دوست دارین همیشه رنگ موتون رو تغییر بدید، بهتره از این ماده یا موادی رو که در ترکیب اونا تا اندازه ای حنا به کار رفته، استفاده نکنین.

علاوه بر حنا، گیاهان دیگری هم واسه رنگ کردن مو در مناطق خاصی از جهان عادی هستن، مثلا یه نوع گیاه خاصی از دسته کامومیل رنگ زرد روشنی بوجود میاره که چون فقط لایه خارجی مو رو رنگ می کنه، می تونه هم واسه رنگ کردن و هم واسه روشن تر و نورانی تر کردن مو استفاده بشه. این گیاهان رو معمولا میشه خیلی راحت از عطاریا جفت و جور کرد.

رنگای متالیک

دسته دوم، رنگای متالیک هستن که معمولا رنگ موی مردان از این نوعه. در این رنگا از نمکای غیرآلی استفاده می شه که مانند یه پوشش سطحی عمل میکنن و سطح مو رو می پوشونن. در این حالت تغییر رنگ مو تدریجیه و برخلاف رنگای اکسیدکننده یهویی و روشن نیس. عیبی که این رنگا دارن اینه که کدر و غیردرخشان هستن و در صورت استفاده تکراری می تونن باعث شکنندگی و آسیب موها هم بشن. از مواد رایجی که در این رنگا استفاده می شه میشه به استات سرب (واسه ایجاد رنگ قهوه ای تا مشکی) و نیترات نقره همراه با مس (واسه ایجاد رنگای خاکستری روشن) اشاره کرد.

البته امروزه کارخانه ها واسه ارضای سلایق جور واجور ترکیبات متفاوتی از فلزات رو تولید و با مخلوط کردن اونا به مقادیر جور واجور رنگای متنوعی رو ایجاد می کنن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نابود کردن این رنگا از سطح مو سخته و به این منظور بهتره اجازه بدیم موها رشد کنن.

بدیش اینه در سالای گذشته در تبلیغات کمراه کننده ای که انجام شده این رنگا موادی معرفی شدن که بعد از چند بار مصرف باعث تغییر رنگ دائمی موها می شن و سفیدی مو رو به طور کامل از بین می برن. در حالی که همچین چیزی بدون مبنای علمیه و الان راهی واسه رفع سفیدی مو به طور دائم وجود نداره و همه روشای مورد استفاده موقتیه.

رنگای مصنوعی آلی

دسته سوم رنگا که شایع ترین رنگای مورد استفاده هستن از حدود ۶۰ سال پیش عادی شدن. دلیل مطلوب بودن این رنگا اون هستش که تموم طیفای رنگی رو میشه از طریق اونا درست کرد.این رنگا خود به سه گروه رنگای ناپایدار، نیمه پایدار و پایدار تقسیم می شن. گروه اول رنگایی هستن که بیشتر گروه های موسیقی و… موقع آماده شدن و رفتن روی سن از اونا استفاده می کنن.

با این رنگا که به صورت اسپری هستن میشه کل موها یا یه تیکه از اونا رو طی چندد قیقه رنگ کرد. البته این رنگا با شستن از بین می رن و بیشترین حد تا یه هفته آثاری از اونا باقی می مونه. گروه دوم که رنگای نیمه پایدار هستن به شکل شامپوهای رنگی در دسترس ان. این رنگا به اکسیدان و چیزای دیگه ای به جز اینا احتیاجی ندارن و هم واسه رنگ کردن مو و هم واسه نورانی تر کردن رنگای دیگه استفاده می شن. رنگای نیمه پایدار واسه از بین رفتن به کمترین حد ممکن شش تا ده بار شست و شو با شامپوهای معمولی نیاز دارن.

