آیا در آغوش گرفتن افراد غریبه مضر است؟

آیا در آغوش گرفتن افراد غریبه مضر است؟

Mother and child hugging

معمولاً بغل کردن عکس العمل طبیعی آدم در لحظات شادی یا غم است که خواص اون واسه سلامتی اثبات شده. اما هر آغوشی هم واسه ما به درد بخور نیس!

محققان در تحقیقات گذشته خود به این نتیجه رسیدن: با اینحال که در آغوش کشیدن افراد آشنا باعث کاهش استرس، اضطراب و فشار خون می شه، در آغوش کشیدن افراد ناشناس می تونه اثر معکوسی رو برجای بزاره.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، منطقه اصفهان ، “اکسی توسین” هورمونیه که به دلیل افزایش صمیمیت در والدین و فرزندان و هم زوج ها شناخته شده.

این هورمون در زنان هم هنگام زایمون و شیردهی باعث افزایش محبت و رابطه بین مادر و نوزاد می شه که علاوه بر راحت کردن مراحل زایمون، موجب افزایش جریان شیر مادر بین شیردهی می شه.

براساس تحقیقات گذشته “یورگن سند کولر”، رییس مرکز تحقیقات مغز دانشگاه وین که این تحقیق رو با همکاران انجام داده، تنها وقتی اثرات مثبت این هورمون طی آغوش کشیدن ظاهر می شه که صداقت و احساسی دو طرفه بین افراد وجود داشته باشه. اگه افراد همدیگه رو نشناسن یا تنها یکی از دو طرف، از درآغوش کشیدن لذت جنگ، اثرات این هورمون بروز نمیکنه.

تحقیق انجام شده هم اینکه حاکیست: “صداقت” چیزیه که در آغوش کشیدن رو لذت بخش می کنه نه خود “آغوش گرفتن”.

چون که با صداقت، رفتار دو طرف “هم دلانه” می شه، در نتیجه اندازه اکسی توسین زیاد شده و اثرات مثبت اون بروز می کنه.

به گفته محققان، اکسی توسین رو می توان به صورت قرص یا اسپری های بینی مورد استفاده قرار داد.

طبق یافته های به دست اومده از این تحقیق، در آغوش کشیدن افراد ناشناس یا غیر منتظره بودن اون، باعث ایجاد استرس می شه، چون که حالت و رفتار “حفظ فاصله طبیعی” بدن، مورد تجاوز قرار میگیره و در این شرایطه که هورمون استرس “کورتیزول” ترشح می شه.

این تحقیق پس از اون انجام شد که ۲۱ ژانویه در بعضی جوامع، “روز در آغوش کشیدن” نام گرفته اما طبق تحقیق دکتر “سند کولر”، این تفریح جز آسیب رسوندن به سلامت بدن افراد، نفع دیگری نداره.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

ایسنا

پاسخ دهید