گروه سوم یا رنگای پایدار که امروزه فت و فراوون در دسترس ان درواقع رنگ طبیعی حاصل از یه ماده نیستن و واسه ایجاد رنگ پایانی خود به یه ماده طبیعی حاصل از یه ماده نیستن و واسه ایجاد رنگ پایانی خود به یه ماده اکسیدکننده (اکسیدان یا هیدروژن پراکسید) نیاز دارن. این رنگا بسیار مضر هستن. عامل اصلی مضر هم همین ماده اکسیدکننده س که به کورتکس مو آسیب می زنه و باعث خشکی و شکنندگی مو می شه. این ترکیبات می تونن حساسیت تماسی در کف سر بسازن و باعث ایجاد خارشای مقاوم یا حتی زخم شن.

آسیبای به وجود اومده بوسیله شکل های جور واجور رنگ مو

در ۱۵ درصد از مصرف کنندگان هم احتمال حساسیت آلرژیک هست و به خاطر همین این رنگا باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از مصرف روی پوست فرد آزمایش شن که بهترین محل واسه این کار روی ساق دست و پشت گوشه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هر نوع قرمزی و تورم و تاول و عکس العمل آلرژیک رو جدی بگیرین و به کار گیری رنگ دلخواه رو کنار بذارین.

جالبه بدونین که در بعضی از مصرف کنندگان آزمایش روی ساق دست یا پشت گوش منفی می شه ولی موقع مصرف عکس العمل نشون میدن. پس نبود ایجاد حساسیت هنگام آزمایش این رنگا به معنی قطعی بودن نبود حساسیت به اونا نیس و در هر صورت مصرف این رنگا باید بسیار بااحتیاط انجام گیرد. در سالای گذشته گزارشایی مبنی بر احتمال آسیبای ژنی و سرطان زایی از این رنگا منتشر شده، ولی هنوز این گزارشا قطعی نیس. پس به طور قطع نمی تونیم مصرف این رنگا رو ممنوع کنیم.

البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که زودتر از سه هفته از ماده اکسیدکننده استفاده نکنین، چون آسیبای شدیدی به بدنه مو وارد می کنه و باعث خردشدن و بی حالت شدن مو می شه. واسه از بین رفتن این رنگا هم بهترین راه اون هستش که اجازه بدید مو رشد کنه و از مواد روشن کننده و دکلره واسه نابود کردن اونا استفاده نکنین، چون این کار هم باعث آسیب دیدن شدید مو خواهدشد.

امروزه از دکلره کردن واسه نابود کردن رنگ زمینه ای مو استفاده می شه. در این روش، یه آلکالن اکسیدکننده قوی روی مو قرار میگیره که می تونه رنگدانهای مو رو اکسیده و روشن کنه. در این حالت مو به رنگ زرد یا زرد مایل به قرمز (بسته به رنگ زمینه ای مو) در میاد و در صورت ادامه مصرف اون رنگ مو پلاتینی به خود میگیره و بعد میشه رنگای دلخواه رو روی اون درست کرد.

این کار اگه در خونه انجام شه با پراکسید هیدروژن شش درصد انجام می شه، ولی در آرایشگاها واسه تسریع کار و گرفتن یافته های مقبول تر از شکل های جور واجور بسیار قوی تر اون استفاده می شه که در عرض نیم ساعت می تونه پایه مو رو به طور کامل روشن کنه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این کار واسه مو بسیار آسیب رسانه و باعث ضعیف شدن ساقه مو و خشکی و شکنندگی شدید اون می شه. بعد از دکلره کردن لازمه موها با یه شامپوی مخصوص با Ph اسیدی شست و شو داده شه. به کار گیری نرم کننده و ماسکای مرطوب کننده مو و مواد محافظ هم موقع استحمام و پس از اون پیشنهاد می شه.

آسیبای به وجود اومده بوسیله شکل های جور واجور رنگ مو

موقع دکلره کردن، علاوه بر آسیب بدنه موها، ممکنه حساسیت تماسی یا آلرژیک هم ایجادشود که درمان اونا در بعضی از موارد بسیار مشکله. بعضی از سالنای آرایشی در سالای گذشته، واسه کم کردن حساسیتای پوستی، لوسیون یا قطره های شامل کورتون هم با مواد دلخواه مخلوط می کنن.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که وجود این مواد در داخل رنگ یا مواد دکلره شما مانع بروز واکنشای پوستی نخواهدشد و پیشنهاد می کنیم آرایشگران عزیز تا حد امکان از مواد ضعیف تری واسه انجام این کار استفاده کنن و بعد از مصرف این مواد فرد رو در برابر جریان هوای گرم و سشوار قرار ندن، چون این کار با اینکه سرعت عمل رو بالا می بره ولی زمینه رو هم واسه آسیبای ساقه مو و هم واسه بروز حساسیتای پوستی جفت و جور می کنه.

اگه این مواد به حدی قوی باشه که باعث سوختگی سطحی پوست شه، حتما لازمه به دکتر مراجعه کنین تا هرچه سریع تر درمانای لازم انجام بشه و از زخم و عفونت و ریزش موی ناحیه پیشگیری شه. در ایام نزدیک به عید بارها تماشاگر مواردی از این حساسیتا یا سوختگیا هستیم.

پیشنهاد می کنیم در آرایشگاهای دارای مجوز و در حد استاندارد مبادرت به انجام این کار کنین و حتما از صحت و سلامت خموادی که آرایشگر واسه پوست و موتون استفاده می کنه مطمئن شید و قبلا در این مورد با اون صحبت کنین. انجام این کارا در محیطای بدون مجوز و محیطایی که بهداشت نامطلوبی دارن و از طرف افراد دوره ندیده می تونه آسیبای جبران ناپذیری به پوست و موی شما واردکند.

علاوه براین، اگه شما دائم از این رنگا استفاده می کنین، لازمه واسه اینکه آسیب به موتون رو به کمترین حد ممکن برسونین از تغییر تکراری رنگ مو پرهیزکنید و اونقدر که موی سفید در ناحیه ریشه موها شما رو آزار میده فقط ماهی یه بار ریشه موها رو رنگ کنین. واسه تغییر رنگ مو به رنگای تیره تر معمولا محدودیتی وجود نداره ولی اگه می خواین رنگ موی خود رو روشن تر کنین و مخصوصا واسه این کار می خواین از دکلره استفاده کنین، بهتره هرساله یکی دو بار بیشتر این کار رو نکنین تا موی شما در این فاصله فرصت کافی واسه رشد داشته باشه و رنگ موی جدید آسیب بیشتری به اون وارد نکنه.

برخلاف تموم مراقبتای لازم، بازم نوک موها شکننده و بی حالت و خشک می شه و امکان موخوره هست. پس پیشنهاد می شه هرساله یکی دو بار موهاتون رو در حدود دو تا سه سانتی متر کوتاه کنین و واسه پیشگیری از آسیبای بیشتر از سرم و روغنای محافظتی مو که مخصوص بعد از حموم هستن باعث نرمی و لطافت مو می شه و از شکنندگی بیشتر اون جلوگیری می کنه. این مواد که تا شستشو بعدی روی موی شما باقی می مونه به صورت یه لایه سطح مو رو می پوشونه و از آسیبای فیزیکی بیشتر مو جلوگیری می کنه. لازمه بدونین که به کار گیری اصطلاح «بازسازی کننده مو» مبنای علمی نداره.

ساقه مو یه بافت مُرده س و هیچ گونه فعالیت متابولیسمی نداره که بتونه بازسازی و بازسازی شه. تموم ماسکا و روغنای مصرفی در داخل حموم یا پس از اون فقط از موها در برابر خشکی و شکنندگی مواظبت می کنن و شما حتی با مصرف روغنا و ترکیبات گیاهی خونگی هم می تونین این کار رو انجام بدین. به کار گیری ژلا و براق کننده ها اگه کوتا مدت باشه واسه موهای رنگ شده ضرری نداره، ولی اگه همیشگی و طولانی باشه، می تونه باعث شکنندگی بیشتر اونا شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین حالت دادن به این موها با تافت و اسپری و حرارتای قوی سشوار و اتوی مو آسیب به مو رو بیشتر میکنه.

رنگ موی مناسب واسه رنگ پوست شما چیه؟

در مورد دکلره مو همه چیز رو بدونین

رنگ مو

پاسخ دهید